Decyzja OPEC i raport ADP podkręcają oczekiwania inflacyjne w USA i zwiększają atrakcyjność dolara. Dziś seria publikacji przemysłowych indeksów PMI / ISM.

(czwartek, 01-12, 8:00)
Rynki bazowe - Wczorajsza sesja na rynkach finansowych rozgrywała się w cieniu 171-go spotkania Organizacji Eksporterów Ropy Naftowej w Wiedniu. Wbrew obawom i spekulacjom kraje członkowskie OPEC zdołały ostatecznie dojść do pierwszego od 2008 roku porozumienia ws. redukcji wydobycia ropy. Według wczorajszych ustaleń produkcja dzienna Kartelu będzie ograniczona o 1,2 mln baryłek do 32,5 mln (tj. o 3,5%). Zaskoczeniem dla uważnych obserwatorów negocjacji jest postawa Iraku, drugiego największego producenta OPEC, który wcześniej stanowczo odmawiał udziału w cięciu wydobycia, a jednak ostatecznie zgodził się na jego redukcję o 200 tys. baryłek dziennie. Rosja, która nie jest członkiem Organizacji, wstępnie zadeklarowała poparcie decyzji Kartelu poprzez zmniejszenie swojej rekordowej produkcji o 300 tys. baryłek dziennie. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się 9 grudnia br. Osiągnięcie kompromisu przez kraje OPEC sprzyjało dolarowi, który stał się beneficjentem wzrostu proinflacyjnych oczekiwań za oceanem wspieranych przez wczorajszy gwałtowny wzrost cen na rynku naftowym (Brent: +9,00 % do 51,49 USD/bbl; Crude: +8,29 % do 49,01 USD/bbl). Zielonej walucie pomogła także kolejna seria bardzo dobrych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na plus zaskoczył m.in. Raport ADP wskazujący na najwyższy od stycznia wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Rosnące prawdopodobieństwo przyspieszenia procesu normalizacji stóp procentowych FED spowodowało dalsze wystromienie krzywej rentowności amerykańskich papierów skarbowych (np. dochodowość obligacji dziesięcioletnich wzrosła wczoraj o 10,40 pb do 2,395%, tj. najwyżej od lipca 2015 r.). Pomyślne dla dolara informacje zbiegły się w czasie z obawami o wynik niedzielnego referendum konstytucyjnego we Włoszech, przez co kurs EUR/USD zdołał spaść do 1,0553 (o g. 17:15). Korzystny dla amerykańskiej waluty kierunek obrali także inwestorzy z rynku USD/JPY (max. 114,83 dziś o g. 00:40, nienotowany od lutego br.) oraz USD/CHF (max. 1,0205 o g. 17:15, najwyższy od 10 miesięcy). Statystyki pokazują, że dolar ma za sobą najlepszy miesiąc wobec jena od siedmiu lat.
Rynek PLN -  Mimo osiągnięcia porozumienia przez kraje OPEC waluty rynków wschodzących ugięły się pod presją rosnących oczekiwań inflacyjnych w USA. Dla walut z koszyka CEE dodatkowym obciążeniem jest niepewność ws. rezultatu niedzielnego głosowania we Włoszech. Negatywne czynniki globalne w połączeniu z publikacją danych potwierdzających dalsze spowolnienie krajowego wzrostu gospodarczego pogorszyły pozycję złotego. W rezultacie kurs EUR/PLN wzrósł do maksymalnego pułapu 4,4568 (o g. 21:00), natomiast rynek USD/PLN zdołał wzbić się powyżej bariery 4,2000 osiągając w najwyższym punkcie poziom 4,2171 (o g. 17:30). Na przeciwnym biegunie znalazł się wczoraj rosyjski rubel (USD/RUB:-1,28%), który zyskiwał na fali optymizmu płynącego z rynku ropy. 
Przed nami -  Dziś najważniejsze będą publikacje danych dotyczących aktywności w sektorze przemysłu (PMI/ISM) w Niemczech, w całej strefie euro, w Wielkiej Brytanii i w USA, a także w Polsce. Mimo dużej wagi tych informacji jest mało prawdopodobne aby wywołały one istotne zmiany na rynku walutowym, gdyż inwestorzy w napięciu czekają na wyniki jutrzejszego raportu Departamentu Pracy USA oraz niedzielnego referendum konstytucyjnego we Włoszech. Do tego czasu potencjalne wahania kursów na rynku EUR/USD będą limitować bariery techniczne: 1,0525 (wsparcie) oraz 1,0710 (opór). Ewentualne dalsze osłabienie złotego będą ograniczać punkty oporu EUR/PLN: 4,4560, USD/PLN: 4,2200.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.