Swobodne spadanie Fed

 (czwartek, 21-09, 8:50)


 Glapiński (RPP): przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych znacząco zawęziła się.
Wnorowski (RPP): spadek wartości złotego jest nadmierny.
Fed utrzymał stopy procentowe bez zmian, ale spodziewa się jeszcze jednej podwyżki w tym roku i tylko po 50 pb. obniżek w 2024 i w 2025.
Wielka Brytania: w sierpniu inflacja CPI niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2022.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne SNB i BoE, sprzedaż detaliczna w Polsce, amerykański raport jobless claims, przedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienie publiczne prezes ECB.

Za nami
Wczorajszemu oczekiwaniu na wieczorną decyzję FOMC ws. stóp procentowych Fed towarzyszył wzrost wyceny złotego (EUR/PLN min. 4,6082, USD/PLN min. 4,2963).   ● [RPP]   Nasz pieniądz zyskał po wypowiedziach dwóch polityków krajowej Rady Polityki Pieniężnej. Sam przewodniczący RPP Adam Glapiński przekazał, że po dostosowaniu stóp procentowych we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się. Z kolei jego kolega z Rady, Henryk Wnorowski powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że spadek wartości złotego jest nadmierny i dalsze osłabienie nie jest ani pożądane, ani uzasadnione fundamentami gospodarczymi. W jego ocenie lekcja płynąca z reakcji rynku walutowego może sugerować, że obecnie bardziej potrzebne są stopniowe działania w polityce pieniężnej.   ● [GUS]   Makroekonomicznym wsparciem dla PLNa stały się wiadomości z polskiej gospodarski o 11-tej z rzędu poprawie nastrojów konsumentów oraz o nadspodziewanym wzroście wynagrodzeń w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Z drugiej strony in minus zaskoczyła produkcja przemysłowa, która odbiła mniej, niż oczekiwano (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Fed]   Zyski złotego przycięły także informacje z amerykańskiego banku centralnego. Co prawda decyzyjny Komitet Operacji Otwartego Rynku utrzymał oprocentowanie furnuszy federalnych bez zmian, ale opublikowane projekcje stóp procentowych Fed pokazały, że członkowie Komitetu spodziewają się jeszcze jednej podwyżki o 25 pb. do końca roku i tylko po 50 pb. obniżek w 2024 i w 2025 (wobec po 100 pb. cięć oczekiwanych przez przez nich w tych latach w analogicznej czerwcowej ankiecie). Taka percepcja amerykańskich decydentów monetarnych umocniła dolara. Kurs EUR/USD spadł do min. 1,0617, a GBP/USD stopniał do min. 1,2304.   ● [UK]   Lokalnym obciążeniem dla funta stała się informacja o niespodziewanym spadku brytyjskiej inflacji CPI w sierpniu do najniższego poziomu od lutego 2022 (6,7% r/r vs prognoza 7%; poprzednio 6,8%). Pod wpływem tej publikacji prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp Banku Anglii spadło z 80% do 50%.

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Choć najważniejsze wydarzenie ekonomiczne tygodnia mamy już za sobą, to w kolejnych dniach inwestorzy nie powinni narzekać na nudę. Już podczas najbliższej doby poznamy decyzje ws. stóp procentowych banków centralnych Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Japonii. Dodatkowym źródłem monetarnych emocji będzie publiczne wystąpienie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christiny Lagarde. Spośród wydarzeń stricte makroekonomicznych na dziś zaplanowano publikacje danych z Polski nt. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej oraz z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, aktywności produkcyjnej w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed i nt. sprzedaży domów na rynku wtórnym.   ● [Scenariusze]   Zwolennicy droższego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000 USD/PLN: 4,2500) powinni trzymać kciuki za gorsze wyniki marko z USA (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) i lepsze z Polski oraz za gołębie sygnały z SNB, BoE i ECB (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600). Odwrotny splot wydarzeń będzie skutkował tańszym PLNem (punkty oporu: EUR/PLN 4,7000, USD/PLN 4,4000).   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,6220, USD/PLN 4,3398, GBP/PLN 5,3495, CHF/PLN 4,8261, EUR/USD 1,0650.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.