EUR/USD bliżej parytetu.

(piątek, 16-12, 8:00)
Rynki bazowe - W czwartek inwestorzy pozostawali pod wpływem jastrzębich sygnałów z Banku Rezerwy Federalnej. Na rynku walutowym aktywność przebiegała pod znakiem umocnienia dolara. Popyt na niego wzmagała przede wszystkim perspektywa przyspieszenia tempa zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej w 2017 roku potęgowana przez zapowiedzi agresywnej polityki gospodarczej nowej administracji Donalda Trumpa. Na rynku EUR/USD ważnym wydarzeniem, które uruchomiło mechanizm spadkowy, było pokonanie bardzo mocnego punktu wsparcia 1,0460. Siła tego impulsu była na tyle duża, że wartość euro w stosunku do amerykańskiej waluty spadła do najniższego poziomu od stycznia 2003 roku (min. 1,0366 o g. 17:45). Wspólnej walucie nie pomógł nawet rewelacyjny wynik indeksu PMI dla sektora przemysłowego strefy euro, który osiągnął 5,5 letnie maksimum. Wystarczającą przeciwwagę uzasadniającą siłę dolara stanowiły najnowsze publikacje makroekonomiczne zza oceanu. In plus zaskoczył m.in. Indeks FED z Filadelfii (wskaźnik pomiaru zmian w rozwoju biznesu w tym stanie), który w grudniu zanotował najwyższą wartość od stycznia 2015 roku. Równie dobrze wypadły Indeks NY Empire State oraz Indeks Rynku Nieruchomości NAHB. Dobry kurs amerykańskiej gospodarki potwierdziły także dane dotyczące Inflacji CPI, przemysłowego wskaźnika PMI oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (wszystkie wczorajsze wyniki makro w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dolar odnosił sukcesy także na innych frontach rynku G-10, zyskując wobec jena (USD/JPY max.: 118,64 o g. 17:00, najwyżej od lutego br.), franka (CHF/USD max. 1,0344 o g. 17:00, najwyżej od roku) i funta (GBP/USD min.: 1,2376 o g. 17:30). Zgodnie z oczekiwaniami bez echa przeszła wczorajsza decyzja Banku Anglii, który nie zmienił swojej polityki pieniężnej. Posiedzenie FED odcisnęło również swoje piętno w innych segmentach rynku. Kapitał odpływał z amerykańskiego rynku długu, który wcześniej nie dyskontował możliwości trzech podwyżek oprocentowania funduszy federalnych w przyszłym roku. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych ponownie wzrosły (2-letnie: +0,50 pb do 1,2760 %; 5-letnie: +4,70 pb do 2,0970 %; 10-letnie: +3,40 pb do 2,6060 %), a spread pomiędzy dochodowością dziesięciolatków amerykańskich i niemieckich wzrósł do najwyższego poziomu od 1990 roku.
Rynek PLN - Złoty podążał za głównym nurtem zmian na rynkach globalnych, przez co wzrosła zmienność jego notowań. Duże wahania stworzyły inwestorom z rynku EUR/PLN okazje zarówno do sprzedaży euro (max.: EUR/PLN : 4,4603 o g. 12:20), jak i do jego kupna (min.: EUR/PLN : 4,4245 o g. 20:30). Gra na wyżej oprocentowanego dolara podbiła jego wartość w stosunku do złotego do najwyższego poziomu od lutego 2002 roku (max. 4,2799 o g. 13:00). Pozycję polskiej waluty osłabiały doniesienia Gazety Prawnej z Ministerstwa Finansów nt. możliwości wyhamowania polskiego PKB w IV kwartale do 1,8%. Zmiana retoryki Banku Rezerwy Federalnej nie pozostaje bez wpływu na rynki wschodzące. W ślad za decyzją FED, Bank Meksyku podjął wczoraj decyzję o podniesieniu własnej stopy referencyjnej o 50 pb do poziomu 5,75%. Dzięki niej równowagę złapał meksykański peso odzyskując część strat z ostatnich tygodni (USD/MXN : -0,68%). 
Przed nami - W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym największą uwagę przyciągają publikacje z Eurolandu (Inflacja HICP o g. 11:00) oraz z USA (pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów o g. 14:30) ale nie należy przeceniać ich wpływu na obecną sytuację na rynkach walutowych. Z uwagi na zbliżający się weekend i Święta Bożego Narodzenia należy się liczyć ze spadającą aktywnością inwestorów. Duże umocnienie dolara jakie miało miejsce w ostatnich dwóch dniach na rynkach, będzie argumentem za korektą (opór EUR/USD 1,0530). Jej konsekwencją byłoby umocnienie złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN : 4,4200, USD/PLN: 4,1500). Argumentem za silniejszym złotym są także pomyślne informacje z Włoch nt. planów wzmocnienia tamtejszego sektora bankowego kwotą 15 mld EUR. W przypadku kontynuacji strategicznych zakupów amerykańskiej waluty hamulcem technicznym dla spadku kursu EUR/USD będzie punkt wsparcia 1,0365. Ten scenariusz może okazać się niekorzystny dla walut rynków wschodzących, w tym dla złotego (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN : 4,4750, USD/PLN: 4,2800). Optymistyczne perspektywy dla dolara kreślą analitycy banku JP Morgan, którzy spodziewają się osiągnięcia parytetu kursu EUR/USD na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Nieco mniej radykalni w swojej ocenie są eksperci z banku Barclays, którzy zakładają, że wartość obu walut zrówna się do końca września 2017 r.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.