Mieszane dane makro zza oceanu zwiększyły konkurencyjność złotego. Dziś dochody i wydatki Amerykanów oraz wyniki inflacji bazowej w USA.

(poniedziałek, 30-01, 8:00)
Za nami
W piątek uwagę inwestorów na całym świecie przykuwała publikacja wstępnych danych nt. amerykańskiego PKB w IV kwartale. Mimo gorszych od oczekiwań wyników (1,9% vs. prognoza 2,2%) i najniższego od 5 lat tempa wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku (1,6%) osłabienie dolara wobec euro wywołane tą publikacją okazało się krótkotrwałe (max. 1,0725 o g. 15:00). Szczegółowa analiza szybko pokazała, że za niskim tempem rozwoju ekonomicznego Stanów Zjednoczonych w ostatnich miesiącach stoi spadek eksportu żywności, a wysoki popyt wewnętrzny świadczy o zdrowych podstawach dalszego wzrostu gospodarczego za oceanem. Większość analityków sądzi, że piątkowe wyniki PKB były na tyle solidne, że powinny zadowolić Janet Yellen i pozostałych członków Rezerwy Federalnej planujących trzy podwyżki amerykańskich stóp w tym roku. Obok tych informacji inwestorzy wzięli także za dobrą monetę dotychczasowe działania Donalda Trampa, który od tygodnia konsekwentnie spełnia swoje obietnice wyborcze. Spodziewają się, że wkrótce przyjdzie kolej na realizację zapowiadanych przez Trumpa reform fiskalnych i programu inwestycji infrastrukturalnych. Per saldo piątkowa sesja zakończyła się dla dolara na niedużym minusie w stosunku do euro (EUR/USD: +0,29%) oraz na sporym plusie w relacji do jena (USD/JPY: +0,52% do max. 115,38 nienotowanego od tygodnia). Dobre nastroje towarzyszyły wieczornemu spotkaniu Donalda Trumpa z Theresą May, na którym premier UK otrzymała od swojego amerykańskiego rozmówcy zapewnienie o pozostawieniu preferencyjnych warunków handlu między oboma krajami. Pozytywne konkluzje tych rozmów i niepewna sytuacja dolara wsparły waluty krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Swoją szansę wykorzystał także złoty, który pogłębił swoje ostatnie zyski w stosunku do euro (EUR/PLN min. 4,3275 o g. 20:10) oraz odrobił czwartkowe straty wobec amerykańskiej waluty (USD/PLN min. 4,0381 dziś o g. 2:40).
Przed nami
Według kalendarza ekonomicznego najbliższe dni zapowiadają się spokojnie. Spośród danych makro zaplanowanych na dziś na uwagę zasługują dane nt. dochodów i wydatków Amerykanów oraz wyniki Inflacji PCE core w grudniu. Centralnym wydarzeniem tygodnia będzie środowy komunikat Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku podsumowujący spotkanie poświęcone amerykańskiej polityce pieniężnej. Co prawda inwestorzy nie oczekują podwyżki stóp funduszy federalnych na obecnym posiedzeniu (aktualnie dają jej 4,2% szans) ale będą czekać na wskazówki dotyczące ew. zmian w marcu (obecnie prawdopodobieństwo takiego posunięcia wyceniają na 25,3%). Także w środę ogłoszony zostanie raport ADP, zaś w piątek bardzo ważny raport Departamentu Pracy USA zawierający m.in. dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopie bezrobocia i płacy godzinowej w styczniu. Jeśli nowe dane i środowy komunikat będą przemawiały za marcowym scenariuszem podwyżki amerykańskich stóp należy być przygotowanym na silne umocnienie dolara (EUR/USD wsparcie: 1,0650) kosztem innych walut G-10 i rynków wchodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,3770, USD/PLN 4,0880). Z kolei gorsze wyniki makro i ostrożne nastawienie do polityki pieniężnej będą kolejnymi argumentami przeciw amerykańskiej walucie (EUR/USD opór: 1,0770). Jednym z wygranych takiego scenariusza mógłby stać się relatywnie wysoko oprocentowany złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3250, USD/PLN 4,0370). Ten tydzień przyniesie także decyzje ws. stóp procentowych banków centralnych Japonii (jutro) oraz Anglii (czwartek). Kierunek dla złotego mogą dodatkowo wyznaczyć najnowsze dane z Polski: wstępny szacunek wyniku PKB w IV kw. (wt.) oraz indeks PMI dla przemysłu (śr.). Warto pamiętać, że z uwagi na obchodzony w tym tygodniu Nowy Rok Księżycowy w Chinach, należy się liczyć z mniejszą aktywnością inwestorów azjatyckich.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.