Analitycy i inwestorzy oczekują optymistycznych decyzji Moody's i Fitch.

(piątek, 13-01, 8:00)

Za nami - Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację złej passy dolara spowodowanej negatywnym odbiorem pierwszej oficjalnej konferencji prasowej Donalda Trampa w roli prezydenta-elekta (więcej szczegółów w naszym wczorajszym Alercie FX). Pokłosiem zachwiania wiary inwestorów w proinflacyjną politykę nowej administracji w Waszyngtonie był dalszy wzrost kursu EUR/USD, który w kulminacyjnym punkcie przeceny amerykańskiej waluty osiągnął poziom 1,0685 (o g. 13:45), nienotowany od ponad miesiąca. Dobre nastroje wokół euro wsparły wstępne szacunki niemieckiego urzędu statystycznego dotyczące rocznej dynamiki PKB u naszych zachodnich sąsiadów, która w 2016 roku wzrosła do najwyższej wartości od 5 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Podobny skutek odniosła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, którego treść ujawniła brak jednomyślności w Radzie Prezesów ws. skali skupu aktywów przez ECB. W siłę rósł także jen, który wczoraj zanotował najwyższą wartość wobec zielonej waluty od 8 grudnia ubiegłego roku (USD/JPY min. 113,96 o g. 10:00). Straty dolara amortyzowały jastrzębie wystąpienia członków FOMC Patricka Harkera, Charlesa Evansa oraz Roberta Kaplana, którzy zgodnie opowiedzieli się za trzema podwyżkami stóp funduszy federalnych w tym roku oraz spadek liczby wniosków o zasiłek w USA. Skutkiem ubocznym przeceny amerykańskiej waluty była kontynuacja zwyżek cen na rynku paliwowym (Brent: +1,52% do 56,12 USD/bbl; Crude: +1,30 do 53,05 USD/bbl), napędzana dodatkowo wypowiedziami ministrów Rosji i Arabii Saudyjskiej oraz prognozą znacznego wzrostu chińskiego importu ropy. Odwilż na na rynkach surowców naturalnych wspierała zwyżki wartości walut rynków wschodzących oraz dolara australijskiego i nowozelandzkiego. W obozie CEE słabość dolara równoważyła niepewność ws. przyszłej skali programu QE potęgowana dobrymi danymi makro z Niemiec. Złotego paraliżowało oczekiwanie na dzisiejszy werdykt Moody's i Fitch ws. ratingu Polski. EUR/PLN pozostawał zamknięty w wąskim przedziale od 4,3660 do 4,3790, a rynek USD/PLN powielał zmiany wyceny dolara na rynku globalnym (min. 4,0947 o g. 16:00). Nie najlepsze informacje dla walut EM nadeszły dziś rano z Chin, gdzie wyniki handlu zagranicznego okazały się znacznie gorsze od oczekiwań. Najbardziej zawiódł chiński eksport, który spadł w grudniu o 6,1%, podczas gdy zgodnie z ankietą Reutersa analitycy spodziewali się spadku o 3,5%. W skali całego roku wyniki HZ Państwa Środka są jeszcze gorsze. W ujęciu dolarowym eksport spadł o 7,7%, a import o 5,5%. 
Przed nami - W dniu dzisiejszym tendencje na rynkach globalnych będą kształtować bardzo ważne informacje z gospodarki amerykańskiej dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji cen producentów (o g. 14:30). Ekonomiści spodziewają się wyższych danych w stosunku do poprzedniego miesiąca. Gorsze od prognoz wyniki zza oceanu mogą pogłębić straty dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0730) zaś lepsze pomóc mu w powrocie do ofensywy po niefortunnej konferencji prezydenta-elekta (punkt oporu: EUR/USD 1,0450). Jeżeli chodzi o krajowe podwórko na uwagę zasługuje publikacja finalnej inflacji CPI w grudniu (o g. 14:00). Jednak o tym czy piątek 13 okaże się szczęśliwy dla złotego dowiemy się w godzinach popołudniowych, po zamknięciu sesji giełdowej. Właśnie wtedy spodziewamy się publikacji decyzji agencji ratingowych Moody's i Fitch ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. Ewentualne obniżenie ratingu naszego bądź jego perspektywy przewidywane przez niektórych analityków będzie ostrzeżeniem wysłanym w kierunku inwestorów zagranicznych oraz negatywnym zaskoczeniem dla rynku PLN, który nie dyskontuje obecnie takiego scenariusza (punkty oporu EUR/PLN: 4,3850, USD/PLN: 4,1800). Aż 13 z 16 ankietowanych przez PAP ekonomistów uważa, że Moody's i Fitch nie zmienią ratingu Polski ani jego perspektywy. Taki scenariusz dostarczył by solidnych argumentów do kupna złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,1000).

Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.