Realizacja zysków przed Świętem Dziękczynienia zwiększa popyt na złotego. Dziś PMI z UE i USA oraz amerykańskie zamówienia.

(środa, 23-11, 8:00)
Rynki bazowe Z powodu zbliżającego się amerykańskiego Święta Dziękczynienia i realizacji zysków od początku tygodnia kurs euro w stosunku do dolara utrzymuje się w przedziale konsolidacji od 1,0583 do 1,0649. Mimo nieco świątecznych nastrojów wczorajszy, najlepszy od blisko 10 lat, wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA wywołał żywą reakcję inwestorów, przez co rynek EUR/USD spadł poniżej granicy 1,0600 (min.: 1,0583 o g. 17:00). Zdaniem wielu analityków amerykańska waluta powinna nadal zyskiwać w dalszej perspektywie dyskontując oczekiwania proinflacyjnej polityki fiskalnej i handlowej nowej administracji w Waszyngtonie oraz potencjalnie szybsze tempo normalizacji stóp funduszy federalnych. Aktualna wycena szans na grudniową podwyżkę stóp FED mierzona cenami kontraktów terminowych wynosi aż 98,2%, a uczestnicy rynku długu uwzględnili już w cenach amerykańskich obligacji 80% prawdopodobieństwo dwóch kolejnych podwyżek w 2017 roku. Analitycy banku Morgan Stanley w swojej najnowszej prognozie spodziewają się, że do końca roku kurs EUR/USD spadnie do poziomu 1,0400. Na rynku USD/JPY dolar szybko odrobił wczorajsze straty spowodowane trzęsieniem ziemi w północnej Japonii (7,4 stopni w skali Richtera) wspinając się do najwyższego poziomu od 6 miesięcy (max.: 111,36 o g. 16:40), przekraczającego o 10% wartość z 9 bm. Jeszcze więcej emocji towarzyszyło wczorajszym notowaniom surowców naturalnych, które podążały za drogą ropą. W ciągu ostatnich trzech dni indeks Bloomberg Commodity obrazujący koniunkturę na najważniejszych rynkach towarowych zanotował największy wzrost od maja br. Na londyńskiej giełdzie towarowej cena miedzi wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu od grudnia ubiegłego roku.
Rynek PLN - Dla walut EM azymut na inwestycyjnym kompasie znów wyznaczył rynek ropy (Brent: +0,08% do 49,05 USD/bbl; Crude: -0,81% do 47,91 USD/bbl), który od dłuższego czasu porusza się w rytm doniesień nt. ew. pierwszego od 8 lat porozumienia producentów OPEC ws. redukcji wydobycia. Dynamiczny przebieg sesji na rynku tego surowca (związany z niepewnym stanowiskiem Nigerii i Libii) spowodował, że swoje okazje mieli wczoraj zarówno kupujący jak i sprzedający polską walutę. Importerzy w najniższym punkcie dnia kupowali wspólną walutę po 4,4079 (o g. 12:55), a dolara po 4,1456 (o g. 12:55). Z kolei w najkorzystniejszym momencie eksporterzy sprzedawali euro po 4,4307 (o g. 8:45), a zieloną walutę po 4,1797 (o g. 16:35). Słabszy dzień odnotował funt, który stracił wobec złotego (GBP/PLN min.: 5,1549 o g. 20:30) w wyniku globalnej przeceny wywołanej doniesieniami ws. niesnasek w brytyjskim rządzie wokół Brexitu. 
Przed nami - Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco ze względu na dużą ilość publikacji ważnych danych makroekonomicznych. Szczególną uwagę inwestorów będą przykuwać wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu niemieckiego, całej strefy euro i USA oraz amerykańskie zamówienia. Także dziś opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC jednak z uwagi na to, że miało ono miejsce jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA nie należy spodziewać się istotnej reakcji inwestorów na jego treść. W związku z krótszym tygodniem pracy w Stanach Zjednoczonych (jutro Święto Dziękczynienia, natomiast w piątek skrócony dzień pracy) należy uważać na efekt domykania pozycji i realizacji zysków przez rynkowych graczy zza oceanu. Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie punkty wsparcia: 1,0550 i oporu: 1,0650. Ewentualne przegrupowanie pozycji w dolarze może sprzyjać lokowaniu kapitału w relatywnie wysoko oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym w złotego (wsparcie EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1300).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.