Jastrzębia Yellen i rewelacyjne dane makro z USA podbijają rentowności obligacji i osłabiają złotego.

(piątek, 18-11, 8:00)
Rynki bazowe - Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym było wczoraj wystąpienie Janet Yellen przed połączonymi komisjami amerykańskiego Kongresu. Inwestorzy obawiali się gołębiej retoryki, która cechowała jej ostatnie wypowiedzi, ale tym razem pomylili się. Prezes Rezerwy Federalnej w swoim przemówieniu wskazała na potrzebę normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej w najbliższym czasie argumentując to nadmierną skłonnością inwestorów do podejmowania ryzyka w otoczeniu zbyt niskich stóp procentowych. Za podwyżką przemawiały także rewelacyjne dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej opublikowane w tym dniu. Ku zaskoczeniu inwestorów liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 235 tys., co stanowi najniższy wynik od 1973 roku. Niespodziankę sprawiły również najnowsze dane z rynku nieruchomości, gdzie liczba rozpoczętych budów nowych domów wzrosła w październiku o 20% w skali miesiąca do najwyższego poziomu od 9 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W reakcji na te informacje prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp FED mierzone aktywnością inwestorów na rynku kontraktów terminowych wzrosło z 90,1% do 96%. Perspektywa wzrostu oprocentowania dolara zwiększyła jego atrakcyjność w oczach inwestorów, przez co kurs EUR/USD poprawił swój środowy rekord spadając do 1,0582 (dziś o g. 2:30). Rosnąca rozbieżność pomiędzy polityką pieniężną Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego wpływa również na zwiększanie różnicy między rentownościami obligacji amerykańskich i niemieckich (np. dla dziesięciolatków ten spread był wczoraj największy od 1989 roku). Wzrastająca dochodowość japońskich papierów skarbowych (podążających za rynkiem amerykańskim) sprowokowała do interwencji Bank Japonii, który zepchnął je znów do ujemnej wartości. Skutkiem ubocznym aktywności BoJ była kolejna fala wyprzedaży jena i wzrost kursu USD/JPY do maksymalnego pułapu 110,93 (dziś o g. 8:30). 
Rynek PLN - Wobec braku istotnych informacji gospodarczych z Polski rynek PLN porusza się w rytmie zmiany nastrojów na rynku bazowym EUR/USD. Konsekwencją globalnej aprecjacji dolara jest dalszy wzrost kursu USD/PLN, który w najwyższym punkcie wzrósł do wartości 4,2036 (dziś o g. 08:30). Z kolei rynek EUR/PLN zdołał spaść do poziomu 4,4275 (o g. 10:30) ale zatrzymał go ponowny wzrost awersji do ryzyka na świecie spowodowany wyprzedażą na rynkach długu. Niechlubnym liderem przeceny wśród walut EM była wczoraj politycznie osłabiona turecka lira, której wartość spadła wobec dolara do najniższego poziomu w historii (USD/TRY: +1,55 % do max.: 3,3894). Swoje straty do amerykańskiej waluty pogłębia również peso (USD/MXM: +0,60 %), któremu nie pomogła nawet wczorajsza decyzja meksykańskiego banku centralnego o podwyżce stóp procentowych w tym kraju (do 5,25%). 
Przed nami - Największe zainteresowanie budzą dziś kolejne wypowiedzi przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej (m.in. Bullarda, Dudley'a oraz George) ale jeśli będą miały ten sam wydźwięk co wczorajsze wystąpienie Yellen nie należy przeceniać ich wpływu na obecną sytuację na rynkach walutowych. Brak publikacji istotnych danych ekonomicznych oraz zbliżający się weekend w połączeniu z wysoką wartością dolara mogą zachęcać inwestorów do realizacji części zysków. Zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,0530 oraz 1,0650. Z kolei na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie EUR/PLN wsparcie: 4,4000, opór: 4,4660, a USD/PLN wsparcie: 4,1000, opór: 4,2050.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.