Inwestorzy odliczają godziny do Świąt Bożego Narodzenia. Uwaga na ważne dane makro z USA.

(czwartek, 22-12, 8:00)
Rynki bazowe - Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i niewielka ilość nowych publikacji makroekonomicznych powodują spadek płynności i realizację zysków na rynku walutowym. Domykanie dolarowych pozycji doprowadziło do wzrostu kursu EUR/USD powyżej granicy 1,0400 (max. 1,0457 dziś o g. 8:00). Amerykańska waluta traciła także w stosunku do pozostałych globalnych konkurentów m.in. do funta i do jena. Straty dolara amortyzowała informacja z USA o wzroście liczby zawartych umów sprzedaży domów na rynku wtórnym, która w listopadzie osiągnęła najwyższą wartość od 2007 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Najsilniejszą walutą w obozie G-10 była wczoraj korona szwedzka (EUR/SEK: -1,00 %), będąca beneficjentem decyzji Riskbanku o przedłużeniu i redukcji programu skupu aktywów z 45 mld SEK miesięcznie do 30 mld SEK. 
Rynek PLN - Doniesienia ws. braku zainteresowania prywatnych inwestorów udziałem w podwyższeniu kapitału zagrożonego upadkiem włoskiego banku Monte Paschi di Sienna zmniejszyły apetyt na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Według informacji CNBC temu najstarszemu bankowi na świecie starczy środków na utrzymanie płynności tylko na 4 miesiące (a nie na 11 jak wcześniej przewidywano). Akcje BMPS traciły wczoraj ponad 12%, zanim zawieszono jego notowania na giełdzie w Mediolanie. Wzrost ryzyka systemowego w strefie euro i na jej peryferiach spowodował wyhamowanie umocnienia polskiej waluty. Kurs EUR/PLN ustabilizował się w przedziale od min. 4,4025 (o g. 9:05) do max. 4,4233 (dziś o g. 7:50), zaś rynek USD/PLN od max. 4,2502 (o g. 11:20) do min. 4,2191 (o g. 16:40). Klimat wokół złotego psuła najnowsza analiza banku Namura. Zdaniem analityków tego banku ostatnie wydarzenia w polskim sejmie wskazują na pogłębienie kryzysu instytucjonalnego i zwiększają ryzyko polityczne naszego kraju.
Przed nami - W dniu dzisiejszym w centrum uwagi inwestorów znajdą się liczne informacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Obok finalnego wyniku PKB za III kw, inflacji PCE core i deflatora PKB, w tym samym czasie (tj. o g. 14:30) opublikowane zostaną również dane nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zamówień w przemyśle oraz o dochodach i wydatkach Amerykanów. Dobre wyniki z największej gospodarki świata będą argumentem za zwiększeniem strategicznych pozycji w dolarach (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,0350). Ten scenariusz może zagrozić kruchemu umocnieniu walut EM wspieranemu dotychczas przedświąteczną realizacją zysków (punkty oporu EUR/PLN: 4,4400, USD/PLN: 4,2640). Z kolei słabe dane zza oceanu odniosą przeciwny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,0530, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Naturalnym sprzymierzeńcem dla walut rynków wschodzących (w tym dla złotego) obok optymistycznych świątecznych nastrojów będzie ich relatywnie wysokie oprocentowanie. Zdaniem niektórych analityków istotnym zagrożeniem dla dolara jest możliwa duża korekta amerykańskich indeksów giełdowych, które znajdują się obecnie na rekordowym poziomie. Taki rozwój sytuacji mógłby zdestabilizować rynki finansowe i obniżyć wiarę inwestorów w przyszłoroczne podwyżki stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.