Yellen i kolejne dobre sygnały z gospodarki USA przerwały spadkową serię dolara. Dziś fokus na ECB.

(czwartek, 19-01, 8:00)
Za nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym było wczoraj wieczorne wystąpienie prezes FED, Janet Yellen w Commonwealth Club w San Francisco nt. celów polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Jednak zanim do tego doszło dolar zdążył już przerwać serię pięciu spadkowych sesji. Paliwa dla amerykańskiej waluty dostarczyły doniesienia o narastających różnicach zdań wśród członków Rady Prezesów ECB ws. terminu dalszej redukcji programu QE oraz nowe publikacje makroekonomiczne. In plus zaskoczyły zarówno dane dotyczące amerykańskiej inflacji CPI w grudniu (0,3% m/m i 2,1% r/r, tj. najwyżej od 31 miesięcy), jak i wyniki produkcji przemysłowej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Sama Yellen spotęgowała jeszcze prodolarowe nastroje wskazując w swoim przemówieniu, że gospodarka USA jest bliska realizacji celów FED (tj. pełnego zatrudnienia i stabilnego wzrostu cen), co pozwala zredukować skalę wsparcia udzielanego jej przez Rezerwę Federalną w okresie ostatniej dekady. Dodała także, że zbyt długie czekanie z podwyżką kosztu pieniądza może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj prezes oddziału FED z San Francisco John Williams. Jego zdaniem istnieje uzasadnienie dla trzech podwyżek stóp funduszy federalnych w tym roku, ale jeśli gospodarka jeszcze przyspieszy będzie konieczne przyspieszenie zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej. Suma tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD z maksymalnego pułapu 1,0705 (o g. 9:00) do minimalnego poziomu 1,0622 (dziś o g. 1:30). Dobre notowania amerykańskiej waluty w połączeniu ze wzrostem obaw przed zwiększeniem wydobycia w USA przewidywanym w najnowszej prognozie EIA negatywnie oddziaływały na ceny ropy (Brent: -2,23% do 54,25 USD/bbl; Crude: -2,13% do 51,41 USD/bbl). Powiew optymizmu zza oceanu, pesymistyczne sygnały z rynku naftowego oraz doniesienia o wewnętrznych  zgrzytach w ECB ograniczyły popyt na waluty rynków wschodzących. W godzinach porannych część swoich niedawnych zysków oddał także złoty. Relatywnie niski kurs USD/PLN (min. 4,0771 o g. 9:00) szybko przeszedł do historii (max. 4,1087 o g. 22:30). Z kolei rynek EUR/PLN po dotarciu do maksymalnego pułapu 4,3796 (o g. 12:15) uruchomił popyt na złotego spychając notowania euro do minimalnego poziomu 4,3582 (dziś o g. 8:15).
Przed nami
Dziś warto zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne z Polski dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (g. 14:00). Jeśli dobre wyniki z listopada nie powtórzą się w grudniu, mogą zmniejszyć atrakcyjność złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,1100). W przypadku dobrych danych apetyt na polską walutę może wzrosnąć, ale obok barier technicznych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0700) na drodze do jej umocnienia będzie stała niepewność związana z dzisiejszym posiedzeniem ECB i jutrzejszą inauguracją prezydentury Trumpa. W przypadku posiedzenia ECB kluczowe będzie rozwianie obaw związanych z tempem zmniejszenia dodruku euro. Co prawda większość ekonomistów uważa, że Bank pozostawi swoją politykę monetarną bez zmian, to w trakcie konferencji Mario Dragh'ego (g. 14:30) należy być przygotowanym na większą zmienność kursów, gdyż pozostanie on z pewnością poproszony o komentarz w tej spawie. Z kolei piątkowa uroczystość Trumpa zamyka dwumiesięczny okres miodowy w relacjach z inwestorami, którzy teraz będą oczekiwali na wypełnienie obietnic wyborczych i konkretne posunięcia gospodarcze 45 prezydenta USA i jego gabinetu. Ograniczeniem wahań na rynku EUR/USD są teraz wsparcie: 1,0600, opór: 1,0730.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.