Stopy procentowe na ropę

  (środa, 20-09, 8:50)


 Cena baryłki ropy Brent po raz pierwszy od listopada 2022 przekroczyła granicę 95 USD.
Reutes: ECB może wkrótce rozpocząć dyskusję na temat sposobu zmniejszenia nadpłynności systemu bankowego.
Villeroy (ECB): Bank utrzyma wyższe stopy procentowe tak długo, jak to będzie konieczne, aby stłumić inflację.
USA: w sierpniu liczba rozpoczętych budów domów była najniższa od czerwca 2020.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia, zatrudnienia i zaufania konsumentów oraz inflacji PPI, a także decyzja FOMC ws. stóp Fed.

Za nami
Wczorajsza, pro-inflacyjna wiadomość o dalszym wzroście cen ropy naftowej na świecie zwiększyła oczekiwania, że największe banki centralne będą musiały utrzymać wyższe stopy procentowe przez dłuższy czas.   ● [Fed]   W efekcie wycena stóp funduszy federalnych w czerwcu 2024 roku wzrosła do 5,18%, osiągając najwyższy poziom od początku bieżącego cyklu zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej. Wymiernym skutkiem tej sytuacji był wzrost rentowności dwuletnich obligacji USA do najwyższego poziomu od 2007 roku.   ● [ECB]   Jeżeli chodzi o politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego to aż 41 na 70 ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa uważa, że co najmniej do lipca 2024 ECB nie będzie obniżał stóp procentowych w strefie euro. Członek Rady Prezesów ECB zapewnił wczoraj, że Bank utrzyma stopy procentowe na poziomie 4% tak długo, jak to będzie konieczne, aby stłumić inflację. Wg przecieków Reutesa z Frankfurtu Europejski Bank Centralny może wkrótce rozpocząć dyskusję na temat sposobu zmniejszenia nadpłynności systemu bankowego, gdyż nadmiar gotówki osłabia wpływ dotychczasowych podwyżek stóp ECB. Perspektywa utrzymania wyższych stóp procentowych w USA oraz w Eurolandzie ciążyła złotemu zagrożonemu kolejnymi cięciami stóp NBP (EUR/PLN max. 4,6765, USD/PLN max. 4,3762).   ● [USA]   Jego straty wobec dolara limitowała informacja z amerykańskiego sektora budowlanego o najniższej od czerwca 2020 liczbie rozpoczętych budów domów w sierpniu (1283 tys. vs prognoza 1440 tys.; poprzednio 1447 tys.).

Przed nami
     ● [Fed]   Dziś reflektory ekonomistów są zwrócone na amerykański Bank Rezerwy Federalnej. Po dzisiejszym zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (tj. o g. 20:00) poznamy decyzje FOMC ws. stóp procentowych. W związku z dominującym na rynku przekonaniem o ich utrzymaniu bez zmian, największe zainteresowanie budzą projekcje oprocentowania funduszy federalnych, przygotowane na podstawie anonimowych opinii wszystkich polityków Fed. Według analityków agencji Bloomberga inwestorzy powinni się skupić na dwóch kluczowych kwestiach: czy członkowie FOMC podtrzymają oczekiwania dotyczące jeszcze jednej podwyżki stóp o 25 pb. do końca roku oraz, jak duże obniżki przewidują na przyszły rok. Jastrzębie projekcje (sygnalizujące kolejną podwyżkę w 2023 i maksymalnie 2 obniżki w 2024) będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0630) i wiatrem w oczy jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000). Jeśli jednak wykresy dot-plot pokażą brak podwyżki stóp i większą liczbę cięć w przyszłym roku, wówczas zielona waluta może wyłamać się z trendu wzrostowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0730) i dać impuls wzrostowy dla jego konkurentów np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3000).   ● [GUS]   Wyjściowa pozycja naszego pieniądza przed ogłoszeniem decyzji Fed będzie zależała od wyników z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia, zatrudnienia i zaufania konsumentów oraz inflacji PPI.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.