Dobre informacje z Włoch i pozytywne sygnały z Chin poprawiają pozycję wyjściową złotego przed posiedzeniem FED.

(wtorek, 13-12, 8:00)
Rynki bazowe - W poniedziałek rozpoczęło się globalne przegrupowanie pozycji inwestycyjnych przed rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniem Banku Rezerwy Federalnej. O ile jutrzejsza podwyżka stóp funduszy federalnych jest niemal przesądzona i zdyskontowana (aktualnie rynek wycenia ją na 93,2 %) to tempo dalszego zaostrzania polityki pieniężnej FED stoi pod znakiem zapytania, przez co negatywnie wpływa na wartość dolara. Odzwierciadleniem tych obaw był wzrost kursu EUR/USD z minimalnego poziomu 1,0525 (wczoraj o g. 1:40) do maksymalnego pułapu 1,0652 (o g. 18:45). Wiatru w żagle dodawały wspólnej walucie najnowsze doniesienia agencji Reuters'a, która powołując się na swoje źródła w Ministerstwie Finansów Włoch podała przed południem, że jeśli to będzie konieczne rząd dokapitalizuje zagrożony bank Monte dei Paschi di Siena z pieniędzy publicznych, zapewniając mu ciągłość działania i ochronę oszczędności klientów. Rosnąca nerwowość inwestorów odbiła się na notowaniach dolara w relacji do japońskiego jena. Kurs USD/JPY, który jeszcze o godzinie 9:15 osiągnął wartość 116,12 (najwyższą od lutego br.) do czasu zamknięcia rynku w Nowym Jorku zdążył spaść do poziomu 114,98. Konsekwencją przygaśnięcia amerykańskiego optymizmu był spadek rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych USA, które jeszcze rano znajdowały się na najwyższym poziomie od września 2014 roku (tj. 2,5190 %). Mimo niepewności ws. przyszłorocznej polityki FED indeks amerykańskich blue chipów Dow Jones Industrial Average, napędzany obietnicami Donalda Trumpa ws. obniżek podatków korporacyjnych i wzrostu inwestycji, odnotował wczoraj 21 wzrostową sesję od czasu wyborów prezydenckich z 8 listopada br. i kolejny rekord wszech czasów (19 876 pkt.).
Rynek PLN - Globalny spadek apetytu na dolara oraz korzystne informacje dla włoskiego sektora bankowego pozwoliły złapać równowagę walutom z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek EUR/PLN ustabilizował się w przedziale od min. 4,4425 (o g. 10:00) do max. 4,4613  (o g. 16:00). Przecena amerykańskiej waluty otworzyła drogę do spadku kursu USD/PLN poniżej granicy 4,2000 (min. 4,1774 o g. 18:45). Na rynkach wschodzących dał się odczuć powiew optymizmu spowodowany sobotnim porozumieniem ws. redukcji wydobycia ropy zawartym przez jedenastu producentów niezrzeszonych w OPEC, które wywołało wzrost cen na rynku naftowym do poziomu najwyższego od 17 miesięcy (Brent:+1,99% do 55,44 USD/bbl; Crude:+1,75% do 52,39 USD/bbl). W ślad za drożejącymi paliwami rosły kursy walut powiązanych z cenami surowców naturalnych takich jak dolar australijski (USD/AUD: -0,60% do 1,33378), dolar nowozelandzki (USD/NZD: -0,82% do 1,38927) oraz dolar kanadyjski (USD/CAD: -0,40% do 1,31275).
Przed nami - Dziś opublikowane zostały już najnowsze wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach, które okazały się wyższe od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym).W dalszej części dnia największe zainteresowanie budzą publikacje z Wielkiej Brytanii (inflacja CPI i PPI o g. 10:30) oraz z Niemiec (indeks instytutu ZEW o g. 11:00). Ich wpływ na globalny rynek walutowy będzie jednak ograniczony ze względu na dominującą wśród inwestorów postawę wyczekiwania na wynik posiedzenia FOMC. Na rynku EUR/USD nie można wykluczyć dalszej korekty wzrostowej, dla której barierą będzie punkt oporu 1,0655. W przypadku wzrostu oczekiwań na jastrzębie sygnały z FED wspólna waluta uzyska wsparcie na poziomie 1,0525. Ten scenariusz jest jednak mniej prawdopodobny, gdyż zdaniem sceptyków niektóre prognozy wzrostu amerykańskich stóp są mocno przesadzone. Na przykład ekonomiści banku Morgan Stanley spodziewają się łącznie aż sześciu podwyżek stóp FED do końca 2018 roku. Wzrost ostrożności inwestorów przed jutrzejszą publikacją komunikatu i projekcji stóp Banku Rezerwy Federalnej będzie studził globalny apetyt na dolara poprawiając pozycję startową złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,4000).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.