Wolta dolara

(poniedziałek, 9-10, 8:50)

USA: we wrześniu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło znacznie powyżej prognoz.
Amerykańskie rentowności 10 i 30-letnich obligacji skarbowych osiągnęły najwyższy poziom od 2007 roku.
W ubiegłym tygodniu cena ropy Brent spadła o 11%, odmiany WTI o 8%.
Wall Street: w piątek indeks Nasdaq Composit wzrósł o 1,6%.
Kalendarz Eko: Indeks Sentix, produkcja przemysłowa w Niemczech oraz wystąpienia publiczne polityków ECB (Luis de Guindos) i Fed (Lorie Logan, Michael S. Barr, Philip Jefferson).

Za nami
   ● [NFP]   W pierwszy piątek miesiąca inwestorzy na całym świecie z zapartym tchem czekali na publikację nowego raportu Departamentu Pracy USA. Nowe dane amerykańskie pokazały zaskakująco duży wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu (336 tys. vs prognoza 170 tys.) oraz rewizję wzwyż wyniku sierpniowego (227 tys. vs pierwotne 187 tys.). Optymistyczny obraz rynku pracy w Stanach szybko podbił notowania dolara (np. EUR/USD min. 1,0483) oraz rentowności obligacji skarbowych USA (np. 10-letnie max. 4.887% i 30-letnie max. 5.053% tj. do najwyższego poziomu od 2007 roku). Równie szybko na sporym minusie znalazły się indeksy giełdowe z Wall Street (np. DJIA –272 pkt).   [Płaca godzinowa]   Te nastroje dominowały tylko do czasu, kiedy uczestnicy rynków finansowych zdali sobie sprawę, że niezauważone wcześniej dane dotyczące zmiany płacy godzinowej (0,2% m/m vs prognoza 0,3%, poprzednio 0,2%) oznaczają mniejszą presję inflacyjną i ograniczają potrzebę dalszego zaostrzania polityki pieniężnej Fed. Szanse na podwyżkę stóp funduszy federalnych w tym roku, co prawda wzrosły, ale nie przekroczyły bariery 50% (42% w piątek vs 33% w czwartek wg narzędzia CME’s FedWatch). Ta diametralna zmiana percepcji doprowadziła do realizacji dolarowych zysków m.in. na rynku EUR/USD (max. 1,0599) i na nowojorskiej giełdzie (np. DJIA +288 pkt).   [PLN]   Z kolei wolta dolara i wzrost globalnego apetytu na ryzyko poprawił wizerunek rynków wschodzących, na czym skorzystał również nasz złoty (EUR/PLN min. 4,5740, USD/PLN min. 4,3163).   [Ropa]   Mimo piątkowego odbicia cen ropy (dzięki danym o wzroście sezonowych podróży Chińczyków) warto odnotować ich spektakularny tygodniowy spadek (Brent o 11% do 83,44 USD/bbl, WTI o 8% do 81,50 USD/bbl) spowodowany częściowym zniesieniem ograniczeń eksportowych diesela przez Rosję.

Przed nami
   ● [Agenda na dziś]   Nowy tydzień ekonomiczny zaczniemy od publikacji Indeksu Sentix (o g. 10:30) oraz danych o produkcji przemysłowej w Niemczech. Dziś także będziemy mieli szansę poznać monetarne opinie polityków ECB (Luis de Guindos o g. 10:00) i Fed (Lorie Logan o g. 15:00, Michael S. Barr o g. 15:15, Philip Jefferson o g. 19:30).   [Scenariusze]   Poprawa nastrojów inwestorów w strefie euro i odbicie produkcji u naszych zachodnich sąsiadów, a także monetarne sygnały za podwyżką stóp ECB będą sprzyjać umocnieniu wspólnej waluty i złotego (punkt oporu EUR/USD: 1,0600, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,3000). Z kolei odwrotny splot europejskich danych i głosy za podniesieniem oprocentowania funduszy federalnych do końca roku zwiększą przewagę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0450, punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,4500).   [Kalendarz tygodniowy]   W następnych dniach czeka nas kilka bardzo ważnych wydarzeń ekonomicznych, które mogą istotnie wpłynąć na rynki walutowe. Należą do nich publikacje zapisów przebiegu ostatniego posiedzenia Fed (śr.) i ECB (czw.), dane o inflacji CPI w USA (czw.) w Chinach i w Polsce (pt.) oraz o nastrojach amerykańskich konsumentów (indeks UM). Nie zabraknie też licznych wystąpień publicznych największych banków centralnych.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.