Sekretarz skarbu USA ostrzega przed zbyt drogim dolarem. Dziś PMI z EU i USA.

(wtorek, 24-01, 8:00)
Za nami
Przemówienie inauguracyjne Donalda Trumpa oraz jego pierwsze decyzje zwiększyły niepokój inwestorów przed negatywnymi skutkami protekcjonistycznego zwrotu w polityce gospodarczej USA. Od czasu ogłoszenia wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych na rynkach finansowych koniunkturę nakręcały liczne zapowiedzi prezydenta-elekta dotyczące obniżenia podatków, wzrostu inwestycji i deregulacji. W tym czasie amerykańskie indeksy giełdowe wielokrotnie pobiły rekordy wszechczasów, a dolar osiągnął najwyższą wartość wobec euro od 14 lat (min. 1,0340 z 3 stycznia br.). Przebieg poniedziałkowej sesji dowodzi, że cierpliwość inwestorów powoli się wyczerpuje, gdyż zdyskontowane prorozwojowe zapowiedzi Trumpa jak dotąd nie mają pokrycia w faktach. Coraz bardziej sceptyczne nastawienie uczestników rynków walutowych spotęgował Trump, podpisując dekret o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia TPP (Partnerstwo Transpacyficzne). Podobną reakcję wywołał nowy sekretarz skarbu Steven Mnuchin, który przestrzegł wczoraj wieczorem przed zbyt drogim dolarem. Po jego słowach kurs EUR/USD sięgnął maksymalnego pułapu 1,0773 (o g. 23:30). Straty amerykańskiej waluty sięgające już 4,19%, od czasu apogeum dolarowej hossy wciąż amortyzuje rozbieżność polityki pieniężnej FED i ECB. Wczoraj przypomniał o niej bank HSBC, który w najnowszej prognozie przewiduje, że zarówno ECB jak również BoE, BoJ i PBoC nie podniosą stóp procentowych do końca 2018 roku. Zdaniem analityków tego banku Europejski Bank Centralny może jeszcze wydłużyć swój program skupu aktywów (QE) o pół roku. Mimo argumentów monetarnych, kolejny dzień rosły notowania funta wspieranego rosnącym optymizmem ws. korzystnych warunków rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską (GBP/USD max. 1,2520 dziś o g. 3:00 tj. najwyżej od 15 grudnia ur., GBP/PLN max. 5,0974 dziś o g. 3:00). Amerykański pesymizm premiował bezpiecznego jena (USD/JPY min. 112,52 dziś o g. 00:20) oraz złoto, którego cena wzrosła do najwyższych poziomów od dwóch miesięcy (max. 1218 USD za uncję). Przecena dolara i ropy dyskontującej gwałtowny wzrost liczby czynnych odwiertów naftowych w USA zmniejszyła zainteresowanie aktywami o podwyższonym ryzyku i spowodowała spadek kursu USD/PLN w stronę bariery 4,0550  (min. 4,0555 o g. 23:15). W tym czasie rynek EUR/PLN, pozostał relatywnie stabilny. Amplituda zmian nie przekroczyła jednego grosza (max. 4,3773 o g. 10:25 - min. 4,3659 o g. 16:45). 
Przed nami 
Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym, dziś na godzinę 10:30 zaplanowana jest publikacja decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który ogłosi wyrok ws. wymagalnej zgody parlamentu UK do uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego. W opinii ekspertów nawet jeśli rząd przegra sprawę odwoławczą i będzie musiał uzyskać zgodę parlamentu, to i tak zdobędzie w nim niezbędną większość, stąd jej wpływ na notowania funta może być niewielki. Zdaniem politologów potężnym ciosem dla rządu Theresy May mogłaby być jednak decyzja o konieczności aprobaty administracji Szkocji, Irlandii Północnej i Walii. Dziś warto także zwrócić uwagę na wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Niemiec i Eurolandu. Jednak decydujące znaczenie dla przebiegu dzisiejszej sesji mogą mieć informacje makro z USA (PMI dla przemysłu o g. 15:45 i sprzedaż nowych domów o g. 16:00). Dobre wyniki zza oceanu mogą zachęcić inwestorów do zakupu relatywnie taniego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670). Z kolei słabsze dane z USA będą potęgować jego straty (punkty oporu EUR/USD: 1,0770). Wyprzedaż dolara może mieć mieszany wpływ na złotego (punkt wsparcia USD/PLN: 4,0550, punkt oporu EUR/PLN: 4,3900), natomiast jego umocnienie będzie odczytywane jako spadek ryzyka inwestycyjnego i mieć przeciwny skutek (punkt oporu USD/PLN: 4,0880, punkt wsparcia EUR/PLN: 4,3500).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.