Przegrana Renzi'ego zwiększa ryzyko polityczne w Europie oraz ogranicza wpływ pozytywnej dla PLN decyzji S&P.

(poniedziałek, 05-12, 8:00)
Rynki bazowe - Najważniejszym momentem piątkowej sesji i kulminacyjnym wydarzeniem ekonomicznym ubiegłego tygodnia było ogłoszenie Raportu Departamentu Pracy USA. Wśród danych opublikowanych w Raporcie tradycyjnie największą uwagę inwestorów wzbudzał wynik NFP tj. zmiana zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (178 tys. nowych miejsc pracy wobec oczekiwanych 175 tys.). Na plus zaskoczył także spadek stopy bezrobocia, która w listopadzie spadła do 4,6% i była najniższa od 2007 roku. Pozytywny odbiór bieżącego wyniku NFP zakłóciła spadkowa rewizja danych październikowych (z +161 tys. do +142 tys.). Rozczarowała także informacja o obniżeniu średniej płacy godzinowej, która znacznie rozminęła się z oczekiwaniami ekonomistów (-0,1% m/m vs. prognoza 0,2% m/m). Sprzeczne sygnały z amerykańskiego rynku pracy nie stanowiły wystarczającego impulsu by rynek EUR/USD wydostał się z przedziału konsolidacji od min. 1,0625 (o g. 14:30) do max. 1,0681 (o g. 17:00). Spadek szans na szybkie tempo podwyżek stóp FED w przyszłym roku zrównoważył wzrost obaw o los Unii Europejskiej spowodowany decyzją prezydenta Francji Francois Hollande o braku kandydowania na drugą kadencję oraz dużą niepewnością ws. rezultatu i reperkusji włoskiego referendum konstytucyjnego w niedzielę. Duża zmienność towarzyszyła piątkowym notowaniom funta, który powiększył swoje zyski z poprzedniego dnia wobec dolara (GBP/USD: +1,06% do max.: 1,2737) dzięki rosnącym nadziejom na zachowanie przez Wielką Brytanię dostępu do wspólnego rynku po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej. Szterlingowi sprzyjała także najnowsza prognoza banku Morgan Stanley, którego analitycy dostrzegają dalszą przestrzeń dla wzrostu kursu GBP/USD do poziomu 1,3000.  
Rynek PLN - W piątek późnym popołudniem Standard & Poor's, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, opublikowała nowy raport z oceną wiarygodności kredytowej Polski pozostawiając rating naszego kraju na dotychczasowym poziomie BBB+. Mimo decyzji zgodnej z oczekiwaniami S&P zaskoczyła pozytywnie inwestorów i analityków zmieniając perspektywę oceny naszego kraju z "negatywnej" na "stabilną". W swoim raporcie agencja jako główny czynnik przemawiający za podwyższeniem perspektywy wskazała zmniejszenie obaw o kluczowe instytucje państwowe. W komunikacie przedstawione zostały również skorygowane szacunki dotyczące dynamiki PKB Polski na najbliższe lata. S&P obniżyła prognozę wzrostu naszego PKB w obecnym roku z 3,5% do 3,0% jednocześnie podwyższając prognozę na 2017 r. z 3,2% do 3,3%. Z uwagi na późną porę publikacji tej decyzji i niepewność wyniku niedzielnego referendum we Włoszech (więcej na ten temat w dalszej części naszego Alertu FX) reakcją inwestorów było stosunkowo niewielkie umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN zdołał spaść do min. 4,4807 (o g. 17:30), a rynek USD/PLN do min. 4,1984 (o g. 17:30). Spośród rynków wschodzących najsłabszym ogniwem znów okazała się turecka lira (USD/TRY: +0,69%). Swojej walucie zaszkodził prezydent Recep Erdogan, który powiedział, że wysokie stopy procentowe przynoszą korzyści wyłącznie bankom, natomiast dla zwiększenia inwestycji konieczne jest obniżenie kosztu tureckiego pieniądza.
Dziś za nami i przed nami  Dziś o g. 2:00 w nocy poznaliśmy już wstępne wyniki włoskiego referendum. Wszystko na to wskazuje, że obywatele Półwyspu Apenińskiego opowiedzieli się przeciw zmianom konstytucyjnym proponowanym przez Premiera Matteo Renzi'ego. Po opublikowaniu niekorzystnego wyniku sondażu exitpoll (40% głosów za i 60% przeciw) Renzi ogłosił zgodnie z wcześniejszą deklaracją, że jeszcze dziś złoży dymisję swojego gabinetu na ręce prezydenta. Realizacja takiego scenariusza oznacza przedterminowe wybory parlamentarne, w których duże szanse na objęcie steru rządów we Włoszech będzie miał eurosceptyczny Ruch Pięciu Gwiazd zapowiadający przeprowadzenie referendum ws. opuszczenia przez Włochów UE. Ryzyko zmniejszenia stabilności Unii Europejskiej spycha wspólną walutę do głębokiej defensywy (EUR/USD min.: 1,0506 o g. 0:20, najbliższy punkt wsparcia: 1,0500) oraz grozi kolejną falą wyprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na rynku PLN będzie to oznaczać ograniczenie pozytywnego wydźwięk piątkowej decyzji S&P (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2500). W dalszej części dnia interesująco zapowiadają się publikacje dotyczące aktywności w sektorze usług (PMI/ISM) największych gospodarek świata (m. in. Chin, Niemiec, całego Eurolandu, Wielkiej Brytanii oraz USA). Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie decyzja Rady Prezesów ECB w sprawie polityki pieniężnej Eurolandu, której ogłoszenie zaplanowano na czwartek (o g. 13:45). Po posiedzeniu odbędzie się konferencja z udziałem Mario Draghiego (o g. 14:30), na której przedstawione zostaną najnowsze projekcje makroekonomiczne. Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia agencji Reuters'a (więcej na ten temat w naszym piątkowym Alercie FX) to spotkanie może przynieść odpowiedź na pytanie zadawane coraz częściej przez analityków i inwestorów dot. losu europejskiego programu QE kończącego się w marcu 2017 roku. W najbliższych dniach zaplanowano także publikację wielu innych danych makro. W tym tygodniu na uwagę zasługują informacje ekonomiczne z Chin: bilans handlu zagranicznego (czwartek), Inflacja CPI i PPI (piątek); ze strefy euro: finalny PKB w III kw. (wtorek); Wielkiej Brytanii: produkcja przemysłowa i przetwórstwo przemysłowe (środa). Jak zwykle duże zainteresowanie inwestorów budzą kolejne wyniki gospodarki amerykańskiej w tym dotyczące handlu zagranicznego i zamówień (wtorek) oraz nowej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (czwartek).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.