Obawy inwestorów przed bezkompromisowym stanowiskiem premier May ws. Brexitu szkodzą złotemu.

(wtorek, 17-01, 8:00)

Za nami - W poniedziałek uczestnicy globalnych rynków finansowych odreagowali niedzielne doniesienia gazety "Sunday Times", która podała, że brytyjska Premier Theresa May jest gotowa porzucić dostęp do jednolitego rynku UE, aby odzyskać kontrolę nad granicami Zjednoczonego Królestwa. Widmo twardego Brexitu znokautowało funta. Jego wartość wyceniana w dolarach spadła do najniższego poziomu od ponad trzech miesięcy (GBP/USD min. 1,1987 o g. 8:15). Co ciekawe gdyby pominąć październikowy "flash crash" byłaby to najniższa wartość tego kursu od 32 lat. Po porannej kulminacyjnej fali wyprzedaży brytyjskiej waluty w dalszej części dnia nastąpiło częściowe odreagowanie, ale jej sytuacja pozostaje bardzo niepewna. Odcięcie gospodarki Zjednoczonego Królestwa od wspólnego rynku UE grozi znacznym spadkiem eksportu. Pozycję szterlinga pogarsza znaczne uzależnienie Brytyjczyków od napływu inwestycji zagranicznych i ich duży deficyt finansów publicznych. Wzrost ryzyka inwestycyjnego odbił się także czkawką wspólnej walucie, która traciła na wartości w stosunku do większości swoich globalnych konkurentów. Mimo świątecznej nieobecności inwestorów zza oceanu (Dzień Martina Luthera Kinga) kurs EUR/USD zdołał spaść do min. 1,0579 ( o g. 9:45). Jednak największym wygranym w tej sytuacji okazał się jen, który zyskał wobec dolara na fali odpływu krótkoterminowego kapitału do bezpiecznej japońskiej przystani (min. USD/JPY: 113,29 dziś o g. 7:30) . Informacje zza kanału La Manche zostały także negatywnie odebrane na rynku PLN i zrównoważyły korzystne piątkowe decyzje agencji Fitch i Moody's (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). W związku z tym złoty poruszał się w trendzie bocznym w relacji do euro (max. 4,3868 o g. 10:00 - min. 4,3720 o g. 16:20), a amplituda wahań kursu USD/PLN odzwierciedlała  zmiany wartości dolara wobec wspólnej waluty (max. 4,1421 o g. 10:00 - min. 4,1040 dziś o g. 7:00). Globalne tąpnięcie funta (np. -1,5% w stosunku do euro) w połączeniu z relatywnie stabilnym złotym zepchnęło rynek GBP/PLN do min. poziomu 4,9488 (o g. 8:15).
Przed nami - Dziś do gry powracają inwestorzy zza oceanu, a klimat inwestycyjny będzie kształtować publiczne wystąpienie Theresy May (g. 12:45) nt. planów rządu Wielkiej Brytanii dotyczących procedury opuszczenia UE. Sygnały ze strony Premier UK prowadzące do tzw. twardego Brexitu mogą posłać funta na deski. Obok szterlinga największymi przegranymi tej sytuacji byłoby euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,0450) oraz waluty regionu CEE, w tym złoty (punkty oporu: EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,1600). Zdaniem niektórych analityków jeżeli May nie odzyska zaufania rynku to kurs GBP/USD może zanurkować nawet do poziomu 1,10. Realizacja tak skrajnego scenariusza zepchnęłaby rynek GBP/PLN do poziomu 4,50 – 4,60. Z kolei w przypadku redukcji brytyjskiego ryzyka należy się liczyć z korektą wzrostowa funta oraz euro (opór EUR/USD 1,0730) oraz wzrostem zainteresowania złotym (punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,1000), którego atrakcyjność inwestycyjną podbiły w piątek agencje ratingowe. Na dalszy plan schodzą dziś dane makro. Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym poznamy wyniki brytyjskiej inflacji (o g. 10:30), indeks instytutu ZEW z Niemiec (o g. 11:00) oraz wartość indeksu NY Empire State z USA (14:30). Mimo prymatu polityki warto także zwrócić uwagę na wypowiedzi publiczne przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej. O godzinie 14:45 głos zabierze członek zarządu FED Lael Breinard, a o g. 16:00 wiceprzewodniczący FOMC, Stanley Fischer. Szczególnie ciekawie zapowiada się wystąpienie Brainard, dotychczasowej orędowniczki luźnej polityki pieniężnej USA.

Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.