Niepewne rynki

 (czwartek, 19-10, 8:50)


Atak rakietowy na szpital w Strefie Gazy (o który obwiniają się wzajemnie Izrael i Hamas) zabił około 500 Palestyńczyków.
Prezydent USA Joe Biden w Tel Avivie z premierem Izraela Benjaminem Netanyahu.
Iran: minister Hossein Amirabdollahian zażądał wprowadzenia embargo na eksport izraelskiej ropy za atak na szpital w Strefie Gazy.
Patrick Harker (Fed): Bank powinien wydłużyć pauzę w podwyżkach stóp z powodu coraz większej liczby dowodów na spowalniający wpływ wyższych kosztów finansowania na gospodarkę.
Rynek długu USA: rentowność 2, 5,10 i 30-letnich obligacji skarbowych osiągnęła najwyższy poziom od połowy lat 2000.
Wall Street: indeks amerykańskich blue chipów spadł o 322 pkt tj. o 1%.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa, zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce, a z USA indeks Fed z Filadelfii, indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a także wystąpienie publiczne prezesa Fed Jerome Powella.


Za nami
W środę na globalnych rynkach finansowych dominowała niepewność związana z sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz polityką monetarną Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Wojna Izrael-Hamas]   Wizyta Joe Bidena na Bliskim Wschodzie nie przyniosła uspokojenia nastrojów wokół wojny. Z powodu śmiercionośnego ataku rakietowego na szpital w Strefie Gazy, do którego nie przyznała się żadna ze stron konfliktu, odwołano szczyt przywódców państw Regionu i prezydenta USA. Spotkanie Bidena w Tel Avivie z premierem Izraela Benjaminem Netanyahu zakończyło się zapewnieniem o pełnym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Izraela. USA zadeklarowało też duży pakiet pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.   ● [Fed]   Mieszane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (przyspieszenie nowych budów domów, ale poniżej prognoz i spadek liczby pozwoleń na budowę, ale mniejszy od oczekiwań) zasiały nowe wątpliwości wśród inwestorów ws. dalszego kursu polityki Rezerwy Federalnej. Ich niepewność jeszcze wzrosła po wypowiedzi Patricka Harkera (Fed Filadelfia), który uważa, że Bank powinien wydłużyć pauzę w podwyżkach stóp z powodu coraz większej liczby dowodów na spowalniający wpływ wyższych kosztów finansowania na gospodarkę. Oliwy do ognia dolały nowe zawirowania geopolityczne na Bliskim Wschodzie i pokaźny spadek komercyjnych zapasów ropy w USA (o 4,5 mln baryłek wg EIA), które podbiły ceny na rynku naftowym o blisko 2%, co w rezultacie doprowadziło do dalszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych na całej długości krzywej (tj. od 2-ch do 30 lat), do rekordowych poziomów nienotowanych od połowy lat 2000 (np. 2-letnich do max. 5,2370%, 30-letnich do max. 5,0220%).   ● [Giełdy, waluty]   Konsekwencją tych wydarzeń były przeceny akcji na giełdach w Europie i USA (DAX: - 1,03 %; CAC40: -0,91 %; DJI: -0,98 %; S&P500: -1,34 %; NASDAQ: -1,62 %). Indeksów z Wall Street nie uchroniły przed spadkami dobre wyniki kwartalne notowanych tam amerykańskich spółek. Spośród 10% z nich aż 78% zaraportowało lepsze wyniki od prognoz. Gwiazdą sesji był Procter & Gamble (+2,5%). Wysokie rentowności i niepewność promowały dolara, który zyskał zarówno wobec konkurentów z koszyka G10 (np. EUR/USD min.: 1,0523), jak i na rynkach wschodzących (EUR/PLN max.: 4,4655, USD/PLN max.: 4,2385).


Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś czeka nas publikacja danych GUS (o g. 10:00) o produkcji przemysłowej, zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce. W następnej kolejności poznamy wyniki gospodarki USA, w tym indeks Fed z Filadelfii i indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board (o g. 16:00), a także wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (o g. 14:30). Gwoździem dzisiejszej agendy ekonomicznej będzie wystąpienie publiczne prezesa Fed (o g. 18:00).   [Scenariusze]   W świetle wysokiej niepewności geopolitycznej i monetarnej oraz rekordowych poziomów rentowności obligacji dla globalnych rynków, kluczowa będzie opinia Jerome Powella. Może on dać wskazówki co do dalszego kierunku polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej, w szczególności jeśli chodzi o ewentualną dodatkową podwyżkę stóp w tym roku. Rynek szacuje jej szanse na 11%, na posiedzeniu kończącym się 1 listopada oraz 40% na spotkaniu grudniowym. Wzrost tego prawdopodobieństwa będzie korzystny dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000). W przeciwnym wypadku zyskają jego konkurenci spod znaku G10 i EM (punkt oporu EUR/USD: 1,0600; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.