Rosnące ceny ropy i decyzja Merkel poprawiają pozycję złotego osłabionego ostrzeżeniem Moody's i wynikami produkcji przemysłowej.

(wtorek, 22-11, 8:00)
Rynki bazowe Początek tygodnia przyniósł wyhamowanie trendu spadkowego na rynku EUR/USD spowodowane poprawą nastrojów na europejskiej scenie politycznej. Jej przyczyną  było oświadczenie Angeli Merkel, która podjęła decyzję o kandydowaniu na stanowisko kanclerza Niemiec w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Merkel jest postrzegana jako obrońca demokracji liberalnej na zachodzie w czasach, gdy inwestorzy obawiają się, że fala populizmu, protekcjonizmu i antyglobalistycznych nastrojów rozprzestrzeni się po całej Europie, grożąc rozpadem strefy euro. W podobnym tonie przyjęte zostały wyniki pierwszej tury prawyborów prezydenckich na francuskiej centroprawicy. Większość inwestorów pozytywnie przyjęła wiadomość o braku wystarczającego poparcia dla cieszącego się coraz mniejszą sympatią francuskiego społeczeństwa Nicolasa Sarkozy'ego. W opinii politologów nie miałby on szans z ultraprawicową kandydatką, liderką Frontu Narodowego, Marine Le Pen, która ma wyraźną przewagę nad rywalami w najnowszych sondażach prezydenckich we Francji. W ten sposób przerwana została historyczna seria 10 sesji, podczas których dolar zyskiwał w relacji do euro. W najwyższym punkcie rynek EUR/USD wzrósł w poniedziałek do poziomu 1,0649 (g. 10:00). Rozmiary umocnienia euro zmniejszył Mario Draghi, który we wczorajszym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim opowiedział się za utrzymaniem przez ECB monetarnego wsparcia mającego na celu wzrost inflacji w strefie euro
Rynek PLN - Wzrost optymizmu obserwowaliśmy także na rynkach wschodzących, które pozytywnie odebrały słowa irańskiego ministra ds. ropy o bliskim porozumieniu krajów OPEC  ws. redukcji  poziomu wydobycia. Podobny skutek miała wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który poparł działania Kartelu. Rezultatem tej werbalnej ofensywy był zdecydowany wzrost cen na rynku ropy, który osiągnął swój maksymalny pułap w listopadzie (Brent: +4,70% do 49,01 USD/bbl; Crude: +5,94% do 48,30 USD/bbl). Aprecjacje polskiej waluty wyraźnie ograniczyło poranne ostrzeżenie agencji Moody's, która negatywnie odniosła się do zmian w naszym systemie emerytalnym. Z jej wyliczeń wynika, że koszt obniżenia wieku emerytalnego wyniesie 2 mld zł (0,1% PKB) w przyszłym roku oraz 10,2 mld zł rocznie (0,5% PKB) w 2018 r. oraz w 2019 r. Według Moody's zmiany te będą miały negatywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej Polski. W tym roku Moody's nie będzie już dokonywał rewizji ratingu naszego kraju. Dokładną datę publikacji kolejnego raportu tej agencji poznamy pod koniec roku (według analityków najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się być połowa stycznia przyszłego roku). Co ważne 2 grudnia opinię dotyczącą ratingu naszego kraju wyda inna wiodąca agencja światowa, Standard&Poor's. Na niekorzyść złotego wpływały także zaskakujący spadek polskiej produkcji przemysłowej w październiku i gorsze od oczekiwań dane nt. krajowej sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W rezultacie na tle innych walut z koszyka EM złoty wypada dość blado. Kurs EUR/PLN zdołał spać do min. 4,4235 (o g. 20:20), a rynek USDPLN do 4,1590 (dziś o g. 2:30).
Przed nami - Dziś brak jest istotnych publikacji makroekonomicznych (jedynie o g. 16:00 poznamy sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA) stąd zmienność na rynku walutowym powinna być ograniczona. Ewentualne wahania kursu EUR/USD będą limitować bariery techniczne: 1,0550 oraz 1,0665. Natomiast na rynku PLN zakres zmian ograniczą punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1300 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,4560, 4,2100. Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się jutrzejszy dzień, co wynika z bogatego kalendarza ekonomicznego, w którym znajdują się m.in. wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu Niemiec, całej strefy euro i USA oraz amerykańskie zamówienia.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.