Spodziewany wzrost protekcjonizmu i inwestycji w USA pogrąża wartość walut rynków wschodzących i złotego.

(poniedziałek, 14-11, 8:00)
Rynki bazowe - Gremialne zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa i Republikanów uruchomiło lawinę spekulacji ws. konsekwencji spodziewanej ostrej zmiany kierunku amerykańskiej polityki ekonomicznej. Wspólnym mianownikiem scenariuszy kreślonych obecnie przez większość analityków jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego i inflacji w Stanach Zjednoczonych spowodowane m.in. zapowiadanym przez Trumpa obniżeniem podatków, renegocjacją umów ws. wolnego handlu, wprowadzeniem barier dla taniego importu, rosnącymi wydatkami na infrastrukturę oraz zaostrzeniem polityki imigracyjnej. Spodziewany wzrost amerykańskiego protekcjonizmu i inwestycji pompuje od kilku dni ceny akcji na Wall Street i wartość dolara. Bilans giełdowego tygodnia za oceanem wypadł najlepiej od grudnia 2011 roku, a indeks Dow Jones Industrial Average ustanowił swój historyczny rekord (DJI max.: 18855,74 pkt). Dla dolara ubiegły tydzień zamknął się najlepszym od ośmiu miesięcy wynikiem w relacji do walut G-10. Kurs EUR/USD osiągnął dziś w nocy poziom 1,0772 (najniższy od 25 stycznia br.). Apetyt na amerykańską walutę podtrzymał wiceprezes Banku Rezerwy Federalnej Stanley Fischer podkreślając wzrost liczby argumentów za podwyżką stóp funduszy federalnych w grudniu br. ale przestrzegając równocześnie przed powolnym procesem dalszego zaostrzania amerykańskiej polityki pieniężnej. Mimo to inwestorzy pesymistycznie patrzą na perspektywy amerykańskiego rynku obligacji, gdzie spustoszenie sieją rosnące oczekiwania inflacyjne. Rentowność dziesięcioletnich papierów skarbowych wzrosła w czwartek o 9,50 pb do poziomu 2,1540 %, najwyższego od stycznia br. (w piątek ten rynek był nieczynny ze względu na Święto Weterana w USA). 
Rynek PLN - Oczekiwana zmiana kursu gospodarczego Stanów Zjednoczonych, której konsekwencją będzie ograniczenie amerykańskiego importu, uderzyła w waluty rynków wschodzących. Najbardziej poszkodowane okazały się meksykańskie peso (które w zeszłym tygodniu straciło wobec dolara około 14% wartości) oraz brazylijski real i południowoafrykański rand. Mimo mechanizmów kontroli Ludowego Banku Chin tracił także juan, którego wartość na rynkach wewnętrznym i zewnętrznym spadła do najniższej wartości od 6 lat. Pozycję walut EM pogarszały pesymistyczne informacje z OPEC, który poinformował o rekordowym wzroście produkcji ropy w październiku (do 33,64 mln baryłek dziennie tj. o 0,24 mln baryłek więcej niż we wrześniu), a także dane firmy Baker Hughes potwierdzające dalszy wzrost liczby czynnych odwiertów ropy w USA. Malejące szanse na porozumienie ws. redukcji wydobycia spowodowały pogłębienie spadku cen ropy (Brent: -2,45% do 44,56 USD/bbl, Crude: -2,58% do 43,13 USD/bbl). Sądne dni przeżywa także złoty. Pod wpływem globalnej przeceny na rynkach wschodzących w czwartek i piątek złoty przegrywał w relacji do wszystkich walut z głównego koszyka (max. EUR/PLN: 4,4488, USD/PLN: 4,0966).
Przed nami - W rozpoczynającym się tygodniu tematem numer jeden pozostanie polityka gospodarcza i personalna Donalda Trumpa oraz reakcja członków Banku Rezerwy Federalnej na nowe rozdanie polityczne w USA i sytuację rynkową. Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne ze świata warto zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za oceanem. Barierami zmian na rynku EUR/USD są obecnie: 1,0750 (wsparcie), 1,0800 (opór). Mimo możliwej kontynuacji popytu na surowce przemysłowe (w związku ze spodziewanym wzrostem inwestycji w USA) pozycja walut rynków wschodzących nie jest godna pozazdroszczenia. Potwierdzenie protekcjonistycznego kursu polityki gospodarczej nowej ekipy w Waszyngtonie i przybliżająca się perspektywa wzrostu oprocentowania dolara będą sprzyjać ich dalszemu osłabieniu (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000). Ze względu na duże przetasowania jakie miały miejsce w ostatnich dniach na rynkach EM i PLN należy się także liczyć z realizacją zysków (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0580). We wtorek interesujące będą dane z polskiej gospodarki nt. inflacji i PKB w III kw.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.