Wysokie ryzyko polityczne wyborów w USA ogranicza apetyt na złotego. Dziś ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.

(piątek, 04-11, 8:00)
Rynki bazowe -  Zainteresowanie inwestorów przeniosło się wczoraj do Londynu, gdzie brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że wszelkie kroki rządu Zjednoczonego Królestwa ws. Brexitu (z rozpoczęciem tej procedury włącznie) wymagają zgody obu izb parlamentu. Werdykt ten wywołał gwałtowny wzrost wartości funta w relacji do wszystkich walut G10, gdyż analitycy i komentatorzy w większości uznali, że taka procedura zmniejsza ryzyko tzw. twardego rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Na korzyść szterlinga przemawiała także wczorajsza decyzja Banku Anglii o pozostawieniu stóp referencyjnych BoE na niezmienionym poziomie oraz rewizja w górę jego prognoz dotyczących inflacji i wzrostu gospodarczego na wyspach. W rezultacie tych wydarzeń kurs GBP/USD wspiął się maksymalnie do pułapu 1,2494 (najwyższego od 6 października br.), zyskując wczoraj 1,32 %. Dużo mniejsze emocje towarzyszyły inwestorom na rynku EUR/USD, który ustabilizował wokół granicy 1,1100 (od max.: 1,1126 do min.: 1,1060). Według analityków wyhamowanie spadku wartości dolar zawdzięcza najnowszemu sondażowi telewizji ABC, który wskazał na nieznaczną przewagę Hillary Clinton nad Donaldem Trumpem w wyścigu do Białego Domu. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na tę publikację, ponieważ jeszcze niedawno ta sama stacja pokazała prowadzenie kandydata Republikanów nad byłą sekretarz stanu. Podobny wynik sondażu pokazał wczoraj portal RealClearPolitics, a badania przeprowadzone przez Reuters/Ipsos wykazały sześciopunktową przewagę Clinton. Potwierdzeniem tezy o przechyleniu się szans wyborczych w stronę kandydatki Demokratów był wczorajszy wzrost wartości meksykańskiego peso (USD/MXN -0,96%), który jest w ostatnim czasie wykładnikiem przedwyborczych nastrojów za oceanem. Emocje polityczne równoważyły  wczoraj mieszane dane makroekonomiczne z gospodarki Stanów Zjednoczonych (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).
Rynek PLN -  Stabilizacja notowań na rynku EUR/USD oraz spadek prawdopodobieństwa "twardego Brexitu" sprzyjały poprawie nastrojów wokół walut rynków wschodzących i Europy Środkowo-Wschodniej. W przypływie optymizmu swoje notowania poprawił także złoty, który zyskał zarówno w relacji do euro (EUR/PLN min.: 4,3108 o g. 21:10) jak i do dolara (USD/PLN min.: 3,8804 o g. 21:10). Oczywistym wyjątkiem na tym tle okazał się rynek GBP/PLN, który w wyniku aprecjacji szterlinga na świecie poszybował wczoraj do góry o ponad 8 groszy (max. 4,8777 o g. 13:00). Pozytywnych nastrojów wokół polskiej waluty nie popsuł nawet europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce na obecny rok z 3,6% na 3%, oraz na przyszły z 3,4% na 3,2%.
Przed nami -  Dziś inwestorzy na wszystkich kontynentach czekają na bardzo ważny raport Departamentu Pracy USA, a w szczególności na informację o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Wyniki lepsze od prognoz mogą spowodować kontynuację spadkowej korekty na rynku EUR/USD (punkty wsparcia: 1,1060, 1,1000 ) zmniejszając jednocześnie apetyt na waluty rynków wschodzących, w tym PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9100). Z kolei  słabsze dane z USA będzie zachęcać inwestorów do dalszej wyprzedaży zielonej waluty (punkty oporu EUR/USD: 1,1130, 1,1200), a uwolniony w ten sposób kapitał mógłby powrócić na rynki wschodzące i na rynek PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2950, USD/PLN: 3,8800). Mimo dużej wagi tych informacji ich wpływ na rynek walutowy może być jednak ograniczony ze względu na panujące wysokie ryzyko polityczne związane z niepewnym wynikiem przyszłotygodniowych wyborów w USA. Mimo prymatu polityki warto dziś zwrócić uwagę na liczne wypowiedzi publiczne przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej. O godzinie 13:45 wystąpi prezes oddziału FED z Atlanty (Dennis Lockhart), następnie członek zarządu FED Lael Breinard (o g. 14:00), o 17:00 prezes oddziału FED z Dallas (Robert Kaplan), a o godzinie 21:00 wiceprezes FED Stanley Fischer. Szczególnie interesująco zapowiada się wystąpienie Lael Brainard, dotychczasowej orędowniczki luźnej polityki pieniężnej USA.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.