Pauzujący dolar i spadek ryzyka systemu bankowego otworzyły drogę do realizacji zysków na rynku PLN. Dziś fokus na kluczową decyzję ECB ws. QE.

(czwartek, 08-12, 8:00)
Rynki bazowe - Wczorajszy brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych z Europy i USA oraz oczekiwanie na dzisiejszą arcyważną decyzję ECB skutecznie zniechęcają inwestorów do działania na globalnych rynkach walutowych. Z tej przyczyny wartość euro w relacji do dolara pozostawała w dość wąskim przedziale wahań od min. 1,0711 (o g. 8:45) do max. 1,0785 (dziś o g. 4:30). Mimo spadku aktywności punkt równowagi rynku EUR/USD przesunął się nieco na korzyść wspólnej waluty. Jednym z powodów tej tendencji był spadek ryzyka systemowego w europejskim sektorze bankowym wywołany najnowszymi doniesieniami agencji Reuters'a ws. przygotowywanego przez rząd w Rzymie zastrzyku kapitałowego o wartości 2 mld euro dla podupadającego banku włoskiego Monte dei Paschi di Siena (najstarszego na świecie). Dużo większa była dynamika wydarzeń na rynku brytyjskiego funta (GBP/USD: -0,42%, min. 1,2570 o g. 16:00), który wczoraj znalazł się pod presją najsłabszych od 4 lat wyników produkcji przemysłowej za kanałem La Manche w październiku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Traciła również ropa (Brent:  -1,69% do 53,01 USD/bbl; Crude: -2,10% do 49,84 USD/bbl), której ceny topniały z powodu wzrostu obaw przed brakiem realizacji porozumienia OPEC-Rosja, prognozy EIA dot. zmniejszenia spodziewanego spadku produkcji w 2017 roku i doniesień z Nigerii nt. 10% wzrostu wydobycia. Pauzujący dolar i taniejąca ropa zachęciły inwestorów do poszukiwania alternatywnych inwestycji. Część kapitału trafiła na Wall Street, gdzie indeksy Dow Jones Industrial Average i S&P500 osiągnęły wczoraj najwyższe wartości w historii (DJI: +1,55% do 19549,62 pkt; S&P500: +1,32% do 2241,35 pkt), kolejny raz dyskontując zmianę polityki gospodarczej USA zapowiadaną przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa.
Rynek PLN Stagnacja na globalnych rynkach walutowych i spadek ryzyka włoskiego sektora bankowego stymulowały inwestorów do dalszych zakupów wysoko oprocentowanych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz rynków wschodzących. Wśród wygranych znalazła się również złotówka, która powiększyła swoje wtorkowe zyski wobec wszystkich walut z głównego koszyka. W najniższym punkcie importerzy kupowali euro po 4,4196 (o g. 10:50), a dolara po 4,1068 (dziś o g.4:50). Polskiej walucie sprzyjała także najnowsza prognoza banku Morgan Stanley, którego analitycy, są zdania że jest ona fundamentalnie niedowartościowana. Bez echa na rynku PLN przeszła wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami analityków pozostawiła stopy procentowe NBP bez zmian.
Przed nami - Najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym i kulminacyjnym momentem całego tygodnia na rynkach finansowych będzie decyzja Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki pieniężnej Eurolandu. Jej ogłoszenie zaplanowano na godzinę 13:45. O ile wśród ekonomistów panuje niemal stuprocentowa zgodność, że stopy procentowe ECB zostaną pozostawione na dotychczasowym poziomie, to niewiadomą pozostają dalsze losy europejskiego programu skupu aktywów, kończącego się w marcu przyszłego roku. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg'a większa część analityków spodziewa się wydłużenia QE co najmniej do czerwca 2017 roku (średnio o 6 miesięcy). Ich zdaniem, obok terminu przedłużenia programu, pod znakiem zapytania stoi także wielkość miesięcznych zakupów. Brak zapowiedzi zatrzymania lub spowolnienia drukarek do produkcji euro może spowodować wznowienie trendu spadkowego na rynku EUR/USD (punkt wsparcia: 1,0690) i będzie sprzyjać lokowaniu kapitału na peryferyjnych rynkach strefy euro, w tym w Polsce (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1000). Z kolei jastrzębi wydźwięk dzisiejszych decyzji ECB będzie wpływać na umocnienie wspólnej waluty (opór EUR/USD 1,0800), kosztem walut CEE i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4660, USD/PLN:  4,1500).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.