Mieszana reakcja złotego na decyzję ECB o wydłużeniu i zmniejszeniu programu QE. Na horyzoncie posiedzenie FED.

(piątek, 09-12, 8:00)
Rynki bazowe - Wynik zakończonego wczoraj posiedzenia Rady Prezesów ECB zaskoczył większość analityków i ekonomistów. Bank wydłużył swój program QE o kolejne 9 miesięcy (do grudnia 2017 roku), zmniejszając jednocześnie kwotę skupu aktywów z 80 mld EUR do 60 mld EUR miesięcznie (począwszy od kwietnia 2017 roku). Rynek dyskontował jedynie sześciomiesięczną prolongatę programu, ale inwestorzy w większości nie brali pod uwagę zmniejszenia skali skupu aktywów. Komunikat ECB poprzedzający konferencję prasową wywołał panikę wśród uczestników rynku EUR/USD, którzy odczytali jego suchą treść jako zapowiedź stopniowego wygaszania programu. W pierwszej chwili wartość euro mierzona w dolarach skoczyła do pułapu 1,0873 (najwyższego od 11 listopada br.). Sytuację uspokoił prezes Mario Draghi, gdy powiedział, że wygaszanie QE nie było wcale dyskutowane podczas ostatniego posiedzenia, a Bank zastrzega sobie prawo do ponownego zwiększenia wielkości zakupów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Decyzje Europejskiego Banku Centralnego i komentarz Draghi'ego utwierdziły inwestorów w przekonaniu o ich determinacji w walce z niską inflacją, która negatywnie oddziałuje na gospodarkę strefy euro. Perspektywa długoterminowej obecności Banku na rynku uruchomiła falę wyprzedaży wspólnej waluty, której wartość w relacji do dolara spadła aż do poziomu 1,0589 (dziś o g. 3:00), przełamując po drodze kilka ważnych punktów wsparcia (1,0690, 1,0650, 1,0600). Co ciekawe agencja Bloomberg'a powołując się na swoje anonimowe źródło w ECB podała, że część członków Rady Prezesów proponowała wydłużenie programu QE o 12 miesięcy, a nie o 9 jak to zostało finalnie zdecydowane. Zmniejszenie obaw przed zatrzymaniem drukarek ECB spowodowało przepływ kapitału z rynków długu na rynek akcji, podkręcając jeszcze bardziej wzrost głównych indeksów giełdowych w Europie (np. DAX: +1,75% do 11179,42 pkt, tj. najwyżej w tym roku) oraz na Wall Street (np. DJI: +0,33% do 19614,81 pkt; S&P500: +0,22% do 2246,19 pkt, tj. najwyżej w historii).
Rynek PLN Większa niż zwykle zmienność na rynku bazowym spowodowała huśtawkę notowań na rynku PLN. Amplituda wahań kursu euro w relacji do złotego wyniosła blisko 5 groszy stwarzając okazje zarówno dla importerów (min. 4,4260 o g. 6:50), jak i dla eksporterów (max. 4,4748 o g. 13:40). Per saldo z perspektywy rynku EUR/PLN odbiór decyzji ECB był pozytywny, a złoty mocniejszy. Natomiast globalny powrót globalnego zainteresowania dolarem wywindował rynek USD/PLN w stronę psychologicznej granicy 4,2000 (max. 4,1986 o g. 16:00).
Dziś za nami i przed nami Dziś rano poznaliśmy już dane dotyczące inflacji CPI w Chinach w grudniu, które okazały się istotnie lepsze od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Wyniki te wpisują się w optymistyczny obraz rynków finansowych po decyzji ECB. W dalszej części dnia poza indeksem zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan nie będą publikowane żadne istotne dane makro. W związku z tym należy oczekiwać, że inwestorzy będą podążać za sygnałami z ECB. Dalszy spadek kursu EUR/USD będzie ograniczany przez kolejny punkt wsparcia  1,0590, natomiast ewentualna realizacja zysków przed zbliżającym się weekendem będzie limitowana przez najbliższą barierę oporu 1,0750. Zdaniem większości analityków wydłużenie programu QE w strefie euro będzie w najbliższym czasie wspierać  umocnienie polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN : 4,4200, USD/PLN: 4,1000). Warto zwrócić uwagę na doniesienia z Grecji, gdzie trwa strajk przeciwko planowanej reformie rynku pracy i oszczędnościom. Negatywne informacje z Hellady mogą zachwiać wartością walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN : 4,4750, USD/PLN: 4,2000). Najbliższym wydarzeniem ekonomicznym najwyższej rangi jest posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (13-14 grudnia br.). Choć decyzja o podwyżce stóp procentowych Banku Rezerwy Federalnej jest w zasadzie przesądzona, inwestorzy będą w napięciu czekać na projekcje stóp FED, które zweryfikują atrakcyjność dolara i mogą przesądzić o dalszym kierunku zmian na rynkach walutowych.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.