Odbicie dolara wspiera spadek EUR/PLN. Dziś ważny wynik PKB USA.

(piątek, 27-01, 8:00)
Za nami
Konsekwencja z jaką Donald Trump od początku tygodnia wdraża swoje obietnice wyborcze, została wreszcie doceniona przez uczestników rynku walutowego. Mimo przewagi działań prezydenta w obronie amerykańskiego rynku wewnętrznego, inwestorzy uwierzyli w realizację jego zapowiedzi dotyczących obniżenia podatków, zwiększenia inwestycji i deregulacji. Większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg uznała, że obecna słabość dolara jest krótkotrwała. W ich opinii solidne fundamenty gospodarki Stanów Zjednoczonych oraz perspektywy przyspieszenia cyklu normalizacji stóp procentowych za oceanem będą przemawiać na korzyść amerykańskiej waluty. Te oczekiwania znalazły potwierdzenie we wczorajszych notowaniach na rynku walutowym, gdzie trwająca od ponad trzech tygodni wyprzedaż spowodowała wzrost popytu na dolara. Dodatkowym impulsem do realizacji zysków stał się zaskakujący wstępny wynik indeksu PMI dla amerykańskiego sektora usług, który w styczniu osiągnął najwyższą wartość od listopada 2015 roku (55,1 pkt. vs. prognoza 54,4). Do odbudowy długich pozycji dolarowych zachęcały także optymistyczne prognozy dotyczące PKB USA w IV kwartale od największych banków inwestycyjnych (JP Morgan Chase oraz Goldman Sachs). Konsekwencją tych wydarzeń było zwycięstwo amerykańskiej waluty na wszystkich frontach G-10 (EUR/USD: -1,01% min. 1,0657, USD/JPY: +1,51% max. 115,31, GBP/USD: 1,13% min. 1,2531). Nie zdołały tego powstrzymać zarówno najwyższa od 4 tygodni liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, jak i najniższy od 10 miesięcy wynik sprzedaży nowych domów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Złoty nie pozostał bierny wobec zmian na rynku globalnym. Powrót zainteresowania amerykańską walutą podbił wartość kursu USD/PLN do max. 4,0806 (o g. 17:30), natomiast światowa przecena euro wywołała spadek kursu EUR/PLN  do min. 4,3363 (o g. 15:30), nienotowanego od 10 listopada ubiegłego roku. Jednak klimat wokół walut peryferyjnych strefy euro, w tym złotego szybko ochłodził się m.in. w związku z wyprzedażą na europejskich rynkach długu, gdzie jak w systemie naczyń połączonych, w ślad za wyprzedażą obligacji niemieckich i francuskich traciły także polskie papiery skarbowe. Rentowność polskich dziesięciolatków wzrosła wczoraj o 9,70 pb do 3,882% , tj. najwyższego pułapu od maja 2014 roku. Największym przegranym w obozie EM było wczoraj meksykańskie peso (USD/MXN: + 0,65%), którego do defensywy zepchnął za pomocą twittera Donald Trump. Powołując się na zbyt duży deficyt handlowy z Meksykiem prezydent USA, zażądał aby jego południowy sąsiad zapłacił za budowę muru na granicy, jeśli chce przystąpić do negocjacji handlowych. W odpowiedzi prezydent Enrique Pena Nieto odwołał swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych zaplanowaną na wtorek. 
Przed nami
Dziś arcyważne dane z USA (wstępny wynik PKB w IV kw, inflacja PCE core, deflator PKB oraz zamówienia w przemyśle o g.14.30) będą kształtować tendencje rynkowe. Słabsze dane zza oceanu mogą podkopać gospodarcze fundamenty umocnienia dolara (punkt oporu EUR/USD 1,0770) i skierować kapitał w stronę innych walut G-10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0400). Z kolei lepsze wyniki, a także zbliżający się weekend, będą sprzyjać domykaniu pozycji i kolejnej realizacji zysków (punkt wsparcia EUR/USD 1,0650; punkty oporu: EUR/PLN 4,3770, USD/PLN 4,0880). Dla rynku GBP kluczowe będzie dzisiejsze spotkanie Donalda Trumpa z Theresą May. Według brytyjskich mediów najważniejszą kwestią, jaka zostanie poruszona, będzie porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Wielką Brytanią a USA. Jak podaje brytyjski dziennik The Guardian, premier May jest przeświadczona, że uda się przekonać Trumpa do pogłębienia współpracy. Jej zdaniem strategia prezydenta Najpierw Ameryka” nie koliduje z zawarciem dwustronnej umowy gospodarczej między Londynem i Waszyngtonem, co formalnie będzie możliwe po wyjściu UK z UE. Taki wynik rozmów byłby korzystny dla funta i stanowił kolejny argument za miękkim Brexitem i mocniejszym złotym.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.