Rynki poczekają i zobaczą

(środa, 18-10, 8:50)


Polska: Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych.
USA: we wrześniu sprzedaż detaliczna wzrosła znacznie powyżej prognoz.
Rynek długu USA: rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła najwyższą wartość od 6 października.
Thomas Barkin (Fed): nie jest pewne jak wysokie rentowności długoterminowych obligacji wpłyną na decyzję Banku Rezerwy Federalnej.
Biały Dom: prezydent USA Joe Biden przyjedzie dziś do Izraela.
Chiny: we wrześniu bezrobocie spadło w miastach do najniższego poziomu od blisko dwóch lat.
W III kwartale Chiński PKB spadł ale mniej, niż prognozowali ekonomiści.
Kalendarz Eko: dane ze strefy euro o inflacji i inflacji bazowej HICP oraz z USA ws. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, a także wyniki kwartalne Bank of America i Goldman Sachs, Beżowa Księga Fed oraz wystąpienia plejady polityków Banku Rezerwy Federalnej.

Za nami
We wtorek rynki finansowe emocjonowały się przede wszystkim wiadomościami z gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz z Białego Domu.   ● [USA]   Najpierw duże wrażenie zrobiły na inwestorach informacje Departamentu Handlu o zaskakująco wysokim wzroście sprzedaży detalicznej we wrześniu (o 0,7% m/m vs prognoza 0,3%) i wzrostowej rewizji wyniku sierpniowego z 0,6% m/m do 0,8%. Optymizmem napawały również dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła we wrześniu o 0,3% m/m (prognoza 0,0%, zrewidowany wynik sierpnia 0,0%). Pozytywny obraz koniunktury gospodarczej za oceanem podbił rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (10-letnie o 12,8 pb do max.: 4,8610%; 2-letnie o 11,1 pb do max.: 5,2370%). Wzrost krzywej zbił z tropu inwestorów, którzy spodziewali się dodatkowej podwyżki stóp Fed w tym roku. Wiarę w ten scenariusz przywrócił im prezes oddziału Fed w Richmond Thomas Barkin, który powiedział, że nie jest pewne jak wysokie rentowności długoterminowych obligacji wpłyną na decyzję Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Geopolityka]   W międzyczasie Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden pojedzie w środę (dziś) do Izraela, co obudziło nadzieję na uniknięcie rozlania się konfliktu militarnego państwa żydowskiego z palestyńskim Hamasem, na cały Bliski Wschód.   ● [Rynki]   To spowodowało, że mimo dobrych wyników makroekonomicznych zza oceanu inwestorzy z giełd europejskich i Wall Street oraz z rynku naftowego przyjęli postawę „poczekamy-zobaczymy”. Podobnie zachował się dolar i jego największy konkurent wspólna waluta (EUR/USD min.: 1,0533, max.: 1,0594), która nie wykorzystała znacznej poprawy opinii i nastrojów ekonomistów dotyczących rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech (obrazowanej przez indeks instytutu ZEW). Złoty nieco ochłonął po euforii wywołanej oficjalnym zwycięstwem demokratycznej opozycji w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP, oddając część zysków uzyskanych w poniedziałek i rano we wtorek (EUR/PLN max.: 4,4611, USD/PLN max.: 4,2338).

Przed nami
   ● [ChRL]   Pierwszych kilka pozycji dzisiejszej agendy ekonomicznej mamy już za sobą. O godzinie 4:00 opublikowano nowe dane z Chin nt. tamtejszej sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i zatrudnienia we wrześniu oraz o PKB w III kwartale br. Spośród dobrych wyników zza Wielkiego Muru warto zwrócić uwagę na to, że w III kwartale chiński PKB spadł mniej, niż prognozowali ekonomiści oraz że we wrześniu bezrobocie spadło w miastach, do najniższego poziomu od blisko dwóch lat. Te informacje będą dziś wspierać rynki wschodzące.   ● [UK]   Natomiast o godzinie 8:00 poznaliśmy wyniki inflacji CPI i PPI w Zjednoczonym Królestwie. Po wczorajszym spadku dynamiki płac, ich wzrost może przywrócić wiarę w funta szterlinga.   ● [Kalendarz Eko]   To jednak nie koniec emocji na dziś. Już wkrótce (tj. o g. 11:00) Eurostat ogłosi informacje dot. inflacji i inflacji bazowa HICP w strefie euro. Po południu w USA podane będą dane odnośnie pozwoleń i rozpoczętych budów domów (g. 14:30) oraz komercyjnych zapasów ropy (o g. 16:30). Jednak dzisiejszą makroekonomiczną kropkę "nad i" o godzinie 20:00 postawi Rezerwa Federalna publikując Beżową Księgę Fed. W międzyczasie głos zabiorą liczni decydenci amerykańskiej polityki monetarnej: najpierw (o g. 18:00) członek zarządu Fed Christopher Waller, następnie (o g. 18:30) prezes oddziału Fed w Nowym Jorku John Williams, później (o g. 19:00) członkini zarządu Fed Michelle Bowman, a na koniec (o g. 21:15) prezes oddziału Fed w Filadelfii Patrick Harker.   ● [Scenariusze]   Jeśli nadejdą informacje o spadku inflacji w strefie euro zgodnie z prognozą, a politycy Fed nie wykluczą dodatkowej podwyżki stóp w tym roku, może powrócić sentyment dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000). Przy przeciwnym splocie informacji zyskają konkurenci zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0600; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500), w czym może pomóc pokojowy przebieg wizyty Joe Bidena w Izraelu. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.