Przestrzeń NBP

 (piątek, 10-11, 8:50)


 Glapiński (RPP): przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła.
Powell (Fed): Bank nie zawaha się jeszcze bardziej zaostrzyć swojej polityki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Prezes Banku Rosji: wyczerpująca się siła robocza w kraju stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego.
Kalendarz Eko: amerykański indeks Uniwersytetu Michigan oraz decyzja Fitch ws. ratingu Polski. 

Za nami
W czwartek kursy walut reagowały głównie na wypowiedzi bankierów centralnych.   ● [RPP]   Złoty zyskał po tym jak Adam Glapiński oznajmił, że przestrzeń do dalszych obniżek stóp NBP w krótkim okresie wyraźnie się zmniejszyła. O dalszym łagodzeniu polskiej polityki pieniężnej będzie można dyskutować dopiero w styczniu, jeśli do tego czasu wyjaśnią się kwestie m.in. noweli budżetu i tarcz antyinflacyjnych. Podkreślił, że w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność dotycząca tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach.   ● [Fed]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,4226, USD/PLN min. 4,1289) przycięły słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, że amerykański bank centralny nie zawaha się jeszcze podnieść stopy procentowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zdradził, że członkowie komitetu nie są pewni czy polityka pieniężna w USA jest wystarczająco restrykcyjna, aby sprowadzić inflację do celu. Jastrzębi przekaz od przewodniczącego FOMC spowodował wzrost notowań dolara (EUR/USD min. 1,0658) oraz spadek cen akcji na Wall Street. W efekcie indeks S&P 500 przerwał serię ośmiu spadkowych sesji z rzędu. Makroekonomicznym atutem zielonej waluty była wiadomość o spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (217 tys. vs prognoza 217 tys.; poprzednio 220 tys.).   ● [RUB]   Monetarnym przegranym wczorajszej sesji był rosyjski rubel, który stracił po tym jak prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina ostrzegła, że wyczerpująca się siła robocza w kraju stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego.

Przed nami
   
● [USA]   Koniec tygodnia przyniesie publikację ważnych danych nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów autorstwa Uniwersytetu Michigan. Ich spadek w listopadzie byłby kolejnym argumentem dla polityków Fed za formalnym zakończeniem cyklu podwyżek stóp w grudniu, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0750) oraz pozytywne dla jego rywali z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wzrost wskaźników UM mógłby skłonić członków FOMC do pozostawienia otwartej furtki do kolejnej podwyżki stóp, co byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) oraz ze szkodą dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2000).   ● [Fitch]   Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze decyzja Fitch ws. ratingu Polski (aktualnie A – z perspektywą stabilną). W raporcie agencji warto zwrócić uwagę na „finansową” ocenę wyniku październikowych wyborów parlamentarnych w naszym kraju. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.