Spadek dynamiki polskiego PKB potęguje awersję do złotego. Dziś wyniki amerykańskiej produkcji przemysłowej, a jutro Yellen.

(środa, 16-11, 8:00)
Rynki bazowe - Wczorajszy dzień dostarczył kolejnych argumentów za kupnem dolara i sprzedażą euro. Amerykańskiej walucie sprzyjały opublikowane we wtorek najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej za oceanem, która wzrosła w październiku powyżej prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Co więcej wzrostowej rewizji poddane zostały dane za wrzesień co według ekonomistów daje nadzieje na zwiększenie dynamiki popytu konsumpcyjnego w USA w IV kwartale. Prodolarowe nastroje podtrzymał również swoją wypowiedzią prezes oddziału FED w Bostonie Eric Rosengren, który powiedział wczoraj m.in., że ekspansywna polityka ze strony nowej administracji w Waszyngtonie sprawi, że działania Rezerwy Federalnej będą bardziej agresywne. Z kolei na niekorzyść wspólnej waluty przemawia rosnące przekonanie ekonomistów, że europejska gospodarka, która jest przyzwyczajona do zerowych stóp, nie jest przygotowana na szybsze zacieśnianie amerykańskiej polityki monetarnej. Suma tych czynników spowodowała, że po realizacji zysków na rynku EUR/USD (max.: 1,0817 o g.9:30 ) nastąpił spadek kursu do minimalnego poziomu 1,0702 (dziś o g. 8:50). Zdaniem inwestorów z dnia na dzień rośnie szansa na podwyżkę stóp FED jeszcze w tym roku. Ceny kontraktów terminowych wskazują już na 90,6 % prawdopodobieństwo zaostrzenia amerykańskiej polityki pieniężnej na najbliższym posiedzeniu, w dniu 14 grudnia. 
Rynek PLN - Złoty kontynuował wczoraj czarną serię spadków. Do jego słabości (obok globalnej awersji do rynków wschodzących i obaw geopolitycznych) przyczyniły się niepomyślne dane makro, gdyż GUS ogłosił wczoraj, że polski PKB spadł w III kwartale br. do najniższego poziomu od trzech lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wtorkowa deprecjacja polskiej waluty była na tyle duża, że był on najsłabszą walutą rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo Wschodniej (max. EUR/PLN: 4,4369 o g. 17:15, USD/PLN: 4,1364 o g. 17:00). Większości walut EM oraz CEE wiatru w żagle dodała znaczna korekta wzrostowa na rynku ropy (Brent: +5,01 % do 46,96 USD/bbl; Crude: +4,71 % do 45,79 USD/bbl) wywołana spekulacjami dotyczącymi porozumienia OPEC ws. redukcji wydobycia.
Przed nami - Mimo utrzymującej się niepewności ws. politycznych i ekonomicznych konsekwencji prezydentury Trumpa, postępująca normalizacja sytuacji na rynkach finansowych sprzyja przesunięciu uwagi inwestorów na dane makroekonomiczne. Dziś najciekawiej zapowiadają się publikacje wyników inflacji PPI i produkcji przemysłowej w USA. Warto zwrócić także uwagę na wystąpienia Jamesa Bullarda z FED w St. Louis oraz Neel'a Kashkari, prezesa oddziału FED z Minneapolis. Mimo dużego kalibru tych informacji jest jednak mało prawdopodobne, aby wywołały one istotne zmiany na rynku walutowym, gdyż po pierwsze na rynku panuje konsensus ws. grudniowej podwyżki FED, a po drugie inwestorzy w napięciu czekają na pierwszą, powyborczą wypowiedź prezes FED Janet Yellen zaplanowaną na czwartek, która może odsłonić dalszą perspektywę działań Rezerwy Federalnej. Do jutra zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,0700 oraz 1,0800. Natomiast na rynku PLN zakres wahań będą limitować punkty wsparcia EUR/PLN : 4,3930, USD/PLN: 4,0335 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,4500, 4,1360.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.