Złoty na deskach z powodu spekulacji nt. zakończenia programu QE ECB. Fokus na dane z rynku pracy USA oraz włoskie referendum.

(piątek, 02-12, 8:00)
Rynki bazowe - W czwartek pierwsze skrzypce na rynkach finansowych grały amerykańskie obligacje, funt i ropa. Na amerykańskim rynku długu doszło do zmasowanej wyprzedaży, w wyniku której rentowności obligacji skarbowych zanotowały kolejne spektakularne wzrosty (np.  10-letnie: + 7,10 pb do 2,4540 %, najwyżej od czerwca 2015 roku). Główną przyczyną tych wydarzeń była wypowiedź Stevena Mnuchina (nominowanego przez Donalda Trumpa na przyszłego Sekretarza Skarbu), który w wywiadzie dla telewizji CNBC zasugerował wydłużenie terminu zapadalności obligacji rządu USA do 50, a nawet 100 lat. Zdaniem analityków banku Morgan Stanley taka decyzja  przełożyłaby się na dalsze wystromienie krzywej rentowności amerykańskich papierów skarbowych w stosunku do obligacji innych krajów. Z wczorajszej lawiny danych makro warto zapamiętać wynik wskaźnika wyprzedzającego ISM z amerykańskiego przemysłu, który w listopadzie osiągnął najwyższą wartość od lutego 2015 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Mimo kolejnych argumentów za kupnem dolara kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,0690 (dziś o g. 5:00). Na korzyść wspólnej waluty przemawiały najnowsze doniesienia agencji Reuters'a, która powołując się na anonimowe źródło w ECB poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu (8 grudnia) europejskie władze monetarne prawdopodobnie przedłużą program skupu aktywów (QE) zapadający w marcu ale dadzą także jasny sygnał o jego niedługim zakończeniu. Wśród walut z głównego koszyka bardzo dobrą sesję zaliczył wczoraj funt (GBP/USD max. 1,2646 o g. 14:45) wspierany wypowiedzią brytyjskiego Ministra ds. Brexitu Davida Davies'a, który podczas swojego wystąpienia w parlamencie brytyjskim zaproponował łagodne podejście do negocjacji z Unią Europejską. Zasugerował, że Zjednoczone Królestwo może zapłacić za dostęp do wspólnego rynku. W odpowiedzi szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zakomunikował, że UE jest gotowa do znalezienia rozwiązań dotyczących dostępu Wielkiej Brytanii do unijnego rynku. Na fali porozumienia OPEC cena czarnego złota wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu w tym roku (Brent:+ 4,29 % do 53,70 USD/bbl; Crude:+ 3,88 % do 50,91 USD/bbl). Według najnowszej prognozy banku Goldman Sachs cena tego surowca może w najbliższych miesiącach pokonać poziom 60 USD za baryłkę, jeśli OPEC i Rosja w pełni zrealizują warunki porozumienia.
Rynek PLN - Wystromienie krzywej dochodowości amerykańskich papierów skarbowych oraz doniesienia o możliwym wygaszeniu europejskiego programu skupu aktywów spowodowały kolejną falę wyprzedaży walut Europy Środkowo-Wschodniej i rynków wschodzących. Swoje straty kumuluje także złoty, który traci w stosunku do wszystkich głównych walut. W apogeum przeceny polskiej waluty rynek EUR/PLN wzbił się do poziomu 4,4936 (o g. 23:30, nienotowany od 24 czerwca br.), bez trudu pokonując po drodze kolejne punkty oporu 4,4560 oraz 4,4660. W tym czasie kurs USD/PLN zdołał wspiąć się do pułapu 4,2247 (o g. 16:15). Jednak największe straty nasza waluta zanotowała wobec drożejącego globalnie funta. Kurs GBP/PLN poszybował w górę o blisko 10 groszy (max. 5,3431 o g. 15:00, tj. najwyżej od 29 czerwca). W obozie walut rynków wchodzących najsłabiej wypadła wczoraj lira (USD/TRY:+1,95%), której notowania topniały w wyniku aresztowania jednego z szefów tureckiej grupy medialno-energetycznej Dogan Holding (zarządzającej m.in. Trump Towers w Stambule). Według ekspertów incydent może mieć poważny wpływ na relacje na linii Ankara-Waszyngton. 
Przed nami - Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na arcyważny raport Departamentu Pracy USA, a w szczególności na informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Wyniki lepsze od prognoz (tj. powyżej 175 tys.) w połączeniu z ryzykiem związanym ze zbliżającym się referendum we Włoszech (niedziela) mogą dostarczyć kolejnych argumentów za zakupem dolara (punkt wsparcia: 1,0600). Z kolei słabsze dane mogą zachęcić do dalszej realizacji dolarowych zysków (punkt oporu: 1,0710). W przypadku złotego szanse na jego umocnienie ogranicza oczekiwanie na wieczorną decyzję agencji ratingowej S&P ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. Niepokój wśród inwestorów z rynku PLN budzi także niedzielne referendum konstytucyjne we Włoszech (punkty oporu EUR/PLN: 4,4930, USD/PLN: 4,2250).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.