Wzrasta awersja do ryzyka i nerwowość inwestorów przed dzisiejszą decyzją OPEC. Na horyzoncie amerykański NFP i referendum we Włoszech.

(środa, 30-11, 8:00)
Rynki bazowe - Koniec miesiąca i zbliżające się rozstrzygnięcia ws. wyniku dzisiejszego spotkania OPEC oraz niedzielnego referendum we Włoszech spowodowały awersję do otwierania nowych pozycji i zmniejszyły płynność rynku walutowego. Ku zaskoczeniu wielu analityków bez większego echa przeszły bardzo dobre dane zza oceanu dotyczące tempa wzrostu gospodarczego USA w III kw. (3,2% vs. 3,0% prognoza). Inwestorzy zamiast ekscytować się zdyskontowanymi wcześniej wynikami z przeszłości są już skupieni na kolejnych wydarzeniach przypadających w najbliższych godzinach, dniach i tygodniach. Prodolarowych impulsów nie dostarczył także rewelacyjny wynik indeksu zaufania konsumentów Conference Board (obrazujący ocenę bieżących oraz przyszłych warunków ekonomicznych w USA), który w listopadzie osiągnął najwyższą wartość od lipca 2007 roku. Przez większość dnia kurs EUR/USD pozostawał więc w przedziale konsolidacji od min.1,0565 (o g. 14:30) do max. 1,0660 (dziś o g. 1:10). Na fali wznoszącej znalazł się wczoraj funt wspierany bardzo dobrymi danymi z Wielkiej Brytanii, w tym najwyższą od marca br. liczbą zaakceptowanych wniosków o kredyt hipoteczny oraz największą od 11 lat sumą pożyczek udzielonych Brytyjczykom (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W kulminacyjnym punkcie kurs GBP/USD wzrósł do poziomu 1,2526. (o g. 16:30). 
Rynek PLN - Wczorajsza wyprzedaż na rynku paliw (Brent: -3,61 % do 47,24 USD/bbl; Crude: -3,52 % do 45,26 USD/bbl) wywołana fiaskiem wstępnych negocjacji ws. porozumienia OPEC w połączeniu ze wzrostem obaw o wynik włoskiego referendum zepchnęły do defensywy notowania walut rynków wschodzących, w tym złotego. Polskiej walucie nie pomogła również agencja Fitch, która obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego naszego kraju na obecny rok z 3,0% na 2,7% oraz na przyszły z 3,2% do 3,0%. Te czynniki per saldo podbiły kurs EUR/PLN do max. wartości 4,4411 (o g. 15:40), a USD/PLN do max. 4,1946 (o g. 14:30). Rekordzistą wzrostów na rynku PLN był wczoraj brytyjski funt, który w wyniku aprecjacji szterlinga na świecie zyskał do złotego blisko 7 groszy (GBP/PLN max. 5,2384 o g. 15:40, nienotowany od 28 lipca br.). W obozie walut EM we wtorek najsłabiej wypadł południowoafrykański rand (USD/ZAR:+ 0,96 %), którego notowania pikowały w wyniku nieudanej próby odsunięcia od władzy prezydenta RPA, Jacoba Zumy. Część przedstawicieli jego własnej partii zażądała od niego rezygnacji z uwagi na liczne skandale obyczajowe oraz korupcyjne.
Przed nami -  Dziś spośród nowych danych makro największe zainteresowanie budzą dane z USA (Raport ADP, wydatki i dochody Amerykanów, Indeks Chicago PMI) oraz z Polski (finalny PKB za III kw., inflacja CPI). Mimo sporego kalibru tych wydarzeń uczestnicy rynków walutowych w napięciu czekają na wynik dzisiejszego spotkania krajów OPEC w Wiedniu (początek o g. 11:00, konferencja prasowa o g. 16:00). Według najnowszej opinii banku Goldman Sachs, szanse na osiągnięcie porozumienia ws. ograniczenia wydobycia ropy spadły do 30%. Przeszkodą w realizacji wrześniowych ustaleń z Algieru ws. zmniejszenia dziennej produkcji o co najmniej 1 mln baryłek może być nieugięte stanowisko Iranu, Iraku i Libii. W zależności od scenariusza dzisiejszych wydarzeń zmiany na rynku EUR/USD będą ograniczały najbliższe punkty wsparcia: 1,0525, 1,0500 i oporu: 1,0710, 1,0750. Dla kursu EUR/PLN barierą będą wsparcie: 4,4000 i opór: 4,4560, natomiast dla kursu USD/PLN wsparcie: 4,1300, opór: 4,2000.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.