Komunikat FED i rekordowy wzrost amerykańskich zapasów ropy zwiększają globalną awersję do ryzyka. Dziś decyzja BoE oraz zamówienia i ISM z USA.

(czwartek, 03-11, 8:00)
Rynki bazowe - W środę uwaga wszystkich inwestorów była zwrócona na Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Choć dla niemal wszystkich analityków było jasne, że Komitet utrzyma w listopadzie stopy Banku Rezerwy Federalnej na dotychczasowym poziomie,  to jednak znaczna ich część oczekiwała zapowiedzi normalizacji amerykańskich stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu br. Komunikat wydany przez FED wczoraj o godzinie 19:00 nie spełnił tych nadziei. Jego treść zawiera co prawda nową wzmiankę nt. stopniowego wzrostu inflacji w stronę dwuprocentowego celu oraz potwierdzenie rosnącej liczby argumentów przemawiających za podwyżką stóp FED, ale brak jest w nim odniesienia do grudniowego terminu, a liczba głosów oddanych za pozostawieniem polityki amerykańskiego banku centralnego bez zmian wzrosła z 7 do 8 (dzięki zmianie stanowiska przez Erica Rosengrena, prezesa oddziału FED w Bostonie). Liczni obserwatorzy poczynań FOMC zauważają, że decyzja Komitetu wpisuje się w sytuację polityczną w USA i niepewny wynik trwającego wyścigu do Białego Domu i Kongresu. Ich zdaniem FED zostawił sobie otwartą furtkę do dowolnej interpretacji rezultatu amerykańskich wyborów i najbliższych danych makroekonomicznych. W rezultacie indeks CME Group FedWatch opisujący prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp w USA na podstawie transakcji zawartych przez inwestorów spadł wczoraj z 73,6% do  71,5%. Jeszcze przed publikacją komunikatu FOMC gracze z rynku walutowego powodowani rosnącą niewiadomą wyniku przyszłotygodniowego głosowania i widmem zwycięstwa kontrowersyjnego kandydata republikanów Donalda Trumpa kontynuowali wyprzedaż dolara. Zielonej walucie nie sprzyjał także opublikowany wczoraj Raport ADP, który pokazał spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym w październiku do najniższego poziomu od kwietnia 2014 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wysokie ryzyko polityczne za oceanem i gorsze od oczekiwań wyniki z amerykańskiego rynku pracy sprzyjają aprecjacji euro (EUR/USD max. 1,1126 dziś o g. 4:00) oraz franka szwajcarskiego (USD/CHF min. 0,9696 dziś o g. 3:45) i japońskiego jena (USD/JPY min. 102,55 dziś o g. 4:30), które zyskują dzięki ich statusowi "bezpiecznej przystani dla kapitału". Rosnący pesymizm inwestorów dobrze obrazuje wzrost cen złota z 1263 dolara za uncje w piątek do poziomu 1308 w dniu wczorajszym.  
Rynek PLN – Globalny spadek apetytu na ryzyko oraz kolejna przecena na rynku ropy (Brent:-1,73% do 47,08 USD/bbl; Crude:-1,64% do 45,66 USD/bbl) wywołana informacją agencji rządowej EIA o rekordowym wzroście jej zapasów w USA podcięły skrzydła inwestorom z rynków wschodzących. Fala wyprzedaży nie ominęła także rynku PLN. W jej kulminacyjnym punkcie kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,3364 (o g. 15:30), a USD/PLN 3,9039 (o g. 15:30). Negatywny ton na rynku PLN dodatkowo nadawały zaskakująco słabe październikowe wyniki indeksu PMI z polskiego sektora przemysłowego, który spadł do najniższej wartości od ponad dwóch lat.
Przed nami - Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco pod względem ilości i rangi wydarzeń ekonomicznych. Już o godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Zdaniem większości analityków władze monetarne Wielkiej Brytanii pozostawią swoją politykę pieniężną bez zmian. Ciekawie zapowiadają się również publikacje zza oceanu (m.in. cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zamówienia oraz Indeksy PMI i ISM dla usług). Mimo dużej wagi tych informacji jest mało prawdopodobne, aby wywołały one istotne zmiany na rynku walutowym, gdyż inwestorzy w napięciu czekają na jutrzejszy arcyważny raport Departamentu Pracy USA oraz wynik amerykańskich wyborów, które odbędą się już we wtorek. Według najnowszej prognozy banku Morgan Stanley wspólna waluta może w najbliższym czasie zyskiwać niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA. Zdaniem analityków tego banku ostatnie dobre dane z gospodarki strefy euro mogą zachęcić do kolejnych spekulacji nt. wygaszania programu skupu aktywów przez Europejski Bank Centralny. Ewentualne zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,1070 oraz 1,1130. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,2950, USD/PLN: 3,8800 oraz punktu oporu odpowiednio: 4,3400, 3,9100.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.