Kryzys parlamentarny zatrzymuje przedświąteczne umocnienie złotego.

(poniedziałek, 19-12, 8:00)
Rynki bazowe - Koniec burzliwego tygodnia i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprzyjały realizacji zysków. Dolarowi szkodził także incydent, do jakiego doszło na międzynarodowych wodach Morza Południowochińskiego, gdzie chińska flota przechwyciła podwodnego drona, wykorzystywanego przez Amerykanów do naukowych badań oceanograficznych. Wzrost ryzyka geopolitycznego spowodował wzrost popytu na japońskiego jena (USD/JPY min.: 116,98) i franka szwajcarskiego (USD/CHF min.: 0,9764). Dodatkową zachętą do zamknięcia części dolarowych pozycji były najnowsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Inwestorów rozczarowała nie tylko liczba rozpoczętych budów domów, która w listopadzie znalazła się na najniższym poziomie od czerwca 2015 roku, ale również ilość wydanych pozwoleń na budowę (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Z kolei poprawę nastrojów wokół wspólnej waluty stymulowała prognoza instytutu Ifo, który zrewidował swoje oczekiwania wzrostu gospodarczego w Niemczech w przyszłym roku z 1,6% do 1,7%. Przewaga argumentów na korzyść euro doprowadziła do wzrostu kursu EUR/USD, który w najwyższym punkcie osiągnął poziom 1,0480 (dziś o g. 7:50). Straty dolara amortyzowała jastrzębia wypowiedź prezesa oddziału FED z Richmond Jeffrey'a Lacker'a, który powiedział w piątek, że prawdopodobnie będą potrzebne więcej niż 3 podwyżki oprocentowania funduszy federalnych w przyszłym roku.
Rynek PLN - Incydent na Morzu Południowochińskim, wypowiedź Lackera oraz informacje o spadku chińskiego popytu na rudę żelaza spowodowały przecenę na rynkach wschodzących, której skutecznie oparł się złoty i waluty regionu CEE. Motywem przewodnim wydarzeń na rynku PLN była nadal realizacja zysków. Kurs EUR/PLN, który wystartował w piątek rano z pułapu 4,4320 zdołał pokonać punkt wsparcia 4,4200 osiągając w najniższym punkcie wartość 4,4095 (o g. 13:45, nienotowaną od 25 listopada br.). Podobną tendencję wykazywał rynek USD/PLN, który w najkorzystniejszym dla importerów momencie spadł do poziomu 4,2160 (o g. 18:00). Sytuację walut EM ustabilizowały pozytywne sygnały z rynku ropy (Brent: +2,05% do 55,32 USD/bbl; Crude: +1,90% do 52,03 USD/bbl), która zyskała dzięki doniesieniom potwierdzającym wdrażanie porozumienia OPEC ws. redukcji wydobycia i najnowszej prognozie dla rynku naftowego opublikowanej przez bank Goldman Sachs. Analitycy tego banku spodziewają się w II kwartale 2017 roku wzrostu cen do poziomu 59 USD za baryłkę ropy Brent oraz do 57,50 USD za baryłkę jej amerykańskiej odmiany Crude.
Przed nami - Mimo, że większość inwestorów jest już myślami przy świątecznym stole to najbliższy tydzień zapowiada się bardzo ciekawie pod względem rangi planowanych publikacji makroekonomicznych. Już dziś (tj. o g. 10:00) poznamy wartość Indeksu Instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Popołudniu warto będzie przyjrzeć się nowym polskim wynikom nt. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej (o g. 14:00). Obojętnie nie można przejść także obok wieczornego wystąpienia prezes FED, Janet Yellen, która zabierze głos nt. stanu rynku pracy w USA (o g. 19:30). Dziś również zbierze się Kolegium Elektorów USA, które dokona wyboru 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z amerykańską konstytucją, organ ten ma zabezpieczyć naród amerykański przed niebezpieczeństwem wyboru demagoga i sprawić, że wybór padnie na osobę posiadającą w stopniu wybitnym wymagane kwalifikacje. W historii USA było 157 tzw. "nielojalnych" elektorów, którzy nie zagłosowali na zwycięskiego kandydata w ich stanie (przy czym zaledwie 9 od 1900 r.). Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, która przepytała ok. 330 elektorów, nie należy się spodziewać aby w tym roku doszło do rewolty w Kolegium. Z kolei jutro rano poznamy decyzję ws. stóp procentowych Banku Japonii, który najprawdopodobniej pozostawi swoją politykę pieniężną bez zmian. W dalszej części tygodnia na uwagę zasługują szczególnie dane zza oceanu dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym (środa), finalnego wyniku PKB w IV kw. oraz zamówień (czwartek). Charakterystyczny dla przedświątecznego okresu jest spadek płynności rynku, co może objawiać się rozszerzeniem spreadów i większą podatnością na wahania. Tym samym dane odbiegające znacznie od prognoz mogą spowodować dynamiczną zmianę popytu lub podaży na rynkach finansowych. Brak niespodzianek będzie sprzyjał dalszej realizacji zysków (EUR/USD opór: 1,0530; EUR/PLN wsparcie: 4,4100; USD/PLN wsparcie: 4,1500). Na rynku PLN przebieg notowań będzie zależał od rozwoju wydarzeń wokół kryzysu parlamentarnego. Czynnikiem ryzyka jest eskalacja konfliktu politycznego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4750, USD/PLN: 4,2800).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.