Złoty stabilny mimo ataków terrorystycznych w Ankarze i Berlinie. Dolar w natarciu po wypowiedzi Yellen.

(wtorek, 20-12, 8:00)
Rynki bazowe - Poniedziałkowa sesja na rynkach finansowych upłynęła w cieniu zamachów terrorystycznych w Ankarze i w Berlinie. Wzrost ryzyka zakłócił przedświąteczne przygotowania i spowodował globalny przepływ kapitału w stronę japońskiego jena (USD/JPY min.: 116,55 o g. 17:30 ) oraz szwajcarskiego franka (USD/CHF min. 1,0221 o g. 17:30) uznawanych za bezpieczną przystań finansową w niepewnych czasach. W sukurs dolarowi przyszła Prezes FED, Janet Yellen, która w trakcie swojego wystąpienia na Uniwersytecie w Baltimore podkreśliła, że amerykański rynek pracy jest w najlepszej kondycji od blisko dekady i widać sygnały wzrostu wynagrodzeń. Wypowiedź Yellen zbiegła się w czasie z deklaracją Szefa komisji ds. bezpieczeństwa w Dumie, Leonida Słuckiego, który wyraził nadzieję, że zamach na rosyjskiego dyplomatę nie doprowadzi do zerwania stosunków między Rosją i Turcją. Taki obrót sprawy wzmocnił dolara, przez co kurs EUR/USD zdołał ponownie spać poniżej psychologicznej bariery 1,0400 (min. 1,0375 dziś o g. 7:00). Obok słów Yellen amerykańską walutę wciąż napędzają oczekiwania na cięcia podatków korporacyjnych i inwestycje infrastrukturalne zapowiadane przez Donalda Trumpa, wybranego wczoraj oficjalnie na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wcześniej bez echa przyszedł bardzo dobry wynik niemieckiego Indeksu Instytutu IFO (obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców), który poprawił swój październikowy rekord i osiągnął w grudniu najwyższą wartość od kwietnia 2014 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym)
Rynek PLN - Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem dnia na rynku PLN były polskie wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w listopadzie. Dane w obu przypadkach okazały się lepsze od prognoz, przy czym sprzedaż wzrosła do najwyższego poziomu od maja 2014 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dobre informacje spowodowały wzrost popytu na złotego, który stał się w tym czasie najsilniejszą walutą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz jedną z najmocniejszych walut z koszyka EM (min.: EUR/PLN: 4,4023 o g. 15:30, USD/PLN: 4,2202 o g. 15:15,). Ten stan nie trwał jednak zbyt długo, gdyż dobre informacje z polskiej gospodarki zostały zepchnięte na dalszy plan przez popołudniowe i wieczorne wiadomości z  Ankary i Berlina. W apogeum przeceny polskiej waluty kurs EUR/PLN wzrósł do 4,4346 (dziś o g. 7:00), a rynek USD/PLN do 4,2711 (dziś o g. 7:30). Jednak największe straty poniosła turecka lira tracąc wczoraj wobec dolara 0,77%.
Dziś za nami i przed nami - Dziś rano w centrum uwagi inwestorów znalazła się Japonia, gdzie zakończyło się posiedzenie Banku Japonii. Zgodnie z oczekiwaniami polityka monetarna BoJ pozostała bez zmian. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i nie zaskoczyła żadnego z ekonomistów ankietowanych wcześniej przez agencję Bloomberg'a, stąd jej wpływ na rynek walutowy był niewielki. W dalszej części dnia kalendarz makro jest praktycznie pusty w związku z tym należy się liczyć z ograniczoną zmiennością na głównych rynkach walutowych. Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie punkty wsparcia: 1,0365 i oporu: 1,0530. Zważywszy jednak na niesłabnący apetyt na dolara nie jest wcale przesądzone, że przedświąteczna flauta spowoduje realizację zysków. Uspokojenie sytuacji po ostatnich atakach terrorystycznych i brak nowych impulsów z rynków globalnych może sprzyjać relatywnie wysoko oprocentowanemu złotemu (wsparcie EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Obok wydarzeń w Ankarze i Berlinie czynnikiem ryzyka w Europie jest trudna sytuacja banku Monte Paschi di Sienna (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,4750, USD/PLN: 4,2800). Obawy o realizację programu ratunkowego dla tej włoskiej instytucji spowodowały wczoraj przecenę akcji MPDS o 11%.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.