Kwiatki z chińskiego ogrodu

 (wtorek, 5-09, 8:50)


 Sentix: we wrześniu nastroje inwestorów ze strefy euro nadspodziewanie się pogorszyły.
Agencja Moody's potwierdziła rating Węgier na poziomie Baa2 z perspektywą stabilną.
Chiny: deweloper Country Garden uzyskał zgodę wierzycieli na przedłużenie spłaty swoich obligacji.
Indeks Caixin PMI dla chińskiego sektora usług osiągnął w sierpniu najniższą wartość o ośmiu miesięcy.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla sektora usług Eurolandu, inflacja PPI w strefie euro oraz zamówienia w przemyśle USA.

Za nami
W poniedziałek rynki walutowe pracowały na zwolnionych obrotach. Przyczyną mniejszej aktywności inwestorów było Święto Pracy w USA oraz oczekiwanie na: przyszłotygodniowe dane o amerykańskiej inflacji CPI (13-09) i posiedzenie ECB (14-09). Dla inwestorów z rynku PLN największą niewiadomą jest jutrzejsza decyzja RPP ws. stóp procentowych (więcej w jutrzejszym Alercie FX24). Wobec nieobecności graczy ze Stanów, dolar stracił niewielką część zysków wypracowanych w piątek, po publikacji raportu Departamentu Pracy USA.   ● [Sentix]   Zakres odbicia euro (EUR/USD max. 1,0809) i walut CEE (EUR/PLN min. 4,4622, USD/PLN min. 4,1295) limitowała jednak wiadomość o pogorszeniu nastojów inwestorów ze strefy euro. We wrześniu indeks Sentix stopniał z -18,9 pkt w sierpniu do -21,5 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego niewielkiego spadku do -19,8 pkt. Wg dyrektora zarządzającego grupy badawczej Manfreda Huebnera najgorsza sytuacja jest w Niemczech, dla których bieżąca ocena gospodarki jest najniższa od lipca 2020.   ● [CEE]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie wyróżnił się węgierski forint. Kurs EUR/HUF spadł do min. 381,92 po tym, jak w piątek wieczorem agencja Moody's potwierdziła rating Węgier na poziomie Baa2 z perspektywą stabilną.   ● [CNH]   Na rynkach wschodzących błyszczał juan (USD/CNH min. 7,2547), który skorzystał na informacji, że pogrążony w kryzysie deweloper Country Garden uzyskał zgodę wierzycieli na przedłużenie spłaty swoich obligacji. Zyski renminbi oraz walut EM przycięła nocna wiadomość o najniższej od ośmiu miesięcy, aktywności w chińskim sektorze usług w sierpniu (indeks Caixin PMI: 51,8 pkt vs prognoza 53,6 pkt; poprzednio 54,1 pkt). 

Przed nami
   
● [€Z]   Dziś inwestorzy wezmą pod lupę usługi w strefie euro. Wstępne wyniki indeksów PMI (z 23 sierpnia) pokazały, że ten sektor niespodziewanie znalazł się w regresie. Pogłębienie tej tendencji będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000), zaś poprawa koniunktury ich dowartościuje (punkt oporu EUR/USD: 1,0850; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA]   Waluty EU mogą także upatrywać swojej szansy w prognozowanym spadku zamówień w amerykańskim przemyśle (z 2,3% m/m w czerwcu do -2,5% w lipcu), który byłby negatywny dla konkurencyjnego dolara.   ● [RPP]   Potencjalne zmiany na rynku PLN będą ograniczane oczekiwaniem na konkluzje z rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia Krajowej Rady Polityki Pieniężnej (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w naszym jutrzejszym Alercie FX24).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.