Zaklinanie złotego

 (czwartek, 7-09, 8:50)


 Borys (PFR): złoty osłabił się poza optymalny poziom i rząd ma narzędzia, aby go do niego sprowadzić.
 Soboń (wice MinFin): po okresie turbulencji złoty wróci do ścieżki, w której wzmacniał swoją wartość w stosunku do innych walut.
 Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC): ponowne odbicie inflacji jest pewne.
 USA: w sierpniu inflacja CPI nadspodziewanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz dane z USA nt. sprzedaży detalicznej, inflacji PPI i nowych wniosków o zasiłek.

Za nami
Środa przerwała 7-dniową serię spadków złotego, wywołaną ubiegłotygodniową decyzją RPP o nadspodziewanej obniżce stóp NBP.   ● [Interwencja]   W sukurs naszej walucie przyszedł doradca premiera RP Paweł Borys, który powiedział, że kurs EUR/PLN przekroczył optymalny poziom i rząd ma narzędzia, aby go do niego sprowadzić. Wg niego ten poziom znajduje się w przedziale 4,40-4,60. Złotego wziął także w obronę wiceminister finansów RPP Artur Soboń mówiąc, że "po okresie turbulencji" nasz pieniądz wróci "do ścieżki, w której wzmacniał swoją wartość w stosunku do innych walut". Jego zdaniem stabilny zloty jest dla rządu bardzo ważny, gdyż poziom kursu EUR/PLN między 4,40 - 4,60 wspiera eksport oraz spadek inflacji.   ● [BIEC]   Tymczasem krajowe Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oceniło w swoim wczorajszym raporcie, że „ponowne odbicie inflacji jest pewne“. We wrześniu Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC zanotował pierwszy miesięczny wzrost od 15 miesięcy z 83,4 pkt do 84,3 pkt. Dodatkowym obciążeniem dla PLNa były dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w lipcu odnotowano kolejny i znacznie większy od oczekiwań spadek salda polskiego rachunku bieżącego (566 mln EUR vs prognoza 1200 mln EUR; poprzednio 2431 mln EUR).   ● [USA]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,6065, USD/PLN min. 4,2881) przeciął nadspodziewany wzrost amerykańskiej inflacji CPI w sierpniu (3,7% r/r vs prognoza 3,6%; poprzednio 3,2%), który zwiększył szanse, że po wrześniowej pauzie, Fed podniesie stopy procentowe w listopadzie. Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD zbliżył się go granicy 1,07 (min. 1,0711), a rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskich wzrosła do max. 4,249%. 

Przed nami
   ● [ECB]   Dziś w centrum uwagi znajdzie się Europejski Bank Centralny, który popołudniu ogłosi swoją decyzje ws. poziomu stóp procentowych w strefie euro. Rynek nie był tak podzielony od dawna. Inwestorzy wahają się między kolejną podwyżką o 25 pb. (65% szans), a ich utrzymaniem bez zmian (35% szans). W pierwszym scenariuszu należy się liczyć z umocnieniem euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,3500), a w drugim reakcja będzie odwrotna (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2500).   ● [USA]   Dolar czeka na dane z amerykańskiej gospodarki nt. sprzedaży detalicznej i inflacji PPI w sierpniu oraz informację nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. Wyniki gorsze od prognoz będą szkodliwe dla zielonej waluty, a lepsze pomogą w jej ekspansji. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.