Rynek walutowy dyskontuje pozytywny scenariusz dla Włoch. Inwestorzy czekają na sygnały z ECB.

(środa, 07-12, 8:00)
Rynki bazowe - Od początku tygodnia uwaga inwestorów przesuwa się wyraźnie w stronę czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Już jutro ECB zdecyduje o losach swojego programu skupu aktywów (QE), którego zakończenie przypada na koniec marca 2017 roku. Choć większość ekonomistów jest zdania, że QE będzie przedłużony na kolejnych kilka miesięcy, to od zeszłego tygodnia, kiedy Reuters opublikował przecieki z ECB, wzrosły obawy przed niedługim zatrzymaniem drukarek euro. Rynek EUR/USD gdzie wciąż przeważają długie pozycje dolarowe zareagował na te wątpliwości wzrostem wartości wspólnej waluty. Jego apogeum przypadło w poniedziałek, po ogłoszeniu negatywnego wyniku włoskiego referendum konstytucyjnego. We wtorek napięcie spadło po tym jak premier Renzi odłożył dymisję swojego gabinetu do czasu uchwalenia przez włoski parlament budżetu na kolejny rok, a Financial Times przedstawił scenariusz rozwoju sytuacji na włoskiej scenie politycznej, który nie tylko zmniejsza ryzyko opuszczenia przez Włochów strefy euro i Unii Europejskiej, ale pozwala również zaadresować problemy włoskiego sektora bankowego. Odreagowanie obaw przed jastrzębim zwrotem polityki ECB i negatywnym scenariuszem dla Włoch odsunęło w cień wczorajsze publikacje makroekonomiczne, stąd rynek EUR/USD stopniowo dryfował w dół (min. 1,0698 o g. 18:20). Bez większego echa przeszły rewelacyjne dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle, które zanotowały największy skok od lipca 2014 roku. Inwestorzy zignorowali także pozytywną rewizję finalnego wyniku PKB Eurolandu za III kw. (1,7% r/r  wobec oczekiwanych 1,6% r/r). Pomyślny dla dolara scenariusz podtrzymały zbliżone do prognoz finalne publikacje nt. amerykańskich zamówień na dobra trwałego użytku oraz w przemyśle (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) .
Rynek PLN - Niepewność ws. dalszych działań ECB w połączeniu ze spadkiem optymizmu ws. skali podwyżek stóp FED w perspektywie 2017 roku stanowiły korzystną kombinację dla wysokooprocentowanych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz rynków wschodzących. Uwolniony kapitał dotarł także do Polski, stąd na rynku PLN dominowała realizacja zysków, której skala była współmierna do zeszłotygodniowej przeceny. Kurs EUR/PLN, który o godzinie 8:00 osiągnął pułap 4,5019  zdołał spaść do minimalnej wartości 4,4526 (o g. 23:00). Z kolei rynek USD/PLN wystartował wczoraj rano z poziomu 4,1905, by o godzinie 23:00 dotrzeć do minimalnej wartości 4,1544.
Przed nami -  Dziś kalendarz ekonomiczny jest niemal pusty (jedynie o g. 10:30 poznamy wyniki dotyczące październikowej produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii). Tym samym można się spodziewać, że zmienność na globalnych rynkach walutowych będzie niewielka. Ewentualne wahania kursu EUR/USD będą ograniczać wsparcie: 1,0690, opór: 1,0800. Na rynku PLN nie można wykluczyć dalszej realizacji zysków, dla której barierą będą punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN:  4,1350. Z kolei wzrost obaw przed jastrzębim komunikatem ECB może pchnąć złotego w stronę punktów oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN:  4,2500. Zdaniem analityków przewidywalny wynik dzisiejszego posiedzenia RPP pozostanie bez wpływu na sytuację polskiej waluty. Praktycznie wszyscy spodziewają się pozostawienia stóp NBP na dotychczasowym poziomie. Radary inwestorów będą nadal nastawione na Frankfurt nad Menem, gdzie dziś rozpocznie się dwudniowe posiedzenie ECB oraz na Półwysep Apeniński, gdzie trwa kryzys polityczny rzutujący na trudną sytuację sektora bankowego.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.