Nadzieja w przemyśle

(piątek, 3-11, 8:50)


 Polska: w październiku indeks PMI dla przemysłu po raz pierwszy od początku roku wzrósł kolejny miesiąc z rzędu.
Banki centralne Anglii oraz Czech utrzymały stopy procentowe bez zmian.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od połowy września.
Wall Street: indeks S&P 500 zanotował najlepszą sesję od 27 kwietnia br.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA oraz indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług.

Za nami
   ● 
[PMI PL]   Wczorajsza publikacja indeksu PMI dla polskiego przemysłu dowodzi, że krajowy sektor wytwórczy powoli wychodzi z dołka. W październiku wskaźnik po raz pierwszy od początku roku zanotował drugi miesięczny wzrost z rzędu, osiągając najwyższy poziom od czerwca br. (44,5 pkt vs prognoza 45,5 pkt; poprzednio 43,9 pkt). Wg S&P Global (firma sporządzająca badanie), wyższy wynik w stosunku do poprzedniego miesiąca „był spowodowany przede wszystkim liczbą nowych zamówień, a w dalszej kolejności sytuacją dotyczącą zatrudnienia, terminów realizacji dostaw i zapasów pozycji zakupionych”. Optymistyczne informacje z polskiej gospodarki podbudowały złotego (EUR/PLN min. 4,4431, USD/PLN min. 4,1696).   ● [CNB, BoE]   Naszej walucie sprzyjały także decyzje monetarne banków centralnych Anglii oraz Czech. W pierwszym przypadku obyło się bez podwyżki stóp BoE (miała około 20% szans) i przepływu kapitału w stronę funta, a w drugim udało się uniknąć obniżki stóp CNB (miała około 40% szans) i wyprzedaży walut Regionu CEE.   ● [USA]   Korzystny wpływ na wartość PLNa miała także anty-dolarowa (EUR/USD max. 1,0667) informacja z USA o niespodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do najwyższego poziomu od połowy września br. (217 tys. vs prognoza 210 tys.; poprzednio 212 tys.). Oprócz raportu jobless claims, pozycję gołębiego skrzydła FOMC wzmocniła anty-inflacyjna wiadomość o największym od 2020 roku spadku jednostkowego kosztu pracy za oceanem w III kwartale (-0,8% k/k vs prognoza +0,8%; poprzednio 3,2%). Wzrost oczekiwań na zakończenie cyklu podwyżek stóp Fed sprawił, że indeks S&P 500 zanotował najlepszą sesje od 27 kwietnia br. (+1,89%).

Przed nami
   ● [Raport DP]   Zwieńczeniem tego emocjonującego tygodnia na rynkach finansowych będzie publikacja październikowego raportu Departamentu Pracy USA. Analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia oraz płacy godzinowej, a także utrzymania się stopy bezrobocia na poziomie z września.   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz może być argumentem dla polityków Fed za formalnym zakończeniem cyklu podwyżek stóp w grudniu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0670) a jednocześnie korzystne dla jego konkurentów z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast zaskakująco lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogłyby zachęcić członków FOMC do ponownego podniesienia przedziału oprocentowania stóp funduszy federalnych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600), a inwestorów do zamiany złotego na zieloną walutę (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [ISM]   Dodatkowym wyzwaniem makroekonomicznym dla dolara będzie publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług. Szczególnie, że rynek oczekuje jego spadku z 53,3 pkt we wrześniu do 53 pkt w październiku. 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.