Seria znakomitych danych zza oceanu powiększa zyski dolara kosztem EM i złotego.

(czwartek, 24-11, 8:00)
Rynki bazowe W środę rynki finansowe zasypała lawina informacji ekonomicznych zza oceanu. Kumulacja tak wielu ważnych publikacji w jednym dniu wynikała z dzisiejszych obchodów Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych. Impulsem do przesunięcia punktu równowagi rynkowej w stronę dolara były znakomite dane nt. zamówień w USA w październiku oraz wyższy od oczekiwań wzrost aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze produkcyjnym w listopadzie (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Pod naporem tych informacji rynek EUR/USD spadł do poziomu 1,0525 (najniższego od 3 grudnia 2015 roku), pokonując po drodze silną barierę wsparcia 1,0550. Globalny wzrost apetytu na amerykańską walutę spowodował także kolejną zwyżkę kursu USD/JPY, który osiągnął najwyższą wartość od 7 miesięcy (max. 113,26 dziś o g . 08:30). Indeks mierzący siłę dolara wobec 26 walut największych partnerów handlowych USA wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od października 2002 roku. Wobec wysokich oczekiwań rynkowych na grudniową podwyżkę stóp FED, graniczących z pewnością, niemal bez echa przeszła wieczorna publikacja protokołu z listopadowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC).
Rynek PLN -  Spadek optymizmu ws. porozumienia krajów OPEC ws. cięcia produkcji ropy (spowodowany sprzecznymi sygnałami z Iraku) oraz kolejna fala umocnienia dolara podcięły skrzydła walutom rynków wschodzących. Negatywne nastroje w obozie EM stymulowała także dalsza przecena chińskiej waluty wywołana spodziewanym odpływem inwestycji za ocean. Poza granicami Chin juan stracił wczoraj 0,5% wartości wobec dolara, przez co kurs USD/CNY wspiął się się do najwyższego poziomu w historii (max. 6.9470). Na przegranym polu znalazł się również polski złoty, który tracił w relacji do wszystkich najważniejszych walut. W apogeum przeceny polskiej waluty kurs EUR/PLN wzrósł do wartości 4,4406 (o g. 19:45). Jeszcze bardziej spektakularny skok zanotował rynek USD/PLN, który w wyniku globalnego rajdu dolara pokonał punkt oporu 4,2100 (max. 4,2133 dziś o g. 08:40).
Przed nami -   Dziś poznaliśmy już finalny wynik PKB w III kw. z Niemiec, który okazał się zgodny z oczekiwaniami i nie wpłynął istotnie na rynek walutowy. Nieco ciekawiej zapowiada się publikacja Indeksu Instytutu Ifo (o g. 10:00). Wskaźnik ten obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Dzisiejsza nieobecność inwestorów amerykańskich może przyczynić się do ograniczenia zmienności na rynku walutowym. Ewentualne zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,0525 oraz 1,0650. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,4000, USD/PLN: 4,1300 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,4560, 4,2200.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.