Po niespodziewanym zwycięstwie Trumpa inwestorzy zapinają pasy bezpieczeństwa

(środa, 9-11, 8:00)
Rynki bazowe -  Wstępne wyniki amerykańskich wyborów wskazują, że 45 prezydentem Stanów Zjednoczonych został Donald Trump. O wygranej kandydata Partii Republikanów przesądziły głosy elektorskie zdobyte przez niego na Florydzie oraz w Karolinie Północnej. Republikanie dystansują także swoich "demokratycznych" rywali w wyborach do Kongresu. Obserwatorzy amerykańskiej sceny politycznej zwracają uwagę, że wcześniejsze sondaże nie doszacowały opinii wyborców zamieszkujących na obszarach wiejskich. Zaskakujące wyniki głosowania w USA uderzyły w dolara, który w apogeum paniki na rynku walutowym stracił do euro blisko 3% (EUR/USD max.: 1,1300 o g. 6:05). Drożeją bezpieczne aktywa jak jen (USD/JPY min. 101,19 o g. 6:05), frank (USD/CHF min. 0,9591 o g. 7:40) oraz złoto (+3,36%). Poranna wyprzedaż nie ominęła także azjatyckich rynków akcji (NIKKEI:-5,36% do 16251,54 pkt; SHC:-0,61% do 3128,77 pkt; HSI:-2,55% do 22324,72 pkt). Z kolei odpowiedzią rynku terminowego na te wydarzenia był znaczny spadek wyceny grudniowej podwyżki stóp amerykańskich funduszy federalnych (z 81,5  we wtorek do 47% dziś rano), gdyż obecne turbulencje na rynkach finansowych będą dla FED argumentem za utrzymaniem luźnej polityki pieniężnej. 
Rynek PLN – Globalny wzrost awersji do ryzyka zepchnął do defensywy waluty rynków wschodzących. Obok dolara największym poszkodowanym amerykańskich wyborów jest meksykańskie peso (USD/MXN: +13,07 %). Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno podczas kampanii wyborczej Trump zapowiedział budowę muru na granicy z Meksykiem i masowe deportacje nielegalnych emigrantów zza miedzy, których obwinia za wysoką przestępczość w Stanach Zjednoczonych. Przecena dotknęła także złotego. Średni kurs EUR/PLN wzrósł maksymalnie do wartości 4,3558 (o g. 06:10), a rynek CHF/PLN wspiął się do poziomu 4,0449 (dziś o g. 04:40, nienotowanego od 19 lipca br. ). Zgoła inaczej zareagował rynek USD/PLN, który w wyniku globalnej przeceny dolara spadł maksymalnie o ponad 9 groszy (min. 3,8476 o g. 06:45).
Przed nami - W obecnej sytuacji tracą na znaczeniu zaplanowane na dziś wydarzenia ekonomiczne (m.in. decyzja RPP ws. stóp procentowych czy cotygodniowa zmiana zapasów paliw w USA). Uczestnicy rynków finansowych będą próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości po zaskakującym scenariuszu amerykańskich wyborów prezydenckich. Jeszcze przed głosowaniem część ekonomistów uważała, że wygrana Donalda Trumpa może okazać się globalnym szokiem ekonomicznym porównywalnym do Brexitu. Większość analityków jest zdania, że w dalszej części dnia należy się liczyć z kontynuacją wyprzedaży dolara oraz aktywów finansowych o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym (w tym walut rynków wschodzących, do których zaliczany jest złoty). W przypadku potwierdzenia zwycięstwa Trumpa czeka nas także niewątpliwa dalsza przecena na pozostałych rynkach akcji. Kontrakty terminowe na amerykański indeks Dow Jones Industrial Average wskazują na możliwość co najmniej 5% spadku cen akcji na Wall Street. W związku ze znacznym umocnieniem franka analitycy przestrzegają przed interwencją Narodowego Banku Szwajcarii. Dziś nie obowiązują żadne bariery techniczne. Inwestorzy zapinają pasy bezpieczeństwa, gdyż w tym momencie nikt nie potrafi przewidzieć globalnych skutków geopolitycznych i ekonomicznych prezydentury kontrowersyjnego polityka republikańskiego.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.