Mocny dolar i rosnąca niepewność przed posiedzeniem FED przeszkadzają w umocnieniu złotego.

(poniedziałek, 12-12, 8:00)
Rynki bazowe - W piątek na rynkach finansowych wciąż rozbrzmiewały głośne echa czwartkowej decyzji Rady Prezesów ECB w sprawie wydłużenia europejskiego programu skupu aktywów do grudnia 2017 roku. Przekonanie inwestorów o konieczności długofalowej stymulacji gospodarki strefy euro podkreślały niskie prognozy inflacji Europejskiego Banku Centralnego (1,7% w 2019 roku). Argumentów za sprzedażą wspólnej waluty przybyło po publikacji gorszych od oczekiwań danych nt. handlu zagranicznego Niemiec oraz w wyniku ponownego wzrostu obaw o możliwość realizacji planu ratunkowego dla włoskiego sektora bankowego. Z kolei prodolarowe nastroje podtrzymał wstępny wynik indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan (który w grudniu osiągnął najwyższą wartość od stycznia 2015 roku) oraz rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych FED wyrażające się dalszym wzrostem rentowności amerykańskich papierów skarbowych. W tej sytuacji rynek EUR/USD kontynuował trend spadkowy zainicjowany dzień wcześniej. W najniższym punkcie wartość wspólnej waluty spadła do 1,0525 USD (dziś o g. 1:40).
Rynek PLN - Informacje z ECB o odrzuceniu prośby o prolongowanie terminu na zwiększenie kapitału przez podupadający włoski bank Monte dei Paschi di Siena (najstarszy na świecie) negatywnie oddziaływały na klimat inwestycyjny zarówno w strefie euro, jak i na jej peryferiach (również w Polsce). Ponadto sytuację walut z koszyka rynków wschodzących (do których należy także złoty) pogorszyła rosnąca konkurencja ze strony drożejącej waluty amerykańskiej. Wynika to z faktu, że rośnie liczba inwestorów realizujących strategię "carry trade" polegającą na pożyczaniu i sprzedaży nisko oprocentowanych walut jak euro czy jen oraz zakupie i inwestowaniu dolara lub walut EM oferujących wysokie oprocentowanie. Fala odpływu kapitału za ocean zahamowała aprecjację złotego wywołaną gołębią decyzją ECB. Przecenę naszej waluty wykorzystali eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,4613 (o g. 16:20), a dolara po 4,2306 (o g. 16:25). 
Przed nami - Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym nadchodzącego tygodnia będzie dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, które zakończy się w środę wieczorem (o g. 20:00) decyzją w sprawie stóp procentowych FED. Inwestorzy wyceniają z 95% prawdopodobieństwem, że Bank Rezerwy Federalnej podejmie za dwa dni drugą od 10 lat decyzję o podwyżce stóp funduszy federalnych. Z bardzo dużym zainteresowaniem oczekiwana jest nie tylko treść komunikatu FOMC i konferencja prasowa Janet Yellen (zaplanowana na g. 20:00) ale przede wszystkim projekcja stóp procentowych FED na kolejne lata przygotowana na podstawie opinii członków FOMC. Uczestnicy amerykańskiego rynku długu, podążający za zapowiedziami proinflacyjnej polityki gospodarczej prezydenta-elekta Donalda Trumpa, zdyskontowali już 80% prawdopodobieństwo dwóch kolejnych podwyżek w 2017 roku. Potwierdzenie możliwości zaostrzenia polityki FED w perspektywie przyszłego roku może spowodować kolejną falę umocnienia dolara (najbliższy punkt wsparcia 1,0525), kosztem walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4750, USD/PLN: 4,2300). Brak gotowości do działania będzie odebrany przez inwestorów jako sygnał do realizacji zysków (opór EUR/USD 1,0655), a uwolniony kapitał może popłynąć w stronę Polski (wsparcie: EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,1000). Do tego czasu będzie dominowała strategia szukania okazji w przedziale konsolidacji wyznaczonym przez ww. bariery techniczne. Z mediany prognoz zebranej przez agencje Bloomberg'a wynika, że do końca pierwszego półrocza przyszłego roku wspólna waluta osłabi się jeszcze do dolara o 2%. W czwartek odbędzie się posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej BoE. Analitycy oczekują, że brytyjskie stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie i jest mało prawdopodobne by ta decyzja zmieniła układ sił na rynku funta szterlinga. Nowy tydzień przyniesie również wiele ważnych publikacji danych makroekonomicznych. Jeśli chodzi o dane z polskiej gospodarki, to jeszcze dziś poznamy wyniki dot. listopadowej inflacji CPI (jej wzrost będzie sprzyjał naszej walucie). Wśród najważniejszych danych z gospodarki amerykańskiej znajdą się: produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna (środa), inflacja CPI, indeks PMI dla przemysłu (czwartek) oraz rozpoczęte budowy domów i pozwolenia na budowę domów (piątek).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.