Rynek PLN faluje pod wpływem wzrostu ryzyka geopolitycznego i rosnącej pokusy realizacji zysków. Dziś wyniki sprzedaży detalicznej w USA oraz PKB w EU i w Polsce.

(wtorek, 15-11, 8:00)
Rynki bazowe - Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych odbijają się coraz większym echem na innych kontynentach. Wśród analityków umacnia się przekonanie, że proinflacyjna polityka fiskalna i handlowa administracji Donalda Trumpa będzie wymuszała jeszcze luźniejszą politykę monetarną w innych krajach m.in. w Unii Europejskiej oraz w Japonii. Konsekwencją takiego myślenia inwestorów na rynku walutowym jest dalsza aprecjacja dolara w stosunku do euro i jena. W apogeum wczorajszej wyprzedaży obu tych walut ich wartość spadła do min. EUR/USD  1,0710 (o g. 16:10) oraz do max. USD/JPY 108,54 (o g. 20:45). Dolara wspierają nie tylko coraz bardziej wyważone i logiczne wypowiedzi prezydenta-elekta oraz pierwsze rozsądne nominacje w jego gabinecie ale także wciąż rosnące rentowności obligacji amerykańskich antycypujące szybszy wzrost inflacji za oceanem i bardziej agresywną politykę pieniężną Banku Rezerwy Federalnej. Nadzieje pokładane w działaniach nowej administracji podkręcił prezes oddziału FED w Dallas Robert Kapłan, który powiedział wczoraj, że gospodarka amerykańska potrzebuje inteligentnej polityki fiskalnej stymulującej wzrost.   
Rynek PLN - Wzrost rentowności amerykańskich papierów skarbowych (np. obligacje 2-letnie: +8,5 pb do 1,0040% najwyżej od grudnia 2015 roku; 10-letnie: + 10,00 pb do 2,2540% najwyżej od sierpnia 2015 roku) spowodowany relokacją kapitału z rynku długu w stronę dolara i Wall Street zwiększa presję na ceny długu w Europie. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się rynki CEE, gdzie dodatkowym czynnikiem osłabienia jest geopolityczna retoryka przedwyborczych wypowiedzi Donalda Trumpa podważających bezwarunkowe zobowiązanie USA do obrony sojuszników z NATO przed agresją zewnętrzną. Wczoraj przypomniały o nich Nomura i Citibank sugerując inwestorom ograniczenie ryzyka w naszym regionie, co uderzyło nie tylko w polski rynek długu ale także w złotego jako najbardziej płynną walutę CEE. Konsekwencją wzrostu ww. obaw geopolitycznych była kolejna fala przeceny polskiej waluty, która osiągnęła swoją kulminację jeszcze przed zamknięciem wczorajszej sesji w Nowym Jorku (max. EUR/PLN: 4,4376 o g. 21:10, USD/PLN: 4,1360 o g. 21:00). Przeceniony złoty znalazł dziś rano wielu amatorów poprawiając swoje notowania do poziomu z wczorajszego popołudnia. 
Przed nami - Dziś obok polityki amerykańskiej największe zainteresowanie budzą dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Jeśli nie zaskoczą negatywnie będą wspierać oczekiwania na grudniową podwyżkę stóp FED. Ich przeciwwagą mogą stać się zrewidowane wyniki PKB w III kw. oraz niemiecki indeks Instytutu ZEW. Najbliższe punkty wsparcia dla rynku EUR/USD to: 1,0710, a oporu: 1,0800. Na krajowym podwórku prócz reperkusji wydarzeń zagranicznych warto zwrócić uwagę na wstępne dane nt. polskiego PKB w III kw., ale wobec dużej dynamiki zmian związanych z globalnymi przepływami kapitału trudno przecenić wpływ ewentualnych niewielkich odchyleń od uśrednionych prognoz rynkowych (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Barierami technicznymi dla kursu EUR/PLN są obecnie: 4,3930 i 4,4500, a dla USD/PLN: 4,0335 i 4,1300.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.