Miała być podwyżka, a będzie obniżka?

  (środa, 15-11, 8:50)


USA: w październiku inflacja CPI nadspodziewane spadła.
Niemcy: w listopadzie nastroje ekonomiczne poprawiły się czwarty miesiąc z rzędu (wg ZEW).
GUS: w III kw. 2023 polska gospodarka urosła bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna i inflacja PPI w USA oraz spotkanie Biden-Xi. 

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym spadku inflacji CPI w USA (3,2% r/r vs prognoza 3,3%; poprzednio 3,7%) pogrzebała oczekiwania inwestorów na kolejną podwyżkę stóp Fed. Co więcej rynek zaczął wyceniać, że już w maju Bank Rezerwy Federalnej rozpocznie cykl obniżek stóp. Takie przewidywania zawrócenia kursu polityki monetarnej za oceanem obniżyły rentowności amerykański obligacji (np. 10-letnie: min. 4,426% tj. najniżej od ośmiu tygodni), podbiły wycenę akcji na Wall Street (DJIA: +1,43%, S&P 500: +1,91%, Nasdaq: +2,37%) oraz podkopały notowania dolara, który ma za sobą najgorszą sesję od roku.   ● [ZEW]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,0887) sprzyjała pro-eurowa informacja o czwartej z rzędu miesięcznej poprawie nastrojów ekonomicznych w Niemczech. Ankietowani mają nadzieję, że spadająca inflacja pomoże ustabilizować sytuację w największej gospodarce europejskiej. W listopadzie indeks Instytutu ZEW podskoczył z -1,1 pkt do 9,8 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu do 5 pkt.   ● [PLN]   Perspektywa szybszych obniżek stóp Fed ucieszyła waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Makroekonomicznym atutem naszego pieniądza stała się wiadomość o nadspodziewanym wzroście polskiego PKB w III kwartale tego roku (0,4% r/r vs prognoza 0,3%; poprzednio -0,6%). Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN zameldował się poniżej granicy 4,40 (min. 4,3954), a rynek USD/PLN zbliżył się do bariery 4,00 (min. 4,0388).   ● [GPW]   Optymizm PLNa udzielił się także graczom z warszawskiej giełdy. W efekcie indeks polskich blue chipów wzrósł wczoraj o 4,85% osiągając przy tym najwyższy poziom od początku lutego 2022, czyli sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko prym wiodą wydarzenia amerykańskie.   ● [Makro]   Równocześnie o godzinie 14:30 Departament Handlu USA poinformuje nas jak w październiku kształtowała się sprzedaż detaliczna oraz inflacja PPI. Ich wzrost mógłby ożywić oczekiwania inwestorów na kolejną podwyżkę stóp Fed, co skutkowałoby umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz osłabieniem jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1000). Natomiast niższe wyniki mogą skłonić uczestników rynków finansowych do dalszego obstawiania scenariusza zakończenia przez Fed cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej w grudniu, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz pozytywne dla złotego & co. (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3700, USD/PLN: 4,0000).   ● [Biden-Xi]   PLN oraz pozostałe waluty EM (zwłaszcza juan) pokładają także nadzieje w owocnym spotkaniu prezydentów Stanów Zjednoczonych (Joe Bidena) oraz Chin (Xi Jinpinga). Tym bardziej, że to pierwsza wizyta przywódcy ChRL w USA od sześciu lat.   ● [PLN]   Lokalnym wyzwaniem dla naszego pieniądza będzie ogłoszenie finalnego wyniku polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.