Dolar idzie w odstawkę

  (poniedziałek, 6-11, 8:50) Rynek pracy USA: w październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło najmniej od stycznia 2021.
Rynek długu: rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykański spadła do najniższego poziomu od pięciu tygodni.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial zanotował najlepszy tydzień od października 2022.
Dolar ma za sobą najgorszy dzień od lipca br.
Kalendarz Eko: dane z Eurolandu nt. aktywności w sektorze usług (PMI) oraz nastrojów inwestorów (Sentix). 

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowy raport Departamentu Pracy USA wzmocnił przekonanie inwestorów, że Fed zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych. W październiku amerykańska gospodarka utworzyła najmniej nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym od stycznia 2021 (150 tys. vs prognoza 180 tys.; poprzednio 297 tys.), stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do najwyższego poziomu od stycznia 2022 (3,9% vs prognoza 3,8%; poprzednio 3,8%), a płaca godzinowa była najniższa od czerwca 2021 (4,1% r/r vs prognoza 4%; poprzednio 4,3%). Na dodatek zrewidowano znacząco w dół wyniki NFP za wrzesień (z 336 tys. do 297 tys.). Pod wpływem tych danych prawdopodobieństwo podwyżki stóp Fed w grudniu spadło z 20% do 5%, a styczniowej z 28% do 11%.   ● [Obligacje, giełdy]   Taka ocena sytuacji doprowadziła do zniżki rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich do najniższego poziomu od pięciu tygodni (min. 4,679%) oraz podbiła ceny akcji na Wall Street. W efekcie indeks Dow Jones Industrial zanotował najlepszy tydzień od października 2022 (+5,1%). Perspektywa zakończenia podwyżek stóp Fed ucieszyła także inwestorów giełdowych spoza USA. W związku z tym globalny indeks akcji MSCI zanotował największy tygodniowy wzrost od listopada 2022 (+5,3).   ● [USD]   Odpowiedzią rynku walutowego na gołębi raport DP był drastyczny spadek wyceny dolara. Indeks mierzący wartość amerykańskiej waluty wobec koszyka jej sześciu globalnych rywali (euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, korony szwedzkiej oraz franka szwajcarskiego) stopniał w piątek o 1,1%. Jest to największy dzienny spadek wartości USD od lipca br. Dodatkowym makro-obciążeniem dla zielonej waluty (EUR/USD max. 1,0746) stał się nadspodziewany spadek indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług w październiku, do najniższego poziomu od maja br (51,8 pkt vs prognoza 53 pkt; poprzednio 53,6 pkt).   ● [PLN]   Uwolniony kapitał trafił także na rynki wschodzące, w tym do Polski (EUR/PLN min. 4,4373, USD/PLN min. 4,1395).

Przed nami
   
● [Dziś]   Poniedziałek przyniesie publikacje ważnych danych z Eurolandu nt. aktywności w sektorze usług oraz nastrojów inwestorów. Wiedzy w pierwszej sprawie dostarczą nam finalne wartości indeksów PMI w październiku, a w drugiej aktualny poziom wskaźnika Sentix. Wyższe od prognoz wyniki poprawią pozycję startową walut EU w rozpoczynającym się tygodniu (punkt oporu EUR/USD: 1,0750; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,1000), a niższe ją pogorszą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700; punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000).   ● [Eko-tydzień]   Eko-agenda na kolejne dni przedstawia się następująco: we wtorek poznamy bilans handlu zagranicznego USA, w środę decyzję Krajowej Rady Polityki pieniężnej ws. stóp NBP (rynek oczekuje kolejnej obniżki o 25 pb.), w czwartek cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a w piątek indeks nastrojów amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Uczestnicy rynków finansowych pozostają również wyczuleni na rozwój sytuacji w Strefie Gazy i w globalnej geopolityce. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.