USD/PLN najwyżej od 14 lat. Dziś fokus na wystąpienie Yellen w Kongresie USA.

(czwartek, 17-11, 8:00)
Rynki bazowe Wczorajsza sesja przyniosła dalszy spadek kursu EUR/USD spowodowany zapowiadaną zmianą amerykańskiej polityki gospodarczej oraz rosnącymi obawami dotyczącymi wyniku i konsekwencji zbliżającego się włoskiego referendum ws. reformy senatu (4 grudnia br.). Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział, że ewentualne odrzucenie jego propozycji w tym plebiscycie będzie również oznaczało dymisję rządu, a ta spowoduje przedterminowe wybory na Półwyspie Apenińskim. Co prawda wg. ostatnich sondaży (z 11 listopada br.) Partia Demokratyczna Renzi'ego może liczyć na 33,5% poparcia, ale po piętach depcze jej prawicowy Ruch Pięciu Gwiazd (28,5% głosów), który w programie ma między innymi zorganizowanie referendum ws. pozostania Włoch w Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów analogicznie do niedawnych wyborów prezydenckich za oceanem oraz brytyjskiego referendum ws. Brexitu badania opinii publicznej we Włoszech niedoszacowują wszystkich potencjalnych głosów, które mogą być oddane na korzyść prawicowych populistów. Dodatkowych argumentów za kupnem dolara dostarczył wczoraj prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard, który powiedział, że tylko jakaś wielka niespodzianka mogłaby powstrzymać FED przed podwyżką stóp procentowych w grudniu br. Według jego opinii przewaga jednej partii w obu izbach Kongresu daje szansę na wyższy wzrost gospodarczy. Kombinacja tych wydarzeń doprowadziła do kolejnej, ósmej z kolei, spadkowej sesji na rynku EUR/USD. Po pokonaniu silnego punktu wsparcia 1,0700 wartość euro w relacji do dolara spadła w najniższym punkcie (o g. 17:00) do poziomu 1,0666, nienotowanego od 3 grudnia 2015 roku. Pozytywnych nastrojów wokół amerykańskiej waluty nie popsuły nawet niższe niż zakładano wyniki dotyczące inflacji PPI oraz produkcji przemysłowej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) oraz korekta na rynku obligacji za oceanem. 
Rynek PLN - Widmo odłączenia się Włoch od Unii Europejskiej oraz narastające obawy przed protekcjonistyczną polityką gospodarczą USA spowodowały kolejną falę wyprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej i na rynkach wschodzących. Swoje straty pogłębił złoty, który spadał w relacji do wszystkich walut z głównego koszyka. Kurs EUR/PLN wzrósł do maksymalnej wartości 4,4619 (o g. 21:10, nienotowanej od 28 czerwca), natomiast rynek USD/PLN wystrzelił do najwyższego poziomu od 14 lat (max. 4,1812 o g. 20:20). W parze z wyprzedażą złotego szła także przecena polskiego rynku długu. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu od czerwca 2014 roku.
Przed nami - Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo interesująco. O godzinie 10:30 opublikowane zostaną październikowe wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Zaś po południu otrzymamy garść nowych informacji z gospodarki amerykańskiej dot. inflacji cen konsumpcyjnych, pozwoleń na budowę domów, rozpoczętych budów domów oraz liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (o g. 14:30). Jednak przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji będzie pierwsze po amerykańskich wyborach wystąpienie publiczne Janet Yellen. Jak co 6 miesięcy prezes Banku Rezerwy Federalnej będzie przesłuchiwana w połączonych komisjach Kongresu ws. perspektyw gospodarczych USA. W związku z wycenianym przez rynek wysokim prawdopodobieństwem grudniowej podwyżki stóp funduszy federalnych (aktualnie 90,6%), zdecydowanie większą reakcję inwestorów mogłaby wywołać gołębia retoryka jej dzisiejszej wypowiedzi. Realizacja takiego scenariusza może zepchnąć dolara do defensywy oraz zachęcić inwestorów z rynku EUR/USD do realizacji zysków (najbliższe punkty oporu: 1,0800, 1,0865). Taki rozwój sytuacji pomógł by także złapać oddech walutom rynków wschodzących i złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0335). Natomiast w przypadku jastrzębich sygnałów ze strony przewodniczącej FOMC ws. polityki pieniężnej FED dalsze umocnienie amerykańskiej waluty będą ograniczały bariery techniczne: 1,0650 i 1,0620 , a dalszy odpływ kapitału z rynku PLN  będą limitować najbliższe punkty oporu: 4,4660, USD/PLN: 4,1800.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.