Na rynkach walutowych trwa konsolidacja przed dzisiejszą publikacją PKB USA i jutrzejszą decyzją OPEC.

(wtorek, 29-11, 8:00)
Rynki bazowe - Wraz z powrotem amerykańskich inwestoróz długiego weekendu wzrósł apetyt na dolara, który był wczoraj najsilniejszą walutą w koszyku G-10. Jeszcze nad ranem niewiele zapowiadało tak udany comeback zielonej waluty. Euro dostało wiatru w żagle po niedzielnej wygranej Fancois'a Fillon'a w drugiej turze prawyborów prezydenckich na francuskiej prawicy. Zdaniem znawców europejskiej sceny politycznej będzie on bardzo wymagającym przeciwnikiem w przyszłorocznym wyścigu do Pałacu Elizejskiego dla eurosceptycznej kandydatki Frontu Narodowego, Marine Le Pen. Z kolei na niekorzyść dolara przemawiało duże społeczne poparcie jakie uzyskała Jill Stein, przedstawicielka Partii Zielonych w niedawnych wyborach za oceanem, w sprawie inicjatywy ponownego przeliczenia głosów w Stanie Wisconsin. Nastroje wokół obu walut szybko jednak odwróciły się. Dolara wsparło m.in. odbicie cen na rynku naftowym (Brent: +4,08 % do 49,01 USD/bbl; Crude: +2,00 % do 46,91 USD/bbl). Jego głównym sprawcą stał się minister ds. ropy Iraku Jabar Ali al-Luaibi, który jeszcze nie tak dawno zabiegał o wyłączenie jego kraju z porozumienia OPEC ws. redukcji wydobycia z powodu trwającej wojny z Państwem Islamskim, a wczoraj zaskoczył inwestorów deklaracją współpracy w celu osiągnięcia pozytywnego wyniku jutrzejszego spotkania Kartelu. Zdaniem ekonomistów banku Goldman Sachs ta nietypowa korelacja dolara i ropy wynikała z oczekiwania, że wyższe ceny paliw nakręcą amerykańską inflację. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie jej wzrostowe prognozy były w ostatnim czasie motorem napędowym rajdu zielonej waluty. Jednocześnie argumentem przeciw euro stała się rosnąca niepewność ws. wyniku niedzielnego referendum konstytucyjnego we Włoszech (więcej na ten temat w naszych ostatnich Alertach FX). W ślad za nią wzrosły obawy inwestorów o realizację rządowych planów dokapitalizowania włoskiego systemu bankowego oraz o nadmierny wzrost włoskiego deficytu finansów publicznych, które mimo uspokajającej wypowiedzi prezesa ECB Mario Draghi'ego pogrążyły wczoraj notowania giełdowe włoskich banków. Wypadkową tych wydarzeń był spadek kursu EUR/USD z maksymalnego pułapu 1,0670 (o g. 09:30) do minimalnego poziomu 1,0563 (o g. 15:00). 
Rynek PLN - Mimo solidnych wzrostów cen ropy waluty rynków wschodzących ugięły się pod naporem kolejnego odpływu kapitału w stronę dolara oraz pod wpływem rosnącego ryzyka politycznego na Półwyspie Apenińskim. Wśród przegranych znalazł się również polski złoty, który stracił większość niedawnych zysków wypracowanych wobec euro (max. EUR/PLN 4,4324 o g. 17:20) oraz w stosunku do amerykańskiej waluty (max. USD/PLN 4,1897 o g. 18:00). 
Przed nami - Dziś inwestorzy czekają na ogłoszenie zrewidowanego PKB USA w trzecim kwartale (o g. 14:30) oraz na wynik Indeksu zaufania konsumentó– Conference Board (o g. 16:00). Jeśli kolejne wyniki amerykańskiej gospodarki okażą się lepsze od prognoz dolar otrzyma nowe paliwo do dalszego wzrostu (EUR/USD wsparcie: 1,0525), za który zapłacą inne waluty G-10 i rynki wschodzące (punkty oporu EUR/PLN: 4,4560, USD/PLN: 4,2000). Z drugiej strony wysokie ryzyko związane ze zbliżającymi się wydarzeniami ekonomicznymi najwyższej rangi (spotkanie OPEC, NFP USA i włoskie referendum) mogą stać się zachętą do zamykania pozycji (EUR/USD opór: 1,0710; wsparcie EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1300). Szanse na znaczące zyski polskiej waluty będzie ograniczało oczekiwanie na zbliżającą się publikację oceny wiarygodności naszego kraju przez agencję Standard & Poor's (piątek). Mimo relatywnie niedużego ryzyka zmiany inwestorzy wciąż jeszcze mają w pamięci zaskakującą obniżkę naszego ratingu w styczniu, która wywołała tornado na rynku PLN.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.