Trump i May wyłożyli karty. Dziś wystąpienie Yellen.

(środa, 18-01, 8:00)
Za nami
We wtorek główne role w wydarzeniach na rynkach finansowych odegrali Donald Trump i Theresa May. O ile na konferencję z udziałem brytyjskiej premier ws. Brexitu czekali wszyscy, to wypowiedź prezydenta-elekta USA na temat amerykańskiej waluty była całkowitą niespodzianką. Okazją dla Trumpa do zabrania głosu ws. polityki handlowej Stanów Zjednoczonych stał się jego wywiad dla Wall Street Journal, w którym powiedział, że dolar jest obecnie za mocny, a jego siła wobec chińskiego juana "zabija nas". Odpowiedzią rynku walutowego na te stwierdzenie była globalna wyprzedaż zielonej waluty, która okazała się w tym dniu najsłabszym ogniwem w koszyku G-10. Za takim scenariuszem przemawiało także zmęczenie inwestorów protekcjonistyczną retoryką wypowiedzi prezydenta-elekta i brak szczegółów na temat jaśniejszych stron jego programu, za które uchodzą polityka fiskalna i plan inwestycyjny. W apogeum przeceny dolara kurs EUR/USD wzrósł do 1,0719 (o g. 12:30, nienotowany od 8 grudnia), a rynek USD/JPY spadł do 112,60 (o g. 22:00). W dalszej części dnia zgodnie z planem, zainteresowanie inwestorów przeniosło się do Londynu, gdzie Theresa May, zapowiedziała m.in., że wynegocjowane porozumienie z Unią Europejską ws. Brexitu zostanie poddane pod głosowanie w obu izbach parlamentu. Słowa te wywołały gwałtowny wzrost wartości funta w relacji do wszystkich głównych walut, gdyż analitycy i komentatorzy w większości uznali, że takie podejście zmniejsza ryzyko tzw. twardego rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. W cieniu tej deklaracji pozostał, potwierdzony przez May zamiar opuszczenia jednolitego wspólnego rynku UE przez Zjednoczone Królestwo, który dzień wcześniej posłał funta na deski. Na korzyść szterlinga przemawiały także najnowsze dane zza kanału La Manche, gdzie ceny detaliczne wzrosły w grudniu najmocniej od 2 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W rezultacie tych wydarzeń kurs GBP/USD wspiął się maksymalnie do pułapu 1,2416 (o g. 22:30), notując przy tym największy dzienny przyrost wartości od grudnia 2008 roku. Spadek prawdopodobieństwa twardego Brexitu oraz powrót kapitału zza oceanu sprzyjał notowaniom walut rynków wschodzących (EM), w tym złotemu. Topniejący dolar zepchnął kurs USD/PLN poniżej bariery 4,10 osiągając w najniższym punkcie poziom 4,0712 ( o g. 23:15). Z kolei rynek EUR/PLN przesunął się w stronę punktu wsparcia 4,3500 (min. 4,3604 o g. 23:00). Na przeciwnym biegunie znalazł się kurs GBP/PLN, który w wyniku globalnej aprecjacji szterlinga wzbił się w relacji do złotego o ponad 10 groszy (max. 5,0667 o g. 17:00). 
Przed nami
Ze względu na bogaty kalendarz ekonomiczny dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Wśród najważniejszych publikacji makro znajdują się dane z amerykańskiej gospodarki, w tym: Inflacja CPI oraz PPI (g.14:30), produkcja przemysłowa (g. 15:15) oraz Beżowa Księga, czyli raport o stanie gospodarki sporządzany przez lokalne odziały Rezerwy Federalnej (o g. 20:00). Przysłowiową wisienką na torcie będzie publiczne wystąpienie prezes FED, Janet Yellen, która zabierze głos nt. celów polityki monetarnej USA (g. 21:00). Dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej oraz jastrzębie sygnały od szefowej FED będą zachęcać inwestorów do ponownego zainteresowania dolarem (EUR/USD wsparcie: 1,0600), kosztem walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,1000). Z kolei słabe dane w połączeniu z neutralnym bądź gołębim przekazem ze strony Yellen mogą stanowić realną pokusę do kolejnej wyprzedaży zielonej waluty (EUR/USD opór: 1,0730), a uwolniony kapitał może płynąć także w stronę złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0700). Zanim to nastąpi warto również przyjrzeć się wynikom dotyczącym inflacji cen konsumpcyjnych ze strefy euro (g. 11:00).

Kalendarz ekonomiczny ...

Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.