Inwestorzy wciskają hamulce w obawie przed ryzykownymi wydarzeniami zaplanowanymi w tym tygodniu.

(poniedziałek, 28-11, 8:00)
Rynki bazowe - Piątek był na rynkach walutowych równie spokojny jak czwartek, kiedy w Stanach Zjednoczonych obchodzono Święto Dziękczynienia. W związku z wyhamowaniem wzrostowego trendu rentowności obligacji amerykańskich i zbliżającym się końcem miesiąca inwestorzy kontynuowali redukcję swoich pozycji w dolarach zapoczątkowanej w poprzednim dniu. Siłą rzeczy wzrost podaży dolara umocnił inne waluty globalne jak euro i jen, które powoli odzyskują grunt utracony po zaskakującym wyniku wyborów i gwałtownym wzroście oczekiwań inflacyjnych w USA. Rynek EUR/USD wspiął się dziś rano do maksymalnego poziomu 1,0686 (o g. 3:30). W tym czasie kurs USD/JPY spadł do minimalnej wartości 111,36 (o g. 3:30), odrabiając tylko ułamek strat, jakie poniósł w ciągu ostatnich trzech tygodni (-10,77%), największych od 1995 roku.
Rynek PLN - Mimo nerwowej atmosfery na rynku naftowym (Brent: -3,66% do 47,09 USD/bbl; Crude: -4,15% do 45,99 USD/bbl), spowodowanej  informacją, że Arabia Saudyjska nie weźmie dziś udziału w spotkaniu OPEC z producentami ropy spoza Kartelu, bilans piątkowej sesji wypadł korzystnie dla walut rynków wschodzących oraz złotego. Kurs EUR/PLN przesunął się w stronę bariery wsparcia 4,4000, osiągając w najniższym punkcie wartość 4,4080 (o g. 16:05), a wspierany globalnym osłabieniem dolara rynek USD/PLN zdołał spaść z maksymalnego poziomu 4,1838 (o g. 8:00) do minimalnej wartości 4,1407 (dziś o g. 3:30). 
Przed nami - Dziś kalendarz ekonomiczny jest pusty, stąd na rynkach walutowych należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne. Najbliższe punkty wsparcia dla EUR/USD to 1,0525, 1,0500, a oporu 1,0710 oraz 1,0750. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,4000, USD/PLN: 4,1300 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,4560, 4,2000. Zdecydowanie więcej emocji dostarczą kolejne dni, na kiedy zaplanowano m.in. publikacje wielu ważnych danych makro z USA. Już jutro poznamy zrewidowany wynik PKB USA w III kw. oraz Indeks zaufania konsumentów – Conference Board, w środę ogłoszony zostanie raport ADP, w czwartek indeksy PMI i ISM dla przemysłu, zaś finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy USA zawierający dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopie bezrobocia i płacy godzinowej w listopadzie. W środę poznamy również bardzo ważne dane z Polski: finalny wynik PKB w III kw. oraz Inflację CPI. Uczestnicy rynków finansowych w napięciu czekają również na wynik środowego spotkania krajów OPEC (podczas którego zapadną decyzje ws. ewentualnego ograniczenia wydobycia ropy naftowej) oraz niedzielnego referendum we Włoszech. Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla złotego będzie najnowsza ocena wiarygodności kredytowej Polski, którą w piątek przedstawi agencja ratingowa Standard & Poor's.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.