Wraz ze wzrostem przewagi Clinton nad Trumpem w sondażach przedwyborczych rosną szanse na grudniową podwyżkę stóp FED. Oba scenariusze wyborów niebezpieczne dla złotego.

(wtorek, 08-11, 8:00)
Rynki bazowe - Początek tygodnia okazał się pomyślny dla dolara. Już po raz drugi w ciągu niespełna dwóch tygodni duże zamieszanie w amerykańskich sondażach przedwyborczych oraz na rynkach finansowych spowodował dyrektor FBI James Comey, który w niedzielę wieczorem poinformował Kongres, że po ponownym zbadaniu sprawy jego Biuro nie widzi podstaw do postawienia Hillary Clinton zarzutów karnych za korzystanie przez nią z prywatnego serwera pocztowego do korespondencji służbowej. Za dolarem przemawiały najnowsze badania opinii wyborców w USA, w tym opublikowany wczoraj wynik ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg'a, który wskazał na 3 punktową przewagę Hilary Clinton nad Donaldem Trumpem (44:41). W finalnym sondażu NBC/Wall Street Journal kandydatka Demokratów uzyskała nawet 4 punkty więcej niż jej rywal z obozu republikańskiego. Wiele wskazuje na to, że skutkiem ubocznym wyborów prezydenckich będzie odzyskanie przez Demokratów w jutrzejszych wyborach większości w Izbie Reprezentantów, podczas gdy Republikanie mają szanse zachować przewagę w Senacie. Odpowiedzią rynku walutowego na najnowsze informacje zza oceanu był spadek kursu EUR/USD, który w najniższym punkcie osiągnął wartość 1,1027 (o g. 18:30). Prodolarowy kierunek obrali także inwestorzy z rynków USD/JPY (max. 104,62 o g. 17:50), USD/CHF (max. 0,9790 o g. 10:00) oraz GBP/USD (min. 1,2379 o g. 16:20). Obok amerykańskiej waluty, największym wygranym wczorajszej sesji było meksykańskie peso (USD/MXN: -2%), postrzegane przez uważnych obserwatorów rynku finansowego jako przedwyborczy prognostyk szans wyborczych Hilary Clinton. Spadek obaw przed zwycięstwem kontrowersyjnego polityka Partii Republikańskiej spowodował także wzrost prawdopodobieństwa podwyżki stóp FED na grudniowym posiedzeniu z 66,8% do 76,3%. Pozytywnie zareagowały także główne indeksy giełdowe na Wall Street (DJI: +2,08% do 18259,60 pkt; S&P500: +2,22% do 2131,52 pkt; NASDAQ: +2,37% do 5166,17 pkt) odnotowując wczoraj największy wzrost od 1 marca br.
Rynek PLN - Wciąż niepewny wynik wyborów za oceanem pogłębił spadki notowań większości walut rynków wschodzących. Na rynku PLN największy skok odnotował kurs USD/PLN, który wzrósł z minimalnego poziomu 3,9047 (o g. 8:50) do maksymalnego pułapu 3,9294 (o g. 16:35). W tym czasie notowania EUR/PLN wzrosły z najniższej wartości 4,3186 (o g. 8:50) do maksimum 4,3371 (o g. 16:10). Negatywnych nastrojów wokół walut EM nie poprawiła nawet korekta wzrostowa na rynku ropy (Brent: +1,67% do 46,32 USD/bbl; Crude: +1,86% do 44,93 USD/bbl). Ceny czarnego złota wsparły słowa Sekretarza Generalnego OPEC, Mohammada Barkindo, który na konferencji w Abu Dhabi powiedział dziennikarzom, że wstępne porozumienie krajów OPEC z Algierii zostanie wkrótce sformalizowane. Mało optymistyczne okazały się także dzisiejsze dane dotyczące handlu zagranicznego Chin, które w większości były gorsze w stosunku do prognoz rynkowych (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym)
Przed nami - Najważniejszym wydarzeniem politycznym i ekonomicznym dzisiejszego dnia oraz jednym z najważniejszych w tym roku będą wybory w Stanach Zjednoczonych. O tym kto zostanie 45 prezydentem USA zadecyduje kolegium elektorów, które liczy 538 członków. Z każdego stanu pochodzi tylu elektorów, ilu ma on przedstawicieli w Kongresie (Izba Reprezentantów i Senat). W wyborach obywatele udzielają poparcia poszczególnym elektorom, którzy zadeklarowali poparcie dla konkretnego kandydata na prezydenta i wiceprezydenta. Zwycięzca w danym stanie zgarnia wszystkie głosy elektorskie (z wyjątkiem Nebraski i Maine). Zasiadanie w Gabinecie Owalnym gwarantuje zdobycie 270 głosów elektorskich. Zdaniem politologów kluczowe dla wyniku obecnych wyborów będą rezultaty głosowania w stanach, gdzie sondaże przedwyborcze są wyrównane tj. na Florydzie (29 głosów elektorskich), w Pensylwanii (20), w Ohio (18), w Karolinie Północnej (15), w Kolorado (9), w Iowa (6) oraz w New Hampshire (4). Pierwsze wyniki poznamy jutro około godziny 1:00 w nocy czasu polskiego, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze na wschodnim wybrzeżu (m.in. na Florydzie i w Pensylwanii). Ostatnie sondaże exit poll poznamy trzy godziny później, gdy skończą głosować mieszkańcy Oregonu, Kalifornii oraz Waszyngtonu. Do tego czasu zachowaniem inwestorów będą rządzić nieoficjalne doniesienia ws. możliwego rezultatu wyborów. Spodziewamy się mniejszej płynności rynkowej, co przy publikacji każdego nowego sondażu może prowadzić do znacznych wahań kursów walut oraz cen innych instrumentów finansowych. Wynik na korzyść Donalda Trumpa wywołałby niewątpliwie duży wzrost ryzyka inwestycyjnego i wyprzedaż dolara (najbliższe punkty oporu 1,1150, 1,1200). W tym scenariuszu stracą również waluty rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,3400, USD/PLN 3,9300), natomiast zyskają bardziej bezpieczne euro, jen i frank. W przypadku wygranej Hilary Clinton, która została już w części zdyskontowana przez rynek, inwestorzy zareagują z większym spokojem. Taki obrót sytuacji podbije prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp FED i umocni dolara (najbliższe punkty wsparcia 1,1000, 1,0970). Należy liczyć się z tym, że odpływ kapitału za ocean spowodowany potencjalną wygraną Clinton nie będzie również pozytywny dla złotego, ale z pewnością powinien wywołać dla niego mniej szkód.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.