Słabości i oznaki, czyli monetarne nadzieje

 (poniedziałek, 4-09, 8:50)


Rynek pracy USA: w sierpniu stopa bezrobocia wzrosła nieoczekiwanie do najwyższego poziomu od lutego 2022.
Indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu osiągnął w sierpniu wyższy wynik od prognoz.
Vujcic (ECB): słabszy wzrost gospodarczy może spowodować szybszy spadek inflacji w strefie euro.
Villeroy (ECB): widzę oznaki, że inflacja bazowa osiągnęła już swój szczyt.
Polska: w lipcu indeks PMI dla sektora przemysłu niespodziewanie spadł do najniższego poziomu od października 2022.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix). 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowa publikacja raportu Departamentu Pracy ugruntowała wśród inwestorów przekonanie, że we wrześniu Fed utrzyma stopy procentowe bez zmian. W sierpniu stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego poziomu od lutego 2022 (3,8% vs prognoza 3,5%; poprzednio 3,5%), a dynamika płacy godzinowej niespodziewanie spadła (4,3% r/r vs prognoza 4,4%; poprzednio 4,4%). Pod wpływem tych danych rynek terminowy wycenia z 93-procentowym prawdopodobieństwem wrześniową pauzę i daje tylko 36 procent szans na podwyżkę stóp w listopadzie. Pierwszą reakcją rynku walutowego na te informacje był spadek notowań dolara (EUR/USD max. 1,0882). Deprecjacja zielonej waluty okazała się jednak krótkotrwała. W sukurs amerykańskiej walucie przyszła prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester mówiąc, że rynek pracy pozostaje niezmiennie silny. W sierpniu amerykańska gospodarka utworzyła 187 tys. miejsc pracy (wobec oczekiwanych 170 tys.) i mogłoby ich być nawet o 45 tys. więcej gdyby nie strajki w Hollywood (ok 17 tys. zwolnień pracowników z branży filmowej i dźwiękowej) oraz upadek firmy transportowej Yellow (ok 35 tys. zwolnień). Makroekonomicznym wsparciem dla dolara stał się także wyższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu w sierpniu (47,6 pkt vs prognoza 47 pkt; poprzednio 46,4 pkt).   ● [ECB]   Jednocześnie obciążeniem dla euro (EUR/USD min. 1,0772, EUR/PLN min. 4,4640) stały się mało jastrzębie wypowiedzi polityków ECB. Boris Vujcic powiedział, że słabszy wzrost gospodarczy może spowodować szybszy spadek inflacji w strefie euro. Z kolei Francois Villeroy widzi oznaki, że inflacja bazowa osiągnęła już swój szczyt. W efekcie rynki pieniężne wyceniają aż z 79-procentowym prawdopodobieństwem, że we wrześniu EBC pozostawi stopy procentowe bez zmian.   ● [PMI PL]   Za to dla złotego szkodliwa stała się wiadomość o najgłębszym od października 2022 regresie w polskim przemyśle (USD/PLN max. 4,1480). W sierpniu indeks PMI dla krajowego sektora wytwórczego spadł z 43,5 pkt w lipcu do 43,1 pkt. Podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 44,1 pkt. Z raportu S&P Global (firmy sporządzającej badanie) wynika, że największy wpływ na obniżenie tego wskaźnika miał spadek liczby nowych zamówień. W ocenie jej analityków „osłabienie na rynku krajowym spowodowało gwałtowniejszy spadek popytu."

Przed nami
   ● [Dziś]   Początek tygodnia przyniesie publikacje danych nt. nastrojów inwestorów w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Sentix. Dalsze odbicie tego wskaźnika będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,0500), natomiast jego powrót do trendu spadkowego zmniejszy ich szanse w starciu z dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Dzisiejsza nieobecność inwestorów amerykańskich (Święto Pracy w USA) może przyczynić się do ograniczenia zmienności na rynku walutowym (zwłaszcza po zamknięciu sesji w Londynie).   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o ekonomiczną agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI dla sektora usług strefy euro, w środę wskaźnik ISM dla sektora usług w USA oraz Beżową Księgę Fed, a w czwartek cotygodniowe dane nt. nowych wniosków o zasiłek w Stanach. Gracze z rynku PLN dodatkowo czekają na środową decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP. Mimo dwucyfrowej inflacji w sierpniu analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się ich obniżki o 25 pb. z 6,75% do 6,5%. 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.