Draghi i dane z USA dostarczają kolejnych argumentów za słabym euro i mocnym dolarem. Dziś zaprzysiężenie prezydenta Donalda Trumpa i jego przemówienie inauguracyjne.

(piątek, 20-01, 8:00)
Za nami
Czwartkowa sesja rozgrywała się wokół konferencji prezesa Mario Draghi'ego oraz nowej serii danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki. Co prawda inwestorzy nie spodziewali się żadnych nowych działań monetarnych ze strony ECB, gdyż od ostatnich zmian polityki pieniężnej Eurolandu minął zaledwie miesiąc, jednak ich niepokój budziły doniesienia medialne dotyczące braku porozumienia w Radzie Prezesów ws. skali programu skupu aktywów. Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsze posiedzenie nie przyniosło żadnych nowych decyzji ale konferencja prasowa prezesa ECB rzuciła więcej światła na ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i stanowisko Rady. W jej trakcie Draghi powiedział  m.in., że obecnie brak jest oznak odbicia inflacji bazowej w strefie euro oraz wskazał na potrzebę dalszego wsparcia ze strony Banku. Dodał również, że niski poziom stóp procentowych w Eurolandzie zostanie utrzymany przez dłuższy czas, a program QE może być w razie potrzeby wydłużony lub zwiększony. W reakcji na te słowa rynek EUR/USD dość szybko obrał kierunek spadkowy, a w pogłębieniu tej tendencji pomogły dobre informacje zza oceanu o najniższej od 40 lat liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, o wysokim wzroście liczby rozpoczętych budów domów oraz o najwyższym od 2 lat wyniku indeksu Philly Fed (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W kulminacyjnym momencie umocnienia dolara notowania wspólnej waluty spadły do poziomu 1,0589 (o g. 15:15). Sygnały silnego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych przyczyniły się do odpływu kapitału z rynków wschodzących. Globalnym trendom uległa także złotówka. Kurs USD/PLN w najwyższym punkcie osiągnął wartość 4,1260 (o g. 16:00), natomiast słabość euro i złotego spowodowały utrzymanie notowań EUR/PLN w dotychczasowym przedziale konsolidacji (min. 4,3590 o g. 8:50 - max. 4,3748 o g. 14:45). Straty polskiej waluty amortyzowały ogłoszone wczoraj przez GUS bardzo dobre wyniki sprzedaży detalicznej (6,4 %r/r vs. prognoza 6,1 %r/r) oraz produkcji przemysłowej (2,3 %r/r vs. 2,1 %r/r). Dziś w nocy (o g. 2:00) ponownie głos zabrała Janet Yellen, jednak z uwagi na jej niedawne wystąpienie, kolejna wypowiedź w tym samym ostrym tonie nie wniosła nic nowego do rynkowej układanki. Także dziś poznaliśmy najnowsze dane makro z Chin (PKB, produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna), które w większości okazały się wyższe od oczekiwań analityków (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dobre wyniki z gospodarki Państwa Środka mogą sprzyjać globalnemu wzrostowi apetytu na ryzyko w dalszej części dnia.
Przed nami
Oczy inwestorów na wszystkich kontynentach będą dziś zwrócone na Waszyngton, gdzie o g. 18:00 Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tym jak w Kapitolu złoży on przysięgę na Biblię Abrahama Lincolna, wygłosi przemówienie inauguracyjne. Zdaniem analityków to co powie podczas tej uroczystości nowy przywódca supermocarstwa może po raz kolejny wstrząsnąć rynkiem walutowym. Fokus na prowzrostowych aspektach nowej polityki gospodarczej USA będzie z pewnością wspierać dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0580), kosztem walut G-10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,1270). Z kolei kontrowersyjne wypowiedzi i protekcjonistyczny ton mogą szkodzić amerykańskiej walucie (punkt oporu: 1,0730). W tej sytuacji przy założeniu utrzymania dobrego klimatu inwestycyjnego, ciekawą alternatywą dla inwestorów byłyby relatywnie wysoko oprocentowane waluty EM, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0700). Dla rynku GBP istotne będą wyniki brytyjskiej sprzedaży detalicznej (g. 10:30).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.