Opadają emocje związane z zaskakującym werdyktem amerykańskich wyborców. Fokus inwestorów przesuwa się w stronę FED.

(czwartek, 10-11, 8:00)
Rynki bazowe - Wczorajsza informacja o wygranej Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu zaskoczyła wielu wytrawnych obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej oraz większość inwestorów, którzy zgodnie z sondażami przedwyborczymi dyskontowali wcześniej zwycięstwo Hilary Clinton. Wyniki wyborów w USA obok politycznego trzęsienia ziemi w Waszyngtonie wywołały w pierwszej reakcji globalną falę wyprzedaży dolara oraz instrumentów finansowych o podwyższonym profilu ryzyka. Z kolei znaczny wzrost zmienności rynków finansowych i niepewność ws. programu Trumpa i globalnych skutków jego prezydentury uruchomiły lawinę spekulacji nt. możliwego zahamowania procesu normalizacji amerykańskich stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej. Zdaniem analityków globalną przecenę zielonej waluty, zamortyzowała domniemana interwencja Narodowego Banku Szwajcarii. Jakby na potwierdzenie tych opinii kilka godzin później agencja Reuters'a podała informację, że SNB odmówił komentarza w tej sprawie. Uspokojeniu pesymistycznych nastrojów na światowych rynkach pomogła również pierwsza, powyborcza wypowiedź prezydenta elekta, która była bardzo wyważona i pozwoliła inwestorom złapać oddech po pierwszej, dynamicznej reakcji. Wraz z ostudzeniem emocji przyszedł czas na realizację zysków, która znacząco poprawiła pozycję dolara. Kurs EUR/USD, który w najwyższym punkcie dnia osiągnął pułap 1,1300 (wczoraj o g. 6:05) w wyniku odwrócenia trendu spadł do minimalnej wartości 1,0907(o g. 22:00). Dzięki wyciszeniu paniki amerykańska waluta zdołała odzyskać grunt wobec franka (USD/CHF z min. 0,9591 do max. 0,9854) oraz jena (USD/JPY z min. 101,19 do max. 105,96). Pozytywne nastawienie inwestorów wspierają rosnące główne indeksy giełdowe we wszystkich szerokościach geograficznych (DAX: +1,56 %, S&P500: +1,11 %, Nikkei: +6,72 %). 
Rynek PLN -  Wraz ze stabilizacją sytuacji na rynkach globalnych chwiejną równowagę odzyskały rynki wschodzące. W tym gronie znalazła się również polska waluta. Kurs EUR/PLN poruszał się w szerokim trendzie bocznym od max. 4,3563 do min. 4,3270. Liderem zmienności na rynku złotego był kurs USD/PLN, którego amplituda wahań sięgała ponad 11 groszy. Ostatecznie na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku (g. 22:00) wartość dolara w stosunku do złotego wynosiła 3,9788. Bez echa wśród inwestorów przeszła wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 %). 
Przed nami - W najbliższych dniach radary inwestorów będą nastawione na sygnały z Banku Rezerwy Federalnej. Nowe dane makroekonomiczne wciąż znajdują się na dalszym planie (dziś cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek z USA). Kierunek zmian na rynku walutowym będą nadawały informacje o konsekwencjach prezydentury Trumpa dla gospodarki i procesu normalizacji amerykańskich stóp. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na dzisiejsze publiczne wystąpienie Jamesa Bullarda, prezesa oddziału FED z St. Louis i członka FOMC z prawem głosu do końca 2016 roku. Z kolei jutro przemawiać będzie wiceprezes FED, Stanley Fischer. Zdaniem analityków każde wskazówki, potwierdzające możliwość grudniowej podwyżki stóp FED (wycenianej obecnie na 71,5 %) mogą przynieść wzrost wartości dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0900), kosztem walut EM i złotego (punkty oporu: EUR/PLN 4,3600, USD/PLN 3,9800). W przeciwnym razie możliwe osłabienie zielonej waluty będzie limitowane najbliższymi barierami oporu: 1,1000, 1,1070. Spadek szans na podniesienie oprocentowania dolara może sprawić, że atrakcyjnym celem inwestycyjnym mógłby znów stać się relatywnie wysoko oprocentowany złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3150, USD/PLN 3,9300).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.