Brak nowych danych makro i spadek emocji wokół wydarzeń w Turcji i w Niemczech zmniejszają aktywność inwestorów.

 (środa, 21-12, 8:00)
Rynki bazowe - We wtorek inwestorzy zdążyli już otrząsnąć się po zamachach terrorystycznych w Ankarze i w Berlinie. Przez większą część wczorajszej sesji dolar dyskontował optymistyczną wypowiedź prezes FED Janet Yellen nt. sytuacji i perspektyw rynku pracy, która wzmocniła oczekiwania inwestorów dotyczące przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych za oceanem w przyszłym roku. Amerykańską walutę wspierał także ponowny wzrost rentowności obligacji USA (np. dziesięcioletnich: +1,80 pb do 2,5620%), który stymulowało rosnące przekonanie uczestników rynku długu o tym, że zapowiadane przez prezydenta-elekta nowe inwestycje infrastrukturalne będą nieuchronnie prowadziły do zwiększenia podaży papierów skarbowych. Argument szybkiej normalizacji stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych kontrastował z luźną polityką pieniężną prowadzoną przez pozostałe największe banki centralne. Sytuację euro pogarszały obawy o stan europejskiego sektora bankowego i doniesienia agencji Bloomberg'a nt. problemów włoskiego banku Monte dei Paschi di Siena z samodzielnym podwyższeniem kapitału w terminie wymaganym przez ECB. Z kolei w USA narastają oczekiwania inwestorów ws. zapowiadanej przez Trumpa deregulacji sektora finansowego, która znów nakręciła indeksy giełdowe na Wall Street (DJI: +0,46% do 19974,62 pkt; S&P500: +0,36% do 2270,76pkt). Ceny akcji spółek z segmentu finansowego S&P500 wzrosły wczoraj średnio o 1%, a kolejny wzrost wyceny banku Goldman Sachs zbliżył indeks Dow Jones Industrial Average do psychologicznej granicy 2000 pkt. W tej sytuacji nie może dziwić, że kurs EUR/USD znów zaatakował najniższy poziom od 2003 roku (min.: 1,0354 o g. 14:00). Odbicie wartości euro przyniósł spadek napięcia wywołanego poniedziałkowymi zamachami w Ankarze i Berlinie oraz deklaracje włoskiego rządu ws. bliskiej realizacji planu dokapitalizowania włoskiego sektora bankowego kwotą 20 mld EUR. Prodolarowy kierunek obrali także gracze z rynku USD/JPY (max. 118,24 o g. 10:10) oraz GBP/USD (min. 1,2313 o g. 15:00). Przeciw jenowi przemawiało utrzymanie przez Bank Japonii polityki pieniężnej opartej na podwójnym celu ujemnej stopy depozytowej (-0,10%) i zerowej rentowności dziesięcioletnich obligacji. Rozmiary osłabienia funta szterlinga zmniejszyły lepsze od prognoz wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej, która rośnie w najszybszym tempie od ponad roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).
Rynek PLN -  Globalna awersja do ryzyka związana z poniedziałkowymi atakami terrorystycznymi w Turcji oraz w Niemczech nie zaszkodziła w istotny sposób złotemu. Inwestorzy na rynku PLN pozostawali pod pozytywnym wpływem najnowszych poniedziałkowych danych nt. listopadowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Zdaniem ekonomistów najnowsze dane GUS wskazują, że spowolnienie w polskiej gospodarce ma charakter przejściowy, co zmniejszyło obawy, że wzrost PKB w IV kwartale wyniesie poniżej 2%. W rezultacie kurs EUR/PLN zdołał zbliżyć się do silnej bariery wsparcia 4,4000 (min. 4,4043 o g. 20:45). Z kolei na rynku USD/PLN zyski złotego równoważyła globalna aprecjacja dolara, przez co pozostawał on zamknięty w przedziale wahań wynoszącym około 3 grosze (max. 4,2711 o g. 7:30 - min. 4,2393 o g. 18:15). Poza naszą walutą najlepiej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wypadła lira (USD/TRY: -0,22 %) oraz rubel (USD/RUB: -0,62 %), którym sprzyjał brak wyraźnych reperkusji politycznych poniedziałkowego zabójstwa ambasadora Rosji w Ankarze. 
Przed nami -  Dziś brak jest istotnych publikacji makroekonomicznych. Jedynie o g. 16:00 poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. W związku z okresem przedświątecznym należy się liczyć z dalszym spadkiem płynności na rynkach walutowych, co zwiększa ich wrażliwość na potencjalne szoki. Źródłem niepokoju pozostają relacje na linii Turcja-Rosja, kryzys parlamentarny w naszym kraju i problemy włoskiego banku Monte Paschi di Sienna (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,4750, USD/PLN: 4,2800). Z kolei stabilizacja sytuacji geopolitycznej oraz wyciszenie krajowych sporów politycznych w połączeniu z brakiem nowych impulsów z rynków globalnych może sprzyjać relatywnie wysoko oprocentowanemu złotemu i dalszej realizacji zysków (wsparcie EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.