Sygnały ożywienia z przemysłu USA poprawiają nastroje wokół dolara i klimat inwestycyjny.

(środa, 25-01, 8:00)
Za nami
Od początku tygodnia amerykańska waluta pozostaje pod presją oczekiwań związanych z polityką gospodarczą Donalda Trumpa. Niepokój inwestorów budzą pierwsze wypowiedzi i decyzje prezydenta dotyczące ochrony Stanów Zjednoczonych przed konkurencją zagraniczną oraz brak konkretów ws. realizacji prowzrostowych obietnic z jego kampanii wyborczej. Na rynku walutowym dużym echem odbiły się pierwsze komentarze prezydenta i sekretarza skarbu ostrzegające przed zbyt drogim dolarem. Choć od szczytu hossy na początku miesiąca zielona waluta straciła już 4,21% wobec euro i 4,03% w stosunku do jena, przed dalszym osłabieniem bronią ją relatywnie wyższe oprocentowanie i dobre wyniki gospodarki amerykańskiej. Zwiększają one prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych FED. We wtorek paliwem dla dolara stały się informacje zza oceanu o najwyższym od marca 2015 roku wzroście wskaźnika PMI, opisującego aktywność w amerykańskim przemyśle (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Pozytywne informacje z największej gospodarki świata podbiły rentowności obligacji skarbowych USA (np. 10-letnie: +6,8 pb do 2,467 %) dzięki czemu doszło do korekty spadkowej kursu EUR/USD (min. 1,0711 dziś o g. 8:10) i wzrostowej na rynku USD/JPY (max. 113,99 dziś o g. 1:00). Wcześniej oczy inwestorów zwrócone były na Londyn, gdzie brytyjski Sąd Najwyższy potwierdził wymóg uzyskania zgody parlamentu UK przez premier May przed formalnym rozpoczęciem procesu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Mimo wysokiej rangi tego wydarzenia zmienność, która towarzyszyła szterlingowi była stosunkowo niewielka (GBP/USD min. 1,2419 o g. 13:45.- max. 1,2543 o g. 18:15; GBP/PLN max. 5,1044 o g. 10:35 – min. 5,0555 o g. 13:55). Według komentarzy ekspertów na Wyspach nikt nie ma wątpliwości, że parlamentarzyści obu izb przegłosują ustawę dającą uprawnienia premier do przeprowadzenia procedury rozwodowej. Tę tezę potwierdził minister ds. Brexitu David Davis, który powiedział, że mimo wczorajszego orzeczenia, artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego zostanie uruchomiony zgodnie z planem tj. przed końcem marca tego roku. Mimo wzrostu cen surowców (np. miedzi: +2,34%), obawy przed negatywnymi skutkami protekcjonistycznych posunięć USA i globalny spadek apetytu na ryzyko trzymały w szachu waluty rynków wschodzących, w tym złotego. Kursy EUR/PLN i USD/PLN poruszały się w trendzie bocznym, a zakres wahań nieznacznie przekraczał odpowiednio jeden grosz (max. 4,3779 o g. 12:25 - min. 4,3663 o g. 16:45) i dwa grosze (max. 4,0790 o g. 12:05 - min. 4,0584 o g. 16:00). Liderem zmienności na rynku EM była wczoraj turecka lira, której amplituda wahań w stosunku do dolara sięgnęła blisko 2%. Za takim obrotem spraw stała decyzja banku centralnego Turcji, który wbrew prognozom pozostawił główną stopę procentową bez zmian (oczekiwano podwyżki o 50 pb). 
Przed nami
Spośród niewielu nowych danych makroekonomicznych, których publikacje zaplanowano na dziś, warto zwrócić uwagę na wynik indeksu Instytutu Ifo (o g. 10:00), który informuje o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców. O godzinie 16:30 poznamy także dane dotyczące tygodniowej zmiany zapasów ropy i benzyny w Stanach Zjednoczonych, które często zaskakiwały doprowadzając do znacznych wahań na rynkach wschodzących. Pozytywne sygnały z rynku naftowego i dalszy wzrost cen surowców naturalnych mogą teoretycznie zwiększyć popyt na waluty EM, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 4,0550) i odwrotnie (punkty oporu EUR/PLN: 4,3900, USD/PLN: 4,0880). Jednak zmiany na tych rynkach nie powinny być duże, gdyż uwaga inwestorów powoli przesuwa się na piątek, kiedy opublikowany będzie arcyważny wynik PKB USA za IV kwartał. Analitycy spodziewają się, że do tego czasu kurs EUR/USD pozostanie w przedziale wyznaczonym przez najbliższe punkty wsparcia: 1,0670 i oporu 1,0770. Radary inwestorów będą nadal nastawione na informacje o działaniach nowej administracji w Waszyngtonie. Informacje dotyczące amerykańskiej reformy podatkowej i programu inwestycji poprawią nastroje wokół dolara i zmniejszą ryzyko inwestycyjne z korzyścią dla walut EM i złotego.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.